• niedziela, 20 sierpnia 2017 r.

Skrzeczący patos


Co roku, 2 maja, w Dzień Flagi RP, zabawiam się w statystyka. Liczę, z mojego balkonu i okien, a mieszkam na dość wysokim piętrze, ile flag wisi na balkonach. Mam w zasięgu wzroku kilkaset balkonów. Flag, od lat, wisi od dwudziestu do trzydziestu sztuk. Przeciętnie w co trzydziestym mieszkaniu wywiesza się flagę. 

 


W trakcie głównych uroczystości Pani Premier mówi o dumnym narodzie i szacunku dla flagi. Na maszt wieży Zamku Królewskiego w Warszawie, odbudowanego za czasów Gierka, żołnierze wciągają flagę, orkiestra gra hymn narodowy. Wieża jest pokryta liszajami, a tynk odpada od niej płatami. Flaga dumnego narodu na tle odpadającego tynku. Scena pełna symboliki: narodowa flaga, hymn, kompania honorowa, wyprężona premier i taki sam prezydent, pełne patosu przemówienia i pokryta liszajami królewska wieża. 


Odpadający tynk to wina komuny albo III RP, która zostawiła kraj w ruinie. 


Patos i polska rzeczywistość: biało-czerwona na królewskiej wieży, odpadający tynk, pojedyncze flagi na balkonach i dumny naród przywiązany do narodowych symboli.

Czesław Cyrul

Czesław CyrulCzesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

Podobne materiały

3 komentarze

 1. Lucyan
  5 maja 2017 at 20:34 - odpowiedz

  Tak było i jest "za" wszystkich prezydentow, i tego gada z SLD tez. Liszaj, grzyby i zielone glony na tynku, a w centrum uscisk dłoni, głupawy usmieszek  i machająca rączka. Polak musi sie na prawdę wytęzyc aby dopracowac detale.  To nie usprawiedliwienie tylko fakt. 

 2. Janusz
  Janusz
  5 maja 2017 at 20:42 - odpowiedz

  Faktem jest ze ludzie przywiazuja wielka wage dso symboli.

  Symbole takie jak flaga sa czesto wyrazeniem uczuc wobec kraju .Mozna sadzic ze wywieszenie flagi to plytka forma patriotyzmu. Ale ludzie potrafia ginac w obronie flagi.

 3. Nietsche
  6 maja 2017 at 16:26 - odpowiedz

  Respekt, respekt. W końcu nie każdy poświęca swój prywatny czas żeby podglądać co czynią sąsiedzi. Ma pan duże talenty prawdziwego denuncjatora. Może pan swoje talenta wykorzystać żeby zaobserwować gdzie na pańskim osiedlu jest melina z wódką, w którym bloku jest domek schadzek, który mąż bije żonę i dzieci. Czy w okresie minionym też się pan tak marnował czy pańskie zdolności wykorzystano dla umocnienia jedynej słusznej partii, będącej poprzedniczką pańskiej obecnej.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *