• sobota, 23 września 2017 r.

Standardy racjonalności w sferze sacrum i sferze profanum. Prof. Zbigniew Drozdowicz

 

Racjonalność to słowo o wielu znaczeniach i kontekstach. RacjonalistaTV stara się propagować to pojęcie w odniesieniu do tradycji oświecenia – rozwoju nauki, wolności człowieka, podważania dogmatów, chęci budowania państw prawa. Posłuchajmy co ma do powiedzenia o racjonalności w sferze sacrum i profanum sławny polski religioznawca, prof. Zbigniew Drozdowicz. Niniejszy wykład  inaugurował  IV Międzynarodowy Kongres Religioznawczy (17-20 czerwca 2015 r. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni), zaraz po nim zostało podane do publicznej wiadomości, iż prof. Zbigniew Drozdowicz został wybrany nowym przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Religioznawczego.

Podobne materiały

29 komentarzy

 1. Alvert Jann
  27 lipca 2015 at 21:21 - odpowiedz

  Jak na wykład o standardach racjonalności w sferze sacrum i w sferze profanum, to nieco dziwaczne. Dominuje „zagadywania” tematu, naiwne oceny np. dotyczące Oświecenie czy utylitaryzmu. Jako odtrutkę polecam tekst prof. Mariana Przełęckiego (zmarłego, niestety, w 2013 r.) pt. „Problem racjonalności wierzeń religijnych” : http://www.humanizm.net.pl/marian.html . Zobaczycie różnicę klasy.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   27 lipca 2015 at 21:39 - odpowiedz

   Pokazujemy różne rzeczy, co nie znaczy, że wszyscy redaktorzy się wszystkim zachwycają. Prof. Drozdowicz to bardzo ważny polski religioznawca, do tego obecnie przewodniczący Polskiego Towarzystwa Religioznawczego. Warto wiedzieć, w którą stronę będzie przewodził PTR, co sądzi o religiach i świeckości 😉

   • Alvert Jann
    27 lipca 2015 at 21:46 - odpowiedz

    Bardzo dobrze, że RacjonalistaTV zamieściła ten wykład. Może się mylę, ale wygląda na to, że Polskie Towarzystwo Religioznawcze będzie ewoluowało w kierunku katolickiego towarzystwa teologicznego. Ewolucja jest jednak, jak wiadomo, nieprzewidywalna.

  • Alvert Jann
   27 lipca 2015 at 21:40 - odpowiedz

   Uwzględnijcie, że esej Przełęckiego pochodzi z 1989 r. (drukiem ukazał się w „Studiach Filozoficznych” 1/1989). Na pewno z upływem czasu nie stracił na znaczeniu.

 2. Tomek Świątkowski
  28 lipca 2015 at 10:26 - odpowiedz

  Racjonalny jest ten, kto dobrze rozumie, co robi.
  Jeśli ktoś przyjmuje jakieś konkretne przekonanie albo podejmuje konkretną decyzję, będąc w pełni świadomym, że jej podstawią jest intuicja, namiętność, wiara, ryzyko, zaufanie autorytetowi, tradycja itp. – to pozostaje racjonalnym.
  Bardzo emocjonalne i mało eleganckie awantury (głównie polityczne) na racjonalista.tv pokazują, że wielu tych, którzy mienią się racjonalistami nie potrafi prawidłowo ocenić stopnia subiektywizmu swoich przekonań, zawyżając ich obiektywizm i dając sobie na tej marnej podstawie prawo do obrażania adwersarzy, którzy również mienią się racjonalistami, ale nie pozostają dłużnymi w swych emocjonalnych odpowiedziach.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   28 lipca 2015 at 10:57 - odpowiedz

   „Racjonalny jest ten, kto rozumie co robi” (albo próbuje zrozumieć) – mądre zdanie.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   29 lipca 2015 at 01:53 - odpowiedz

   Bo trudno pozostać bezemocjonalnym jak „racjonalista” bije pokłony Putinowi…

   • Tomek Świątkowski
    29 lipca 2015 at 18:13 - odpowiedz

    Tylko że te emocje są dopiero późniejszym skutkiem czegoś, co miało miejsce wcześniej: założenie, że ktoś dochodzi do odmiennych niż moje wniosków, bo jest
    – głupi
    – zaślepiony ideologicznie
    – ma złą wolę
    – ma fobie
    – ma sentymenty
    – itd.
    Tymczasem analizując tak złożone zjawiska, jak polityka, gospodarka, problemy społeczne, klimat itp. dwie osoby o równej wiedzy, takiej samej zdolności rozumowania, równie dobrej woli, dostępie do tych samych danych – mogą dojść do odmiennych wniosków.
    Osoba racjonalna powinna to rozumieć i zachować filozoficzny spokój.
    🙂

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     29 lipca 2015 at 18:39 - odpowiedz

     mogą dojść do różnych wniosków, ale to oznacza tylko że jedna myli się bardziej, lub, że obie mylą się podobnie ale w inną stronę, a nie że w tym jest jakiś głębszy sens jak sugerujesz.

    • Tomek Świątkowski
     29 lipca 2015 at 23:27 - odpowiedz

     Sens jest taki, że NIE WIADOMO która osoba myli się bardziej.
     Może nie jest ten sens specjalnie głęboki, ale jest wystarczający, by racjonalista dopuścił myśl, że tą osoba jest on sam.
     A to z kolei powinno hamować emocje. Zwłaszcza negatywne.

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      30 lipca 2015 at 02:37

      Wiem że dla pana nic nie wiadomo a życie jest pełne tajemnic viagry ale czasem ludzie coś wiedzą a przynajmniej rozpoznają większą ściemę…

     • Tomek Świątkowski
      30 lipca 2015 at 11:58

      taa…
      np. kilku racjonalnych autorów z racjonalista.tv rozpoznało większego ściemniacza w racjonalnym Piotrze Napierale – nie bez wzajemności…

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      30 lipca 2015 at 12:11

      Cóż mogę powiedzieć. Mylą się. Szczęść boże

     • Tomek Świątkowski
      30 lipca 2015 at 21:02

      No pewnie… cóż innego może powiedzieć nieomylny?
      Nieomylność – ależ to musi być nudne!

 3. Lucyan
  28 lipca 2015 at 13:13 - odpowiedz

  Czy mogłby ktoś streścic co ten Pan (ZD) chciał powiedziec. Poświeciłem prawie 60 min. mojego życia i nic.

  @TŚ, świadomość postepowania niekoniecznie znaczy racjonalność. Mozna przeciez swiadomie podejmowac nieracjonalne decyzje, na przekor logice, a własciwie na przekor prawdopodobienstwu. To sie nazywa „gambling”.
  Kto regularnie gra przeciw losowi ten przegrywa.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   28 lipca 2015 at 13:55 - odpowiedz

   To prawda, że świadomość czasem szkodzi trafnym odruchom. Dlatego niektórzy biologowie ewolucyjni zastanawiają się, jak mogło dojść do tak niepraktycznego wynalazku ewolucji. Cóż – ewolucja jest ślepa, być może świadomość to usterka, która jednak, jak większość cech ewoluujących, stała się też siłą. Na tej samej zasadzie przypuszcza się, że z niektórych aktów pasożytnictwa doszło do owocnych symbioz. O tym, że wysoka świadomość ostatecznie nie jest ślepą uliczką ewolucji przekonamy się dajmy na to za 200 000 lat. Jeśli nasi prapra…wnukowie będą sobie wysyłać czekoladki z Alfa Centauri, to ok. Jeśli ludzi już nie będzie, zaś Ziemia będzie zamieszkaną jedynie przez mikroorganizmy spustoszoną nuklearnie pustynią, to będzie oznaczać, że jednak na Ziemi rozwój wysokiej świadomości był ślepą uliczką ewolucji. Choć może nie? Przecież przynajmniej teraz się dobrze bawimy, a nic nie jest wieczne…

  • Tomek Świątkowski
   28 lipca 2015 at 15:52 - odpowiedz

   @Lucyan: „Kto regularnie gra przeciw losowi ten przegrywa.”
   .
   a to już zależy, czego od losu oczekuje…
   Jeśli ktoś jest świadom podejmowanego ryzyka i rozumie, jak jest ono duże, to jest racjonalny.

  • Lucyan
   28 lipca 2015 at 16:07 - odpowiedz

   Ja sie nie dziwie, ze ewolucja ma dziwne mutacje. Wrecz przeciwnie, na tym polega sens ewolucji, ze niektore mutacje są daleko od głownego nurtu, byc moze są zabezpieczeniem przed wyginieciem. Wezmy np. Amiszow, gdyby np uzywanie prądu elektrycznego miało zgubny wpływ na organizm to własnie Amisze by przetrwali, podczas gdy reszta populacji by wymarła.
   Wysoka swiadomosc nie jest slepą uliczką, slepą uliczką jest brak odpornosci na promieniowanie kosmiczne. Wystarczy maly kataklizm i zostaną po nas tylko niektore bakterie, moze karaluchu i szczury. To rownież ogranicza wyprawy pozaziemkie. Jestemy wiezniami i pasażerami planety Ziemia. Byc może (wojny) nuklearne to sposob ewolucji na wytworzenie człowieka-mutanta bardziej odpornego na promieniowanie kosmiczne (i w ten sposob na wyprawy w kosmos).

   • Tomek Świątkowski
    29 lipca 2015 at 18:16 - odpowiedz

    ewolucja niczego nie planuje

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     29 lipca 2015 at 18:37 - odpowiedz

     no nie planuje jak mysląca istota, ale jest jakby „zainteresowana” przetrwaniem lepszych genów.

    • Tomek Świątkowski
     29 lipca 2015 at 23:09 - odpowiedz

     Tylko że z punktu widzenia ewolucji geny drobnoustrojów są równie dobre (albo i lepsze), jak geny wieloryba, mastodonta lub człowieka.
     Wielokomórkowość to ekscentryczny wybryk ewolucji – takie organizmy stanowią znikomy odsetek wszystkich gatunków i tylko coś około 1/5 biomasy naszej planety. Ewolucja nie potrzebuje nas wysyłać w kosmos.

  • Krzysztof Marczak
   28 lipca 2015 at 16:21 - odpowiedz

   „Gambling” jest dalece irracjonalny, Opiera się na uzależnieniu od mechanizmu nagrody. Ten mechanizm wytwarza w organiźmie substancje narkogenne. To, że nie są one przyjmowane z zewnątrz tylko wytwarzane wewnątrz systemu i wciąż są dyskutowane pod kątem siły i mechanizmu uzależnienia nie zmienia faktu, że ten mechanizm działa bardzo podobnie do farmakologicznych uzależnień.

   • Tomek Świątkowski
    29 lipca 2015 at 09:00 - odpowiedz

    Zgoda – uzależnienie w każdej postaci jest irracjonalne.
    Ale nie każdy kto się hazarduje jest uzależniony.
    .
    A swoja droga to ciekawe, że gdy np. ludzie się modlą o uzdrowienie, to racjonaliści podnoszą wrzawę, że to ciemnota i straszny irracjonalizm, ale gdy np. młody chłopak zabija się zjeżdżając na nartach ze szczytu w Himalajach, to jakoś nikt się nie oburza nad jego irracjonalnością, choć moim zdaniem to właśnie on „regularnie gra przeciw losowi”, a nie ten, który się modli.

    • Krzysztof Marczak
     29 lipca 2015 at 09:16 - odpowiedz

     Kwestia umowna co nazwiemy „gambling”. Ja sam rzadko siadam do maszyn czy stolików, bo mnie to nudzi. Mam do czynienia z ryzykiem finansowym na co dzień i mój racjonalizm, który na co dzień jest podstawą mojego bytu w pracy w kasynie odbiera mi całą radość. Dlatego też twierdzę, że jeżeli kogoś to bawi to musi mieć w hazardzie chociaż posmak irracjonalizmu.

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      29 lipca 2015 at 11:51

      To prawda gry w ogóle są nudne w większości.

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     29 lipca 2015 at 11:52 - odpowiedz

     Mnie oburza. Uważam sport wyczynowy za wariactwo a zawodowy za zaprzeczenie idei sportu.

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     29 lipca 2015 at 11:53 - odpowiedz

     Skoncentrowanie na religii wynika z tego że wielu ateistów musiało się wyrwać spod jej wpływu co często było bolesne

    • Krzysztof Marczak
     29 lipca 2015 at 12:01 - odpowiedz

     Mnie oburza ten cały medialny hałas koło tych wyczynów. Natomiast nie mam problemu z tymi, którzy to robią na własne ryzyko. Oczywiście, jeżeli przy tym sami odpowiadają za ewentualne konsekwencje (ubezpieczenia, hospitalizacja, rekonwalescencja, opieka etc.) i sami za to płacą.

 4. mieduwalszczyk
  28 lipca 2015 at 17:59 - odpowiedz

  Moja racjonalność jest najmojsza

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *