• poniedziałek, 19 października 2020 r.

Tanie ankiety czy naukowe obserwacje? Tomasz Witkowski i Jacek Tabisz

 

Jeden z istotnych rozdziałów Zakazanej Psychologii III stanowi refleksja Tomasza Witkowskiego nad dominacją instrospekcji nad obserwacjami zachowań. W ramach badań łatwiej dać studentom z sąsiedniego pokoju do wypełnienia ankietę na temat tego, co by zrobili, niż obserwować rzeczywiste zachowania ludzi. 

Podobne materiały

10 komentarzy

 1. bogdan schmidt
  10 sierpnia 2019 at 01:04 - odpowiedz

  Jeszcze raz pozwolę sobie zamieścic link do audycji, w której  Peter Bhogossian i James Lindsay, opowiadają o swoim eksperymencie, polegającym na publikacji bzdurnych artykułów w najpoważniejszych pismach naukowych.   https://www.youtube.com/watch?v=EgVF5ToSM9k

  • Andrzej
   Andrzej
   12 sierpnia 2019 at 19:33 - odpowiedz

   Proszę Pana, takich prowokacji zrobiono sporo w ostatnich dekadach. W jednym wypadku do pisma Social studies wyslano teksty napisane przez generator tekstów postomdernistycznych. To fajne i sluszne dzialania. Ale to nie ma nic wspolnego z psychologią. NIc a nic. Aniekty sa raczej metoda socjologiczną. Przy oich pomocy bada sie głownie opinie. W psychologii najwazniejszą metodą jest eksperyment, jednak nie wszytsko mozna badać eskperymentalnie, bo przeciez nie mozemy ludzi stawiać w trudnych, bolesnych, krzywdzacych, przemocwych lub nibezpiecznych sytuacjach. To samo dotyczy obserwacji, wobec ktorych jest tez duzo innych zastrzezen metodlogicznych. Pan Witkowski od wielu lat, bardzo pracowcie zwalcza psychologię, co na przysłowiową milę pachnie nie tak znowu lekka obsesją. Trochę mnie dziwi, ze koledzy z Wroclawia uprawiaja antynaukę w racjonlista.tv.     

   • Jacek Tabisz
    Jacek Tabisz
    12 sierpnia 2019 at 20:02 - odpowiedz

    Chyba nie widziałeś tego, komentowanego tu przez Ciebie materiału Andrzeju, gdyż Witkowski w tej rozmowie mówi też o sukcesach psychologii. Po rozmowie z nim zachęciłem go, aby rozwinął temat wybitnych psychologów i ich sukcesów. Okazało się, że już przygotowuje coś takiego, zapowiada się ciekawie. 

    • Andrzej
     Andrzej
     12 sierpnia 2019 at 22:10 - odpowiedz

     Rezcywiscie nie widzialem. Zmylila mnie notka io ankietach i trzecim tomie Zakazanej psychologii. A wszedlem tu teraz, bo chcialem dodac, ze czas ankiedty pelnia pozyteczna rolę jako zmienna niezalezna w seksperymentach, gdy na przyklad bada sie zwizek miedzy czyms so sie deklaruje w ankiecie, a jakims zachowaniem.  Natom ast same ankiedt bartdzo rzadko sa traktowane jako źródło wiedzu w psychologii – w socjologii owszem, ale tez sie trudno dziwic, bo no,. trudno prwodzic pogelbione wywiady z tysiacami ludzi. W ogole slabosci nauk spolecznych wynikaja z wielkiej trudnosci metodologicznej – bardzo trudnej do przezwyciężenia. Sam keidys propnonowalem,zeby swtorzyc zawod krytyka naukowego, jak  sztuce,m ale bardzij obiektywnego, bo w nauce to mozliwe. Jednak, żeby uczciwie i kompetentnie krytykować, trzeba rozumeić, jakie są obiektywne trudnosci, rowneiz w psychoterapii, ktora tez sie rozwija, choc powoli. Najlpiej o tym swidaczy,z e ostatnio najpowszechniej akceptowana szkola jest terapia behawioralno-poznawcza – najbardziej racjonalna ze wszytskich podejsc i – oczywiscie – na ogół najbardziej skuteczna.    

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      12 sierpnia 2019 at 23:03

      W tej rozmowie pojawia się też informacja, że ankiety bywają bardzo potrzebne i pożyteczne, ale nie należy dopuszczać do sytuacji, gdy wypierają inne formy pozyskiwania informacji. Są też inne informacje, że nie robi się dostatecznie dużo badań na innych grupach etnicznych i mieszkańcach mniej centralnych miejsc globu. Z tą ostatnią informacją nie raz się spotykałem w różnych publikacjach, nie jest to niczyj wymysł. 

     • Darek
      13 sierpnia 2019 at 18:58

      Zmienna, proszę państwa, niezależna. – Nie wiem jak inni ale ja mam tak, że jak słyszę jak ktoś komu np z matematyką nigdy nie było po drodze zaczyna prawić o "zmiennych niezależnych" to z miejsca przestaję rozumieć o co mu chodzi i myślę sobie, że łał! ale ten to zna ozdobnik. Zawsze najciekawsze skrywa się za bogato zdobiono fasadą.

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      13 sierpnia 2019 at 23:51

      Andrzeju, obejrzyj, później krytykuj. Bo w tym materiale Witkowski tłumaczy, że powiązanie obserwacji zachowań z deklaracjami z ankiet jest bardzo ciekawe. A Ty napisałeś o podobnym badaniu, zarzucając niejako brak tej informacji w krytykowanym przez Ciebie materiale. Nie można oceniać materiałów po zajawkach. Zapowiedź siłą rzeczy nie jest pełnowymiarowym streszczeniem materiału. 

   • Bogdan schmidt
    13 sierpnia 2019 at 00:44 - odpowiedz

    Wkleiłem link , protestując przeciwko ideologizacji badań naukowych. Była książka Sokala, demaskowano bzdury Lacana, który swoje rewelacje usiłował mieszać z fizyką i chemią kwantową, są szalone,ignorujące biologię , idiotyczne teorie pani Butler (filologa z wykształcenia). Są ludzie, którzy wybijają pokłony przed "twórczością" Baumana, zamiast poddać ją krytycznej analizie (kto się odważy?). A może dosyć już wreszcie tego? Może czas zaczać myśleć, zamiast kolportować bzdury?

 2. Anna
  18 sierpnia 2019 at 16:14 - odpowiedz

  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/rosyjska-partia-komunistyczna-chce-zakaza%C4%87-emisji-serialu-czarnobyl-hbo-pozywaj%C4%85-tw%C3%B3rc%C4%99/ar-AAD0fca

  Rosyjska partia komunistyczna chce zakazać emisji serialu "Czarnobyl" HBO. Pozywają twórcę

  • Anna
   18 sierpnia 2019 at 16:19 - odpowiedz

   Przepraszam za błędne wklejenie tego komentarza pod niewłaściwym tematem.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *