• sobota, 16 grudnia 2017 r.

To wina demokratów

Świat zamarł w bezruchu. Co teraz zrobi Donald Trump? Osobiście jestem spokojny. Człowiek który miał kilka żon, źle traktował kobiety, ubliżał mniejszościom narodowym, unikał płacenia podatków i oszukiwał swoich pracowników jest zarazem miliarderem. Więc wariatem nie jest. Na pewno jest cwaniakiem.

mr-trump-yellow-tie

Przez wiele lat rządów prezydentów z partii demokratycznej średnia klasa w USA zubożała, a 1 procent bogaczy zwielokrotnił swoje zyski. Demokraci maczali w tym palce. To za ich rządów mięliśmy także kryzys w 2008 roku. Trump jest beneficjentem neoliberalnej polityki gospodarczej prezydenta Clintona, Busha i Obamy. Teraz ten miliarder upomina się o prawa biedniejszych Amerykanów i uderza w klasę polityczną dzięki której stał się bogaczem. Jego zwycięstwo oznacza, że ta zbiedniała Ameryka jest aż tak liczna, że mogła wybrać miliardera na swojego prezydenta.

Jest w tym pewna analogia do naszych wyborów parlamentarnych w ubiegłym roku. Kraj pod rządami PO rozwijał się, ale wielu Polaków tego nie odczuwało. Zebrała się liczna grupa niezadowolonych i podziękowała elitom z PO.

Historia pokazuje, że chamowaci przywódcy mogą sprawne zarządzać korporacjami czy krajami. Nie dotyczy to obecnej sytuacji w naszym kraju. Czy grubiański Trump wejdzie w kalosze poprawnego prezydenta? Dowiemy się niebawem. Dzień przed wyborami, w TV, przewodniczący SLD, Włodzimierz Czarzasty zdecydowanie powiedział, że wygra Donald Trump. On jedyny z polityków tak wyraźnie to wyartykułował.

Dzisiaj myślę sobie: prorok jakiś czy co?

Czesław Cyrul

Czesław CyrulCzesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

Podobne materiały

15 komentarzy

 1. Krzysztof Marczak
  13 listopada 2016 at 13:42 - odpowiedz

  @ Czesław Cyrul: To za ich rządów mięliśmy także kryzys w 2008 roku.
  ———
  Od strony ekonomicznej właśnie Pan napisał stwierdzenie typu: „to Polacy wywołali II wojnę światową”. Głównym powodem kryzysu 2007-2008 (bessa rozpoczęła się już w 2007) była deregulacja rynku finansowego, co z kolei było najważniejszym z punktów polityki gospodarczej GW Busha. W ten sposób powstały osławione CDOs. Zadałem sobie trochę trudu, żeby to opisać w http://racjonalista.tv/jak-ameryka-i-europa-z-kryzysami-walczyly-czesc-i/ oraz http://racjonalista.tv/jak-ameryka-i-europa-z-kryzysami-walczyly-kryzys-2007-czesc-ii/, ale jak to często bywa na RTV, trudne teksty na trudne tematy idą w powietrze, a zamiast tego mamy „internetowe prawdy popularne”. Byle co, aby szybko i dużo czytelników.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   13 listopada 2016 at 14:01 - odpowiedz

   To krótki tekst. Autor zauważa błędy Busha i twierdzi, że w odczuciu głosujących Demokraci za słabo poradzili sobie z deregulacją rynku finansowego i innymi problemami. Nie mieli łatwo, ale jak widać, w oczach wyborców nie zrobili dostatecznie wiele. Ale czy mogli zrobić coś więcej? Niestety populiści nie trudzą się racjonalnymi pytaniami, typu – jak ocenić to działanie w kontekście odziedziczonych problemów i sytuacji zewnętrznej. Teksty Chrisa Marczaka koniecznie należy przeczytać!

   • Krzysztof Marczak
    13 listopada 2016 at 14:12 - odpowiedz

    My oglądaliśmy ten proces dzień za dniem. Bernanke, który wyprowadził USA z kryzysu, jest demokratą. Łatwo znaleźć wciąż w sieci jak był atakowany przez całe lata. Republikanie rozpętali wręcz histerię, że skończy się to hiperinflacją. Historia pokazała, że miał rację. To właśnie od czasu kryzysu 2007-2008 Wall Street przestała być wyraźnie pro-republikańska. Kto zatem tutaj sobie nie poradził ?

    • Rafał Gardian
     Rafał Gardian
     13 listopada 2016 at 20:06 - odpowiedz

     Angielska wikipedia podaje że Bernanke był republikaninem a od 2015 niezależnym.

     • Krzysztof Marczak
      14 listopada 2016 at 02:33

      Racja. Przepraszam za błąd. Nieporozumienie wskutek długotrwałego napięcia na linii Bernanke – GOP, które potem zaoowocowało zerwaniem Bernanke z partią.

 2. Zorro
  13 listopada 2016 at 14:17 - odpowiedz

  Moim prywatnym zdaniem Trump dogada się z Putinem. Czysto biznesowo. Po co napinać się, skoro można robić interes. Dogadają się nad głowami Europy. Na razie Europa zachowuje się jak porzucony mąż — histeryzuje. Mogherini pisze po wygranych przez Trumpa wyborach: „Myślę, że stracimy dwa lata zanim pan Trump pozna świat, którego nie zna.” To pisze szefowa europejskiej dyplomacji (sic!). Tak to ona sobie może przy obiedzie mówić, ale nie oficjalnie. Włodarze UE są zaskoczeni i obrażeni, że ludziom nie za bardzo podobają się ich pomysły. Obrazili się na UK za Brexit i będą chcieli upokorzyć UK tak mocno, jak się tylko da. Teraz obrażają się na USA. Poważna polityka, nie ma co.

 3. reader
  13 listopada 2016 at 16:23 - odpowiedz

  „Przez wiele lat rządów prezydentów z partii demokratycznej średnia klasa w USA zubożała, a 1 procent bogaczy zwielokrotnił swoje zyski. Demokraci maczali w tym palce. To za ich rządów mięliśmy także kryzys w 2008 roku. Trump jest beneficjentem neoliberalnej polityki gospodarczej prezydenta Clintona, Busha i Obamy.”

  Czy moje oczy dobrze widzą? Busz jako demokrata? Kryzys w 2008 za rządów demokratów?
  Autor świadomie kłamie czy kompletnie nie ma pojęcia o czym piszę. A może ma czytelników za niedouczonych debili, którym można każdą bzdurę wcisnąć?

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   13 listopada 2016 at 18:25 - odpowiedz

   Z przytoczonego zdania nie wynika, że Autor uważa Busha za demokratę. „Maczali w tym palce” a nie „byli odpowiedzialni za wszystko”.

   • reader
    13 listopada 2016 at 20:25 - odpowiedz

    2008 to kadencja Busha.

 4. Czesław
  13 listopada 2016 at 18:41 - odpowiedz

  Gdzie ja napisałem, że Bush to demokrata?

  • Rafał Gardian
   Rafał Gardian
   13 listopada 2016 at 23:09 - odpowiedz

   ” Demokraci maczali w tym palce. To za ich rządów mięliśmy także kryzys w 2008 roku.” Wtedy rzadził Bush-pewnie o to chodzi.

 5. Rafał Gardian
  Rafał Gardian
  13 listopada 2016 at 22:36 - odpowiedz

  „Jego zwycięstwo oznacza, że ta zbiedniała Ameryka jest aż tak liczna, że mogła wybrać miliardera na swojego prezydenta.” Niekoniecznie. Statystyki podają, że Trumpa wybrali najbogatsi Amerykanie. Clinton miała przewagę wśród wyborców poniżej 50 000 $ rocznego dochodu. Wśród więcej zarabiających przewagę miał Trump: https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_presidential_election,_2016

 6. Janusz
  Janusz
  14 listopada 2016 at 06:32 - odpowiedz

  Bez wzgledu jak sie skonczy sprawa Trumpa Ameryka stracila prestiz majac takiego czlowieka jak Trump jako kandydata i prezydenta elect.
  Pierwszy raz w historii USA prezydent elect jeszcze przed zaprzysiezeniem bedzie mial kryminalny proces sadowy w sprawie afery Trunp Oniverrsity. Oskarzycielem jest stan Nowego Jorku i zada sie zwrotu 40 milionow dolarow od oszukanych studentow , Jak moze swiat szanowac USA po takim fakcie. Jesli zostanie skazany to ludzie zobacza ze wybrali przestepce kryminsalnego jako prezydenta. To jest hanba i wsted .

 7. BOGDAN
  14 listopada 2016 at 07:56 - odpowiedz

  WYBÓR TRUMPA – TO OSTATNIE PODRYGI BYŁEJ KLASY SREDNIEJ BIAŁEJ RELIGIJNEJ SŁABO WYKSZTALCONEJ – KSENOFOBICZNEJ KLASY SREDNIEJ — DEMOGRAFIA JEST NIEUBŁAGANA – TO JEJ KONIEC — NAJGORSZE U TRUMPA JEST JEGO PRZYKŁAD JAKO OSOBY NIEPŁACACEJ UCZCIWIE PODATKOW –TO TEZ BYŁA WINA PALIKOTA ===NASZEGO MAŁEGO TRUMPA —A TERAZ NASZ KATOLICKI TRUMP RYDZYK — OSZUKUJE FISKUSA – SPECJALNE PRAWA – PRAKTYCZNIE POZA PRAWEM – KUPOWANIE ZIEMI TYLKO PRZEZ KOSCIÓŁ —W POLSCE ZARZUCAM TUSKOWI – CHASŁO – NIEPŁACIMY ABONAMENTU TELEWIZYJNEGO — A GRONKIEWICZ WALC OPRUCZ AFERY MIESZKANIOWEJ -NIE IDZIEMY NA WYBORY -BOJKOT WYBOROW JAWNY PRZEZ FUNKCJONARIUSZA PANSTWOWEGO —NAJWIEKSZYM BŁEDEM POLSKICH ELIT POLITYCZNYCH PO 89 — BYŁO UWIERZENIE – W NIEWIDZIALNE RECE RYNKU /W DOMYSLE POLITYKI / —TRZEBA BYŁO POSTAWIC NA BUDOWANIE AKTYWNE SREDNIEJ KLASY -BUDOWNICTWO TANIE IDYWIDUALNE PRACA DLA WSZYSTKICH – TROCHE KOPIA NA AMERYKANSKIE WYJSCIE Z WIELKIEGO KRYZYSU – TROCHE NIEMIECKIE PO 2 WOJNIE SWIATOWEJ —

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *