• sobota, 11 lipca 2020 r.

Wielkie pranie mózgów. Rzecz o polskich mediach. Piotr Szumlewicz

 

Piotr Szumlewicz w sensacyjny sposób opowiada o kulisach TVP i innych głównych mediów. Z jego opowieści rodzi się przygnębiający obraz nepotyzmu, niewiedzy, ignorancji i całkowitego lekceważenia odbiorcy, który w świecie zakulisowych intryg i walk o władzę jest najmniej istotny. Czy rzeczywiście jest aż tak źle? Czy czwarta władza aż tak nieuczciwie rządzi naszymi gustami i decyzjami? Możecie to ocenić sami, poszerzając kontakt z oskarżeniami Piotra Szumlewicza o jego książkę, której tytuł nosi też ta audycja.

Podobne materiały

17 komentarzy

 1. Heisenberg
  10 lipca 2015 at 21:44 - odpowiedz

  Polacy narodem wybranym? Co prawda zachowuja sie jak ludzie specjalnej troski, ale wybrany to moze byc tylko jeden narod i jest to narod zydowski 😀 Zydzi sa przekonani, ze nawet ich smierc jest bardziej wyjatkowa od smierci innych.

 2. Lucyan
  10 lipca 2015 at 21:51 - odpowiedz

  Ciekawy program. Jesli chodzi o jawnosc wysokosci płac to wiele panstw ma płace jawne ale w przedsiebiorstwach panstwowych, albo tam gdzie panstwo ma udziały. Mozna zadzwonic do działu kadr i spytac sie ile zarabia pan X czy Y. Jawna jest tez całkowita kwota z deklaracji podatkowej kazdego obywatela, niezalenie skąd czerpał dochody. Ale szczegoły nie są jawne. Np gdy X zadeklarował ze jego zarobek to 12 mln. To wychodzi mu srednio 1 mln na miesiac, ale nie wiadomo (dla publicznosci) czy to tylko wynagrodzenie z TVP czy z kilku zrodeł.
  Dobra głosnosc programu ale znow te paskudne zbliżenia na twarz.

 3. Maciej
  10 lipca 2015 at 22:00 - odpowiedz

  Świetne wystąpienie. Zachęcił mnie do kupienia książki!

 4. Tomasz
  10 lipca 2015 at 23:47 - odpowiedz

  Bardzo ciekawy wykład, ale zostało podanych sporo informacji pod tezę, oczywiście Szumlewicza. Szumlewicz zarzuca dziennikarzom brak wiedzy. Hmmm… ciekawe bo oglądając materiały publicystyczne nie zauważyłem jakiejś radykalnie niskiej wiedzy. Podaje przykład Kołodki, co jest absurdem, bo takie przykłady są jedynie jednostkowymi przypadkami. Wielu ekonomistów jest zapraszanych do telewizji i jakoś nie mają problemu z rozmową z dziennikarzami i wypowiadaniem się o długu.
  Jego ocena rozmówców z polsat news pokazuję, że on wyśmiewa chyba wszystkich, którzy ośmielają się nie zgadać z nim w kwestiach, które on uważa za podstawowe. Bosak to bardzo kulturalny i inteligentny rozmówca, który zawsze wypowiada się merytorycznie, nie krzyczy na nikogo i deprecjonowanie go jako rozmówcy jest wyraźnym sygnałem na bunt Szumlewicza przeciwko tym, które ośmielają się podważać jego tezy.
  Podobnie z tym programem dlaczego ja, o którym opowiadał. Mówił, że kobieta, która pomagała bezdomnym została uznana za chorą psychicznie i na końcu wróciła do domu a bezdomny na ulicę. Ja też oglądam ten program i znając jego formułę nie zdziwiłbym się gdyby w tych odcinku chodziło o to, że pomimo faktu iż ten bezdomny kradł, mordował, gwałcił to kobieta nie chciała tego przyjąć do świadomości i dlatego została uznana za chorą psychicznie, ale na końcu zły bezdomny wrócił za karę na ulicę. No ale kontekst pewnie nie pasowałby pod tezę Szumlewicza
  Reszty szkoda nawet komentować.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   12 lipca 2015 at 23:55 - odpowiedz

   Kolodko? Sam bym go nie zapraszal. On trzyma z różnymi Iranami i Chinami wspiera mafijny pseudokapitalizm tych krajów bleeeeee

   • Tomasz
    13 lipca 2015 at 09:51 - odpowiedz

    Ja nie lubię cenzury więc zapraszałbym każdego…:)

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     15 lipca 2015 at 10:37 - odpowiedz

     Tu nie chodzi o cenzurę lecz o to czy ekonomista ma coś do powiedzenia. Kolodko raczej nie ma…

 5. Ktoś
  10 lipca 2015 at 23:47 - odpowiedz

  Witam

  Ciekawy materiał, z ciekawą Osobą.
  Ale jest prośba do kamerzysty o:
  – stosowanie stabilnego podparcia dla kamery, ramię/ręka/pod przy 45 minutach to za mało
  – po co te non stop zbliżenia na oczy p.Szumlewicza? Miał tam coś ciekawego? NIE. Za to ciekawie gestykulował. Warto za to było zrobić zbliżenia na przedstawiane książki, może poprosić przemawiającego o ich bliższą prezentację.
  – ustawienie głośności – dobrze by było, aby było słychać zarówno przemawiajacego – jak i osoby z sali. I żeby dźwięku nie zagłuszał jakiś tramwaj czy coś takiego jadący obok
  – tło – pokazywanie odrapanej ściany…….. panie kamerzysto, litości…

 6. Dariusz
  11 lipca 2015 at 00:31 - odpowiedz

  Bartosz Węglarczyk prowadził w TVN 24 program „Polska i Świat”. Widać że dysponował niezłą wiedzą . Parę miesiecy temu zniknął z programu(został zwolniony jak potem gdzieś czytałem) , a jego miejsce zajęła jakaś dziennikarka-idiotka z TVP. Pewnie był za mądry? Dobrze że mamy jeszcze internet.

 7. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  11 lipca 2015 at 12:24 - odpowiedz

  Skąd pewność że Szumlewicz sam by nam nie zafundował prania mózgów jakby mogl. Przecież to jednak lewak s nie liberał

 8. mieczysławski
  11 lipca 2015 at 12:43 - odpowiedz

  Media zawsze były narzędziem polityki.
  Niezależni dziennikarze, starający się pokazywać rzeczywistość w możliwie niezniekształcony sposób są mniejszością, często są celem ataków, wielu traci życie.
  Wielkie koncerny medialne są prywatną własnością milionerów i dziennikarze mówią to co jest dobre dla robogatych. Rozwarstwienie społeczne widoczne jest w ilości czasu antenowego przeznaczanego na problemy biednych, a czasem na głupią rozrywkę i sensacje.
  W interesie „władców marionetek” jest to, aby marionetki nie myślały, nie stawiały oporu ciągnięte za sznurki. Szczytem manipulacji jest projekcja wolności.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   13 lipca 2015 at 10:21 - odpowiedz

   Traci życie? W Rosji chyba. Programów o biedakach nie ma bo są nudne a ludzie chcą odpocząć przed tv a nie babrać się w szarej rzeczywistości. To jest odpowiedź na zapotrzebowanie a nie manipulacja. Sam jak widzę program o biedakach wylaczam z kilku powodów 1. Niektórzy sami są sobie winni. 2. Co to da że. Obejrzę. 3. Wole film (najlepiej na dvd bez reklam). Tylko ludzie dla których lewicowe dzialactwo to cale życie wolą programy o biedakach niż film

   • Tomasz
    13 lipca 2015 at 14:19 - odpowiedz

    Chyba nie do końca tak jest. Wiadomości są przesiąknięte informacjami o różnych tragediach co by się kłóciło z tym co Pan napisał, że ludzie chcą odpocząć przed tv a tv odpowiada na zapotrzebowanie odbiorcy.

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     15 lipca 2015 at 10:36 - odpowiedz

     Wcale nie. Pożary wypadki itd są sexy w porównaniu z problemami biedaków

     • Tomasz
      15 lipca 2015 at 10:43

      Sexy? Hmm… ciekawy punkt widzenia 🙂

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      15 lipca 2015 at 10:58

      Wiesz ludzie są dziwni. Stąd Np pasjonaci wiedzy o morderstwach

 9. mieczysławski
  13 lipca 2015 at 21:40 - odpowiedz

  telewizja działa jak religijna indoktrynacja, ogłupia odbiorcę, w szczególności dzieci
  więcej daje nauka, ale ludzie tracą czas na bzdety

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *