• środa, 8 lipca 2020 r.

Woody Allen: „Nieracjonalny mężczyzna”

Przedstawiam klip z moimi przemyśleniami na temat najnowszego filmu jak zwykle znakomitego Woody’ego Allena:

Pozdrawiam liberalnie z Poznania
PN

Piotr NapierałaPiotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Podobne materiały

6 komentarzy

 1. Ireneusz Kozak
  17 września 2015 at 12:29 - odpowiedz

  Ten profesor od razu kojarzy się z postacią Raskolnikowa ze „Zbrodni i Kary” Dostojewskiego. Tyle że Raskolnikowa dopadają wyrzuty sumienia (bo nie wszystko poszło zgodnie z planem) i dlatego przegrywa. Ten przykład z pewnym twierdzeniem Kanta nie jest za dobry, żeby krytykować samą filozofię, ale żeby zachęcać do przyglądania się zdaniom, które przez filozofów były na przestrzeni wieków wypowiadane, bo samego myślenie nie sposób w sobie powstrzymać… Kontrargument z nazistami jest przecież też filozofią: racjonalistycznym udowodnieniem, że koncepcja idealnego państwa ludzi prawdomównych jest błędna

 2. Krzysztof Marczak
  17 września 2015 at 13:45 - odpowiedz

  Po tym filmie pomyślałem od razu o „Crimes and Misdemeanors” bo całość krąży koło podobnego tematu i przełamuje pewne schematy myślowe. Po raz kolejny też przekonałem się, że oceny dokonywane przez różne portale w przypadku filmów Allena nie sprawdzają się („Irrational Man” nie miał tzw. dobrej prasy).

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   17 września 2015 at 14:22 - odpowiedz

   Hollywood go nie lubi bo lamie schematy a prawica bo Żyd. Co nie zmienia faktu że to prawdopodobnie najlepszy reżyser.

   • Krzysztof Marczak
    17 września 2015 at 16:17 - odpowiedz

    Pewną ironią jest, że jego kino (przynajmniej od strony amerykańskiej) jest bardzo europejskie, co jeszcze raz potwierdza nasze wcześniejsze konkluzje, że zachodnie kino potrzebuje obu nurtów.

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     17 września 2015 at 23:07 - odpowiedz

     Nie wiem czy bardzo europejskie. Raczej bardzo klasyczne na swój sposób. Dzisiaj kino euro jest bardziej postmodern

 3. Tomek
  18 września 2015 at 16:00 - odpowiedz

  Miło oglądało mi się „O północy w Paryżu”
  Proszę polecić swoje ulubione filmy, które warto zobaczyć 🙂
  Ciekawa fabuła jest w filmie Oldboy. Film z 2003 roku, ale niedawno oglądałem i pozostał mi w głowie, reżyseria: Chan-wook Park.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *