• środa, 16 stycznia 2019 r.

Wrocław wita uchodźców

 

Przedstawiamy Państwu reportaż z wrocławskiej manifestacji poparcia dla uchodźców, która miała miejsce 12 września. Obok pięknych i ideowych deklaracji gościnności zetkną się Państwo w tym reportażu z trudnymi kwestiami, na które póki co nie ma rzetelnej i łatwej odpowiedzi.  Czy należy odróżniać uchodźców od imigrantów zarobkowych? Jak to robić? Czy kwestie bezpieczeństwa są istotne, czy możliwe jest ich naruszenie? Z jednej strony czas goni – jeśli chcemy pomagać, nie możemy bawić się w dywagacje. Z drugiej strony najbardziej potrzebujący tkwią dalej w Syrii i nie zanosi się na szybką pomoc dla nich ze strony państw europejskich…

Podobne materiały

7 komentarzy

 1. myślący
  18 września 2015 at 20:59 - odpowiedz

  Zobaczymy jak będzie w porównaniu wyglądała demonstracja jutro… (pewnie „racjonalista” to o niej nie napisze, no chyba, że przyszłoby 5 osób się skompromitować)

  • Kazimierz Kwiatkowski
   20 września 2015 at 23:24 - odpowiedz

   Wynik już jest. Wczoraj protestowało co najmniej 10 razy więcej osób. Co zatem z umiłowaną Demokracją Panie Jacku… kto ma rację? 😉

   • myślący
    21 września 2015 at 21:01 - odpowiedz

    Jak mówiłem „od zawsze” tzw. racjonalista spuści zasłonę milczenia zgodnie z najlepszym reżimowym zaleceniem.

 2. Heisenberg
  18 września 2015 at 21:19 - odpowiedz

  Pani w 13:40 jest bardzo naiwna. To jest wlasnie bardzo dobra okazja dla takich jak IS zeby wyslac swoich ludzi do Europy. Zreszta Polska i tak nie ma sie co martwic, bo z naszego zadupia oni zawsze beda uciekac.

 3. mieczysławski
  20 września 2015 at 11:59 - odpowiedz

  Wyemigrowało około 2,5 mln Polaków z przyczyn ekonomicznych.
  Politycy coś gadali, że ci zdolni młodzi ludzie mogliby budować lepszą przyszłość w ojczyźnie.
  Nie ma pracy dla bezrobotnych Polaków, to co z uchodźcami?

 4. Aram
  21 września 2015 at 05:51 - odpowiedz

  „Osama Abdul Mohsen, któremu dwa tygodnie temu na Węgrzech jedna z dziennikarek podstawiła nogę, gdy uciekał z obozu z dzieckiem na rękach, znalazł schronienie w Hiszpanii. Słynny Syryjczyk spotkał się z piłkarzami Realu Madryt, w tym z gwiazdorem Cristiano Ronaldo. Jak informuje „Duhok Post”, powołując się na źródła kurdyjskie – ‏Mohsen jest członkiem islamskiej organizacji Dżabhat Al-Nusra, uznawanej za odłam Al-Kaidy w Syrii. Zarówno on, jak i jego syn Mohmmad Al Ghadabe na swoich profilach w mediach społecznościowych nie kryją sympatii do tej bojówki.

  „Syryjski imigrant, który został podcięty przez węgierską operatorkę kamery, zaangażowany w wymordowanie Kurdów w powstaniu w Qamishlo” – poinformował na Twitterze „Duhokpost” z Kurdystanu. – „Kurdyjskie źródła mówią, że był on również członkiem Frontu Al-Nusra (syryjski odłam Al-Kaidy) przed opuszczeniem Syrii” – dodaje.

  „Gwałtowne walki wybuchły 16 lipca w guberni Hassaka. Kurdów zaatakowały powiązane z Al-Kaidą ugrupowania Front al-Nusra oraz Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIS). W antykurdyjskie działania zaangażowana miała być nawet Wolna Armia Syryjska, najsilniejsze zbrojne ugrupowanie rebeliantów. Po dwóch dniach regularnych bojów Kurdowie odparli agresora i zajęli miasto Ras al-Ain na granicy z Turcją w ub. miesiącu, co było poważną porażką dżihadystów. Islamiści odpowiedzieli serią mordów w Qamishli, mieście zamieszkałym przez Kurdów, Arabów chrześcijan. Wielu uchodźców twierdzi, że ekstremiści z Frontu al-Nusra porywają i ścinają głowy kurdyjskim cywilom” – pisał w sierpniu 2013 r. portal tvn24.pl

  O sprawie syryjskiego trenera pisze też Zaid Benjamin z Radio Sawa w Waszyngtonie, powołując się na oficjalną stronę kurdyjskiej Partii Demokratycznej Jedności, która również twierdzi, że walczył on z Kurdami. Nie udało nam się na razie zweryfikować informacji o samej przynależności do syryjskiej bojówki, faktem jest, że Osama Abdul Mohsen i jego syn – Mohmmad Al Ghadabe nie kryją sympatii z Frontem Al Nusra. Przeglądając profile facebookowe Osamy Abdul Mohsena i jego syna – Mohmmada Al Ghadabe’a można bez problemu znaleźć zdjęcia z flagą tej organizacji, które obaj wstawili jako zdjęcia profilowe.

  Jak twierdzą osoby znające sytuację w Syrii w rozmowie z portalem niezalezna.pl, Front Al-Nusra mimo swojej terrorystycznej działalności cieszy się sympatią zwykłych obywateli. – „Al-Nusra stała się synonimiem tzw. Dobrych albo lepszych dżihadystów” – mówi jeden z naszych rozmówców. – „Mają do wyboru albo Państwo Islamskie, albo Nusrę” – dodaje.”

 5. miab
  21 września 2015 at 12:13 - odpowiedz

  Problem polega na tym że memy islamu(które jakiemuś procentowi indoktrynowanych od dziecka muzułmanów muszą odbić) są znacznie bardziej zajadłe i zabójcze niż memy stareńkiego katolicyzmu(też wtłaczane od dziecka tutejszym).

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *