• niedziela, 16 czerwca 2019 r.

Wyrwać Polskę z konserwy cz.1

Adam Cioch – dziennikarz, publicysta i zastępca redaktora naczelnego tygodnika ”Fakty i Mity”. Studiował teologię katolicką na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i protestancką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Piotr Browarski: Czy prawdziwie świecka Polska jest możliwa? 

Adam Cioch:  Jeżeli kiedyś Francja – „najstarsza córa” Kościoła katolickiego w Europie – mogła stać się państwem świeckim, to i Polska ma na tą szansę. Ale nie obejdzie się bez długotrwałej pracy edukacyjnej w społeczeństwie i wytrwałej walki politycznej o świeckość. Na razie – od jakichś 35 lat – mamy przede wszystkim recydywę klerykalizmu, która rozpoczęła się już pod koniec PRL. Ale klerykalizm wytraca już swój impet. Nawet część prawicy ( niektórzy w PO) nie chce robić dalszych koncesji na rzecz Kościoła. Dzięki pracy antyklerykałów i racjonalistów w społeczeństwie wzrosła potrzeba świeckości, część mediów zaangażowała się w demaskowanie nadużyć Kościoła. Poza tym od jakichś 10 lat narasta oddolna laicyzacja, która ma związek zarówno z trendami ogólnoeuropejskimi, jak i z mozolnym „ruchem oporu” w kraju. Wreszcie Twój Ruch wniósł postulaty świeckości do Sejmu. One – oczywiście – nie miały szans na przeforsowanie w prawicowym parlamencie, ale weszły do debaty publicznej. Już się ich łatwo z ogólnonarodowej dyskusji nie usunie! Podkreśliłbym jeszcze jeden czynnik, który może w zeświecczeniu Polski sprzyjać – nasz kraj jest religijny bardzo powierzchownie. U nas chodzi niemal wyłącznie o rytuały, prawdziwa wiara religijna mało kogo obchodzi. Gdy osłabnie potrzeba rytuałów lub zostanie zastąpiona obrzędami świeckimi – Kościół runie. Polacy to naród niedowiarków, z których część ma jeszcze nawyk chodzenia do kościoła. Gdy nawyk osłabnie – prawda wyjdzie na jaw. Choć przyznam szczerze – polska światopoglądowa powierzchowność nie jest czymś co mnie zachwyca. Ale to jest osobny temat.

Piotr Browarski: W jesiennych wyborach prawdopodobnie wygra PiS. Grozi nam państwo wyznaniowe?

Adam Cioch: Mam nadzieję, że nadejście pełnej władzy PiS uda się powstrzymać w części parlamentarnej. Ale ma Pan rację, że na razie takie silne prawdopodobieństwo przejęcia przez nich władzy jest. Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że realne państwo wyznaniowe już mamy od dawna. Pytanie pozostaje tylko takie – czy będzie jeszcze gorzej. Nie mam wątpliwości, że jeśli Pisowski rząd powstanie, to będą podejmowane próby wprowadzenia np. zupełnego zakazu aborcji, zmiany konstytucji na bardziej klerykalną i autorytarną. Kościół wie, że to prawdopodobnie jego ostatnia szansa, aby jeszcze coś ugrać. Będzie więc naciskał. Problem jest tylko w tym jak długo ludzie Kaczyńskiego pozostaną u władzy. Poprzednim razem wytrzymali niecałe 3 lata. Nie wiadomo, co będzie teraz. Wiem jedno – trzeba zrobić wszystko, aby ich powstrzymać.

Piotr BrowarskiW Polsce wciąż silna jest wiara w neoliberalizm. Skompromitowany Balcerowicz uchodzi za znawcę i jest często zapraszany do telewizji.  Neoliberalny Ryszard Petru założył partię – NowoczesnąPL. Czy jego ”Nowoczesna” jest naprawdę nowoczesna?

Adam Cioch: Polska ma bardzo słabą tradycję racjonalistyczną i różne formy przesądów i irracjonalnych wierzeń mają się u nas znakomicie. Przytoczę pewną anegdotkę – pewien znajomy, świeżej daty ateista, zapytał mnie bez żadnego zażenowania o to, spod jakiego jestem znaku Zodiaku. Śmiał się już z katolicyzmu, ale to nie przeszkadzało mu nadal wierzyć w inne zabobony. Podobnie jest z wiarą w fundamentalizm rynkowy – dziecinną ufność, że bóg o nazwie Niewidzialna Ręka Wolnego Rynku rozwiąże wszystkie nasze problemy ekonomiczne i społeczne. Ale on ich nie rozwiąże! Bo ten bóg nie istnieje, podobnie jak nie istnieją inni bogowie. NowoczesnaPL to jest nowa twarz tej starej religii, której prawowiernymi kapłanami byli politycy Kongresu Liberalno-Demokratycznego, Unii Demokratycznej, Unii Wolności, Platformy Obywatelskiej. Politycy prawie wszystkich innych partii im pomagali, choć może byli mniej ortodoksyjni. Petru, to przecież przyboczny Balcerowicza, dawnego szefa UW. Neoliberalizm jest zresztą nie tylko wiarą. On jest także oszustwem. Myślę, że jego arcykapłani doskonale wiedzą, że ich doktryna szkodzi większości społeczeństwa. Ale udają, że jest inaczej. To im się bardzo opłaca. Mają przecież znakomitych i zamożnych sponsorów.

Piotr BrowarskiLeszek Balcerowicz steruje Ryszardem Petru z tylnego siedzenia?

Adam Cioch: To jest bardzo prawdopodobne, bo przecież, gdy to ugrupowanie powstawało, to mówiło się, że to jest inicjatywa obydwu tych panów. Ale Balcerowicza schowano, bo jest zbyt skompromitowany i źle się kojarzy – nawet dla części oddanych widzów TVN, czytelnikom „GW” czy „Newsweeka”, a więc głównej klienteli neoliberałów. Przecież wystarczy wziąć roczniki Głównego Urzędu Statystycznego, aby odkryć, że zawsze gdy on rządził, to produktywność gospodarki spadała. Balcerowicz to król, który jest nagi i nawet dziecko może to udowodnić z rocznikiem GUS w ręku.

Piotr BrowarskiDlaczego lewica jest taka słaba?

Adam Cioch: Uściślijmy może – lewica jest słaba w Polsce. We wszystkich krajach o rządach odwołujących się do demokracji parlamentarnej wokół naszego kraju – czyli wszędzie poza Rosją, Białorusią i Ukrainą – lewica rządzi lub współrządzi. Lewica sprawuje władzę także w tak ważnych krajach UE jak Francja i Włochy i we wszystkich większych krajach Ameryki Łacińskiej poza Kolumbią. U nas tymczasem lewica nie tylko jest słaba, ale wręcz dogorywa. Dzieje się tak z wielu powodów. Za najważniejsze uznałbym zdradę ideałów lewicowych w wykonaniu SLD pod rządami premiera Millera i prezydenta Kwaśniewskiego, którzy chcieli przypodobać się solidarnościowej części establishmentu. SLD skompromitowało się wówczas w oczach wyborców, a żadnej innej partii lewicowej nie udało się zaistnieć szerzej w świadomości społecznej. Niektóre lewicowe hasła przechwycił obłudnie PiS. Niektóre – jak się okazało tylko na chwilę – Ruch Palikota. I tak zostało aż dotąd. Przypomnijmy, że mamy społeczeństwo o bardzo niskiej świadomości politycznej, które prezentuje daleko posuniętą światopoglądową i polityczną niespójność. Także społeczeństwo, które łatwo zmanipulować pseudobuntowniczymi ruchami jakimi kiedyś była np. „Solidarność”, posmoleński PiS, czy ruch Kukiza. To są środowiska, które w zasadzie niczego nie wnoszą, poza wymachiwaniem szabelką i realną destrukcją. Ich sprytni liderzy wykorzystują tylko społeczne poparcie dla zapewnienia sobie powyborczych profitów.  Nasze społeczeństwo nie ma także ani tradycji, ani umiejętności wspólnego działania na niwie społecznej czy politycznej. To są nawyki które wyrabia się pokoleniami lub traci na pokolenia. Słabość polskiej lewicy wypływa także z siły Kościoła katolickiego. Warto odnotować, że polski katolicyzm jest wyjątkowo autorytarny, prawicowy i konserwatywny. Wręcz antyludzki. To jest beton, który zdumiewa nawet katolików z innych krajów.

Piotr BrowarskiJesteśmy konserwatywnym społeczeństwem. Nawet nasz ateizm jest specyficzny.  

Adam Cioch: Przyczyn należy szukać w długotrwałych procesach społecznych. Mamy społeczeństwo o raczej wiejskim rodowodzie. Nasze i tak słabe mieszczaństwo było w sporej części niemieckiego lub żydowskiego pochodzenia. A to oznacza, że duża jego część znikła po II wojnie światowej – uciekła, została wymordowana lub wyemigrowała. Zastąpiła je napływowa ludność wiejska o katolickiej obyczajowości i konserwatywnej mentalności. A wieś mieliśmy kulturowo i społecznie bardzo upośledzoną, bo ucisk feudalny w Polsce był bardzo ciężki i długotrwały. Ponadto spora część inteligencji późnego PRL zachwyciła się importowanymi zza oceanu konserwatywnymi wartościami neoliberalizmu. W tym samym okresie i w tym samym środowisku triumfy święcił autorytarny katolicyzm pod rządami papieża Wojtyły. Proszę zwrócić uwagę, że kadra na polskich uczelniach jest zdumiewająco konserwatywna. Gdy w innych krajach, nawet w USA uniwersyteckie kampusy to rozsadniki lewicowości, w Polsce mamy zdumiewający odsetek konserwatystów, zarówno społecznych jak i obyczajowych. I jeszcze jedno – tragiczny stan mediów. Polskie media są przesiąknięte przez klerykalizm i konserwatyzm społeczny. To drugie zwłaszcza jest na rękę wielkiemu biznesowi, z którym – przepraszam za mocne określenie – prostytuują się poszczególni dziennikarze i całe redakcje. Użytkownicy mediów nie zdaje sobie sprawy z tego jak wiele tzw. newsów zostało opracowanych w agencjach PR-owych lub czerpie z nich inspiracje. Ludzie nie zdają sobie tez sprawy, że tak zwani eksperci z TV lub prasy to często osoby opłacane przez wielki biznes i mówiące tylko to, co jest dla niego korzystne. To zupełnie deformuje debatę społeczną. Tylko dzięki takim manipulacjom i – generalnie – korupcji mediów i świata polityki mogły być np. wprowadzone OFE 16 lat temu. Polskie media raczej dezinformują niż informują. Stan mediów to zresztą temat na osobną rozmowę, a wszystkim zainteresowanym upadkiem dziennikarstwa polecam lekturę książki Piotra Szumlewicza – „Wielkie pranie mózgu”. Bardzo pouczająca!

Piotr BrowarskiJak ocenia Pan prezydenturę Bronisława Komorowskiego? 

Adam Cioch: Cóż, to była prezydentura konserwatysty i to nieszczególnie lotnego. Cieszę się oczywiście, że Komorowski był w stanie podpisać jednak ustawę o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i ustawę o in vitro, ale generalnie to myślę o byłym prezydencie z zażenowaniem i wstydem. Najgorsze zostawił nam na koniec – to nieszczęsne referendum, które jest czymś w rodzaju zamachu stanu. Bardzo mnie ono złości, bo niesie wielkie zagrożenia dla i tak trudnego życia w Polsce. Szkoda. Ale czego się spodziewać po kimś pokroju Komorowskiego?

Piotr BrowarskiPlatforma udaje partię postępową. Moim zdaniem jest to partia klerykalno-konserwatywna, która świadomie oszukuje wyborców postępowych.  

Adam Cioch: PO powstała jako partia prawicowa i zawsze taką była. Tylko w ostatnich latach czasem starała się pokazać jako nie tak bardzo konserwatywna jak PiS. Bo czymś jednak trzeba się odróżnić od rywali do stołków. W mojej ocenie jest to generalnie formacja szkodliwa, bo aktywnie pomagała przedłużać w Polsce skompromitowane na całym świecie myślenie neoliberalne o społeczeństwie i gospodarce. To że PiS oceniam jako jeszcze bardziej szkodliwe, nie zmienia mojej negatywnej oceny PO. Zabawne jest także to, że Platforma uchodzi za partię elit, a zafundowała Polakom: Komorowskiego jako prezydenta, Kopacz jako premiera, czy Schetynę jako ministra spraw zagranicznych. Przecież to są osoby o żenującym poziomie, które zostałyby rozjechane przez media głównego nurtu, gdyby reprezentowały PiS lub SLD. Ale że są z PO, to się ich oszczędza.

Piotr BrowarskiDlaczego tak wielu zwykłych ludzi, wciąż jest w stanie oddać głos na PO?  

Adam Cioch: Z wielu powodów. Z braku lepszego – ich zdaniem – wyboru. Z rozpaczy. Ze strachu przed PiS. Czasem także z przyczyn natury prestiżowej. PO prezentuje się jako partia elit i wiele osób, które do tych elit pretendują będzie na taką partię głosować. Bo to ich ustawia – we własnym mniemaniu – w „lepszym towarzystwie”. Nawet jeśli są biedni czy dyskryminowani, a ich głos jest de facto głosem oddanym przeciwko samym sobie.

Piotr BrowarskiJak ocenia Pan naszą politykę wschodnią ?

Adam Cioch: Polska nie ma żadnej przemyślanej wschodniej polityki. Za taką politykę uchodzi natomiast wypadkowa histerycznej rusofobii i dziecinnego proamerykanizmu. Nasz stosunek do Rosji czy Ukrainy nie wynika z rozumnego rachunku zysków i strat, na którym powinna zasadzać się wszelka polityka. Zamiast łagodzić napięcie na Wschodzie, przyczyniamy się do jego eskalacji. I tak już od wielu lat. Patrzę na to z goryczą i żalem. Boję się także o przyszłość – ze zgrozą słyszę, że rząd chce zainstalować w Polsce bazy jednego z najbardziej agresywnych państw świata. Wielkie mocarstwa walczą między sobą o Ukrainę, a Polska może – włączając się jako pionek do tej rywalizacji – tylko stracić. I traci. Jako dziennikarz – staram się na te i inne zjawiska reagować. Ale mam świadomość, że racjonalność w naszym kraju – także w polityce zagranicznej – nie jest na razie przesadnie modna.

Piotr Browarski

Podobne materiały

26 komentarzy

 1. ala wilk
  31 sierpnia 2015 at 06:59 - odpowiedz

  To prawda. Jeżeli Duda z PiSem zaczną zakazywać aborcji u zgwałconych kobiet, in-vitro, tabletek antykoncepcyjnych albo toplessu na plaży, to następnym prezydentem będzie Robert Biedroń. Jak na razie siłą Kościoła Katolickiego jest to że JPII był papieżem kompromisu – zgodził się np. na aborcje u zgwałconych kobiet.

  • Zbyszek
   31 sierpnia 2015 at 14:42 - odpowiedz

   Jest Pani pewna, że JPII zgodził się na aborcje u zgwałconych kobiet?

   • ala wilk
    31 sierpnia 2015 at 19:34 - odpowiedz

    Tak. Na tym polegał kompromis aborcyjny z 1992 roku, który do dziś obowiązuje.

 2. ala wilk
  31 sierpnia 2015 at 07:01 - odpowiedz

  Polska rusofobia wynika z tego że Rosja jest krajem zacofanym technologicznie. Przecież żaden Polak nie wsiądzie do Tupolewa z rosyjską załogą nawet gdyby mu dopłacali, żaden Polak nie kupi samochodu marki Łada i żaden Polak nie pojedzie leczyć się w rosyjskim szpitalu. Nawet prorosyjski Korwin lata amerykańską Cessną, jeździ samochodem BMW wyprodukowanym w „lewackiej UE” i leczy się francuskim lekiem Prestarium.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   31 sierpnia 2015 at 09:59 - odpowiedz

   I z tego ze agresywnym

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   31 sierpnia 2015 at 11:58 - odpowiedz

   Ja lubię większość Rosjan, których poznałem. Cenię ich kulturę – Prokofiew, Czajkowski, Strawiński etc. Natomiast uważam, że sposób, w jaki Rosjanie rządzą u siebie i w jaki uprawiają politykę zagraniczną jest nie do przyjęcia.

   • Tomek Świątkowski
    31 sierpnia 2015 at 12:09 - odpowiedz

    właśnie!
    kultura i osobiste relacje międzyludzkie
    to najlepszy sposób na ksenofobie wszelkiej maści

 3. Krzysztof Marczak
  31 sierpnia 2015 at 07:27 - odpowiedz

  Gratuluję wywiadu, świetne podsumowanie. Zupełna zgoda co do polskich mediów, są całkowicie toksyczne i nawet nie potrafią dobrze udawać profesjonalizmu, którego nigdy nie miały. Jak bardzo są zmanipulowane najwyraźniej widziałem za życia Wojtyły: w USA słyszałem że był np. w Ameryce Południowej, wypowiedział się negatywnie o antykoncepcji oraz pozycji kobiet, toteż były tam protesty publiczne a polska wersja brzmiała: pojechał tam, tu się pomodlił a tam pobłogosławił. Kropka.

  Mam nadzieję że będzie więcej Adama Ciocha w Racjonalista. TV Aż trudno uwierzyć, że można osiągnąć tak szerokie horyzonty po studiach teologicznych. Dobrze też, że zajął się tą, coraz bardziej ośmieszaną ideą „invisible hand”. Po kryzysie 2007 nikt już na zachodzie w nią chyba nie wierzy, a w Polsce to wciąż ideologia wiodąca. I ldatego tak właśnie wygląda obecna polska scena polityczna – pomiędzy herezją religijną (PIS) a herezją gospodarczą (PO).

  • Tomek Świątkowski
   31 sierpnia 2015 at 11:56 - odpowiedz

   Zamiast mówić o trudnej wierze, racjonalniej by było zweryfikować pogląd n/t studiów teologicznych.
   .
   Wśród absolwentów pewnej wrocławskiej uczelni teologicznej krążyło kiedyś powiedzonko, będące parafrazą znanych słów św.Pawła: „teologię ukończyłem – wiarę zachowałem”.

  • Krzysztof Marczak
   31 sierpnia 2015 at 14:56 - odpowiedz

   /Polska nie ma żadnej przemyślanej wschodniej polityki. Za taką politykę uchodzi natomiast wypadkowa histerycznej rusofobii i dziecinnego proamerykanizmu./
   Polski proamerykanizm – nie życzę nikomu go doświadczać, bo można szybko zrozumieć jak się tu czują mnniejszości. Za to jest czysty antyamerykański rasizm w wielu głupich odmianach, które owszem, można też nazwać „dziecinnymi”.

 4. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  31 sierpnia 2015 at 09:13 - odpowiedz

  PO jest partią liberalną choć brak jej często odwagi. Lewica rządzi tylko tam gdzie kieruje się racjonalizmem rynkowym czyli odchodzi od dogmatów soc.

 5. Zbyszek
  31 sierpnia 2015 at 14:47 - odpowiedz

  Wywiad ciekawy. Mam tylko drobną uwagę redakcyjną. Wydaje mi się, że osoba przeprowadzająca wywiad powinna być przezroczysta, zadaje pytania w imieniu osób (czytelników), którzy nie mają szansy na ich zadanie. Zadaje pytania, a nie wygłasza opinie. Dlatego uważam, że pytanie w stylu „Platforma udaje partię postępową. Moim zdaniem jest to partia klerykalno-konserwatywna, która świadomie oszukuje wyborców postępowych” jest nie najszczęśliwsze.

 6. ala wilk
  31 sierpnia 2015 at 20:12 - odpowiedz

  Co innego rosyjska kultura, co innego technologia. Chyba nawet największy fan Dostojewskiego czy Czajkowskiego nie jeździ Ładą.

 7. Setter
  31 sierpnia 2015 at 22:29 - odpowiedz

  Ponieważ psy setery nie lubią wilków to trochę poszczekam. Ala Wilk mnie przeraziła bo jeżeli ma rację, że technologia niezaprzyjžnionego kraju jest taka marna to nasza patriotyczna technologia Polska jaka jest? Czy my robimy elektrownie atomowe, rakiety balistyczne,kosmiczne statki transportowe zabierające na pokład naszych amerykańskich guru na stacje kosmiczne, podwodne okręty atomowe z pociskami nuklearnymi, kosmiczne systemy nawigacyjne,atomowe lodołamacze i jeszcze parę innych rzeczy. Wiadomo dziesięć razy gorszych od amerykańskich ale kiedy na nalepce pisze made in USA to nie znaczy, że robili to w POLAND tylko napis USA jest dla zmyłki wiadomo kogo. Większość tego co ,,oni,, robią możemy sobie najwyżej wystrugać z drewna. To może ciszej nad tą trumną bo się wyda jaką to technologię my mamy.
  Przy minus 40 C jeżdżą Lady a polskie BMW i Merce nie i wtedy fan Czajkowskiego żałuje.

 8. ala wilk
  1 września 2015 at 07:30 - odpowiedz

  Co ma przeciętny Rosjanin z tego że ma rakiety balistyczne i podwodne okręty atomowe? To że żaden Amerykanin nie ukradnie mu worka kartofli i flaszki Stolicznej?
  Co ma przeciętny Rosjanin z tego że Rosja ma lodołamacze i statki kosmiczne? Dokładnie nic.

  To że Rosja ma lodołamacze, rakiety kosmiczne czy helikoptery imponuje co najwyżej chłopcom w wieku szkolnym plus może jakimś paramilitarnym wariatom. Dla normalnych ludzi wyznacznikiem cywilizacji są technologie cywilne, a tutaj Rosja nie ma szans. Szczególnie w technologiach medycznych Rosja jest zerem przy USA i UE. Miliony Rosjan żyją tylko dzięki temu że łykają tabletki wyprodukowane na zgniłym Zachodzie.

  Po co BMW ma jeździć przy -40 stopni skoro w UE takie temperatury zdarzają się bardzo rzadko? A jak już to na północy Szwecji czy Finlandii, ale tam też przecież nikt nie jeździ Ładami tylko Volvo i Saabami.

  A Łada przecież nie radzi sobie w temperaturze 0 stopni czy + 20 stopni, a to takie temperatury są najczęściej w UE.

 9. ala wilk
  1 września 2015 at 07:33 - odpowiedz

  Setter naprawdę nie bałbyś się latać Tupolewem z rosyjską załogą? Kupiłbyś Ładę i nie bałbyś się że się zepsuje? A jakbyś miał mieć operowany wyrostek to wolałbyś być operowany w Moskwie czy Warszawie? A twoja żona wolałaby rodzić w Petersburgu czy może w Berlinie?

  No właśnie. Na tym polega zacofanie technologicznie Rosji i dlatego Polacy są rusofobami. Bo Rosja to kraj który potrafi wyprodukować helikopter, lodołamacz i rakietę balistyczną, a nie potrafi wyprodukować tabletek na ciśnienie, jeżdżących samochodów czy cywilnych samolotów.

 10. ala wilk
  1 września 2015 at 07:36 - odpowiedz

  Polskie media są toksyczne, a rosyjskie media są prawdomówne 🙂

 11. ala wilk
  1 września 2015 at 08:20 - odpowiedz

  Przecież Polska miała przemyślaną wschodnią politykę gdy była państwem laickim czyli w latach 1945-1990. I co dała ta przemyślana wschodnia polityka wtedy? Hiperinflację? Zadłużenie 200% PKB?

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   1 września 2015 at 12:04 - odpowiedz

   To była okupacja, byliśmy kolonią ZSRR. Jak coś zrobiliśmy, co im było potrzebne, brali sobie. Było coś takiego jak „rubel transferowy”. Gdyby nie owa „przemyślana polityka wschodnia”, gdybyśmy byli w latach 1945 -90 niezawisłym państwem, prawdopodobnie żylibyśmy na poziomie Hiszpanów i Włochów, mając podobną pozycję w polityce zagranicznej.

 12. ala wilk
  1 września 2015 at 10:50 - odpowiedz

  O i mamy kolejne potwierdzenie zacofania technologicznego Rosji. Przyjaciel Putina, piosenkarz Josif Kobzon jedzie na zgniły zachód leczyć się. Rosja wyprodukowała helikoptery i bomby atomowe, a na leki już kasy nie starczyło.

 13. ala wilk
  1 września 2015 at 13:22 - odpowiedz

  Problem z ludźmi z FiM jest taki, że oni wolą ruble transferowe niż oddawanie 2% PKB na KK.

 14. ala wilk
  1 września 2015 at 18:17 - odpowiedz

  Ciężko człowiekowi choremu na raka odmówić leczenia, nawet jak wygaduje bzdury.

 15. mieczysławski
  1 września 2015 at 21:45 - odpowiedz

  Polska to kundel, który ujada u boku swojego pana.

 16. ala wilk
  2 września 2015 at 07:03 - odpowiedz

  A Rosja jest humanistyczna, bo kolonizuje Krym i Donbas.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *