• czwartek, 25 kwietnia 2019 r.

Zwyczajni (?) ateiści. Piotr Napierała

Tym razem w cyklu zwyczajni ateiści występuje Piotr Napierała, który ma bardzo dużo do powiedzenia o ateizmie, jego znaczeniu, oraz jego historii.

Podobne materiały

3 komentarze

 1. Jerzy
  25 lipca 2014 at 19:55 - odpowiedz

  Dr Piotr Napierała – interesująco, ładnym językiem, oryginalne treści.
  Znakomita scenografia, kameralna, nierozpraszająca, wyważona kolorystycznie.
  Stabilny obraz i dobry montaż.
  Tylko coś z dźwiękiem – poziom nagrania zbyt niski i pogłos. To zresztą powszechny grzech Racjonalista.TV.

 2. Lucek
  26 lipca 2014 at 01:09 - odpowiedz

  30 minut, duzo wątkow.
  Zacznijmy od 10 przykazan. Mowienie, ze to jakies normy moralne to przekłamanie, chyba tylko trzy z przykazan mozna by podciągnąc pod moralnosc. Reszta to w skrocie „czcij swojego boga” (ktore własciwie mozna by podciągnac pod „czcij swojego (feudalnego) pana”.

  Ja bym nie wciskał całych USA do jednego worka. W USA jest silny
  pas biblijny (Bible Belt) i silne ateistyczne wybrzeza zach i pn.

  Jesli chodzi o ateizm to dlaczego nie mowimy „nie wierze w zydowskiego boga”? Owszem, bog Bog został zinternacjolizowany, ale gdybysmy mowili „nie wierze w zydowskiego” to moze by dotarło, ze nie wierze tez w greckiego i rzymskiego. Z obawy o antysemityzm?

  A jesli chodzi o spokojną Szwecje. Popularne są szwedzkie kryminaly, i
  autorzy kryminałow na pytanie skąd czerpia inspiracje do swoich kryminałow, mowią: z Biblii.

  A na koniec sprostowanie na temat slubow gejowskich Szwecji. Otoz nie, nikt szwedzkich pastorow nie zmusza do udzielania takich slubow. Jesli jakis pastor nie chce udzielic slubu, to nie musi. Zaczeło sie od tego ze rząd szwedzki stwierdził, ze nie ma sensu tworzyc specjalnego prawa małzenskiego dla gejow,
  skoro prawo małzenskie juz jest. Wystarczyło po prostu dołączyc osoby HS do tego prawa.
  Ale wtedy powstał problem co z małzenstwami udzielanymi przez (szwedzki) koscioł. Wtedy koscioł szwedzki dostał od rzadu propozycje, ze albo tez beda udzielac slubow HS, albo ich małzenstwa (hetero) beda niewazne w swietle swieckiego prawa. Wiec w kosciole szwedzkim było głosowanie, 70% było za udzielaniem slubow HS, a 30% przeciw. W ten sposob małzenstwa koscielne tez są uznawane w swietle prawa i nie trzeba sie zenic „dwa razy”. Ale zaden pastor szwedzki NIE jest zmuszany do udzielenia slubow HS, wtedy po prostu sie znajduje pastora ktory takie sluby udziela i para HS moze miec przyjemnosc slubu w swoim lokalnym kosciołku. Jak widac opiera sie to na uczciwosci pastora (a własciwie na sumiennosci!). Pastor ktory by sie stawił okoniem i nie zatrudnił kolegi na te okolicznosc, po prostu by stracił prace. (przypomina to troche polskie dyskusje o chazanie).

 3. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  31 lipca 2014 at 11:36 - odpowiedz

  Posłuszeństwo to też norma moralna, konserwatywna i chybiona ale jednak. Dzięki za info o pastorach w Szwecji myslalem ze tak jest ale nie wiedziałam

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *