• wtorek, 20 marca 2018 r.

Życie i fale radiowe

Spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem, że gdyby w kosmosie istniało życie inne niż ziemskie, bylibyśmy bombardowani falami radiowymi wygenerowanymi przez obcych. Postaram się krótko uzasadnić, dlaczego uważam, że jest to założenie błędne.

Na początek zadam jednak pewne pytanie: czy na planecie, na której istnieje życie, musi w końcu pojawić się inteligentna forma życia, zdolna do stworzenia zaawansowanej technologii? Moim zdaniem nie musi. Nie ma żadnych racjonalnych podstaw, aby twierdzić, że jest inaczej.

Około 201 milionów lat temu, pod koniec triasu, wyewoluowały zwierzęta, które zawładnęły ziemią na następne 135 milionów lat. Były to dinozaury. Przez cały okres ich panowania, nie wyewoluowała z nich żadna inteligentna forma życia, zdolna do wytworzenia zaawansowanej technologii. Dostosowywały się w różny sposób do środowiska, stawiały jednak bardziej na cechy fizyczne niż inteligencję (aczkolwiek nie były głupie!) Gdyby nie zwykły przypadek 66 milionów lat temu – uderzenie w Ziemię ogromnej asteroidy, prawdopodobnie do dziś dinozaury dominowałyby. Jest mało prawdopodobne, aby wówczas do dnia dzisiejszego, powstała inteligentna forma życia na naszej planecie (skoro dinozaury nie zrobiły tego przez wiele milionów lat, jest wątpliwe, by zrobiły to przez kolejne 66 milionów lat) To oznacza, że gdyby nie pojedyncze i przypadkowe wydarzenie, na Ziemi nie wyewoluowaliby ludzie – istoty inteligentne, zdolne do stworzenia zaawansowanej technologii.

Mimo, że od wyginięcia dinozaurów i zapoczątkowania tym samym ery ssaków minęły już dziesiątki milionów lat, ludzie pojawili się dopiero 200 tyś. lat temu, a pierwsze cywilizacje liczą sobie kilka tysięcy lat, zaś rozwój nowoczesnej nauki to góra 250 lat. Nasi przodkowie wielokrotnie byli wystawiani na ciężkie próby. Kataklizmy naturalne, drapieżniki. Było wiele okazji do naszego unicestwienia, zanim stworzyliśmy naszą zaawansowaną technologię – np. erupcja wulkanu Toba 74 tyś. lat temu.

Droga do pojawienia się inteligentnych istot na naszej planecie była kręta i wiele było tutaj sprzyjających zbiegów okoliczności. Istoty, których wysoka inteligencja umożliwia zaawansowany rozwój technologiczny, mogą być więc czymś rzadkim, a kosmos może tętnić życiem, ale nie tym inteligentnym. To tłumaczyłoby, dlaczego nie odbieramy sygnałów od obcych.

*Tekst pochodzi z mojego bloga:

https://czpolewka.blogspot.com

Piotr BrowarskiRocznik 1984. Typ osobowości: INFJ-T. Ateista, antyklerykał, obyczajowy liberał oraz gospodarczy umiarkowany lewicowiec. Zawsze w opozycji. Według ''prawdziwych Polaków'' stoi tam, gdzie kiedyś stało ZOMO.

Podobne materiały

11 komentarzy

 1. Michał
  31 października 2017 at 15:45 - odpowiedz

  Ludzie 2 tys. lat temu? Coś wspaniałego!

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   31 października 2017 at 15:52 - odpowiedz

   Piotr wie na pewno, że nasz gatunek jest starszy, literówka – poprawiłem mu. 

   • Piotr Browarski
    Piotr Browarski
    31 października 2017 at 15:53 - odpowiedz

    Tak, to była literówka. Dzięki Michale z zwrócenie uwagi. Miało być 200. tyś lat.
    Widzę, że Jacek już to poprawił w moim tekście. Dzięki Jacku.

 2. Jacek Tabisz
  Jacek Tabisz
  31 października 2017 at 15:50 - odpowiedz

  Cieszę się, że poruszyłeś taki wspaniały kosmiczny temat. Fale radiowe mogą być używane przez inne cywilizacje do bardzo drobnej rozdzielczości zakodowanych sygnałów cyfrowych. My też idziemy w tę stronę z ich użyciem. Tego Seti by nie wykryło. Poza tym rozwinięta cywilizacja może nas traktować jak skansen, który wręcz trzeba chronić przed ingerencją z zewnątrz, aby ewentualnie mogła u nas powstać cywilizacja kosmiczna odmienna od tych sąsiedzkich. 

  • Lucyan
   31 października 2017 at 20:40 - odpowiedz

   "Fale radiowe mogą być używane przez inne cywilizacje do bardzo drobnej rozdzielczości zakodowanych sygnałów cyfrowych. My też idziemy w tę stronę z ich użyciem." – zupelnie nie wiem o co chodzi. To jakis szyfr. 

   • Jacek Tabisz
    Jacek Tabisz
    1 listopada 2017 at 09:56 - odpowiedz

    Używasz wąskich zakresów pasm radiowych pod sygnał cyfrowy o wysokim zagęszczeniu. Dla osób nie mających odpowiednio czułych dekoderów to tylko szum.  Zwłaszcza, jeśli taki sygnał płynie z daleka i jest w trakcie podróży zniekształocny. Mam nadzieję, że rozumiesz różnicę między sygnałem analogowym a cyfrowym? Mam nadzieję, że wiesz, czym się różni używanie fal elektromagnetycznych pod sygnał telefonii komórkowej czy cyfrowego radia, a używanie go to analogowego przesyłu? 

    • Lucyan
     1 listopada 2017 at 23:15 - odpowiedz

     Informacja analogowa czy cyfrowa, to przeciez nie ma znaczenia. Informacje cyfrowe i tak przesyłamy analogowo. Skąd taki pomysł, ze szyfrują cyfrowo skubance,  a my tego szyfru nie mozemy złamac? Gdyby chcieli cos powiedziec skubance, to chyba by nie szyfrowali i to nie na falach radiowych. Zakrawa na wyciąganie kasy z dyletantow. 

 3. MICHAL
  31 października 2017 at 16:39 - odpowiedz

  Człowiekowaty 5-7 mln lat temu. Zbawiony i to by sie zgadzało, 2 tyś lat temu.

 4. Hubert
  31 października 2017 at 18:37 - odpowiedz

  No co wy!?

  Przecież wszyscy "wiemy" że Kosmos ma 6 tys. lat i powstał 23 października 4004 r. p.n.e.

  Tak wyliczył wspaniały autorytet anglikański biskup James Ussher już w XVII w. 🙂

 5. Hubert
  1 listopada 2017 at 20:32 - odpowiedz

  Lub jak niektórzy wolą, świat powstał ok. 3900 – 3700 p.n.e. bo tak podawali Luter i Melanchton.

  Czyli nie było nawet czasu na to, by koczownicy przerzucili się na osiadły i rolniczy tryb życia, a co dopiero na budowę miast… 🙂

  A te szkielety dinozaurów to zwykła mistyfikacja, bowiem to "ateistyczni naukowi propagandyści" sobie to wszystko "wymyślili" by niszczyć chrześcijaństwo. Hehe. 🙂

  Zresztą poważni chrześcijanie powinni mieć nawet poważne wątpliwości co do kształtu Ziemi, bowiem jak jest napisane w Piśmie: "[ciała świetliste] aby były ciałami jaśniejącymi na sklepieniu nieba i aby świeciły nad ziemią".

  Zatem oczywistym jest, że skoro niebiosa są nad ziemią, a nie wokół niej, to jest ona płaska! 🙂

 6. springus
  2 listopada 2017 at 22:36 - odpowiedz

  Znając historię starć różnych cywilizacji ziemskich nie trudno dojść do wniosku, że nie zawsze warto nawiązywać kontakt z inna cywilizacją (pozaziemską), szczególnie jeśli jest bardziej zaawansowana.

   

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *