„Humanizm i racjonalizm: wyzwania i pomysły na przyszłość”

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów oraz Towarzystwo Humanistyczne zapraszają na międzynarodową konferencję "Humanism and Rationalism: current challenges and ideas for the future" (Humanizm i racjonalizm: wyzwania i pomysły na przyszłość), która odbędzie się w dniach 20 i 21 maja we Wrocławiu, w Sali Konferencyjnej Ossolineum w budynku Starej Plebanii, Pl. Nankiera 17.

Konferencja towarzyszy Walnemu Zgromadzeniu Członków Europejskiej Federacji Humanistycznej we Wrocławiu. Składać się będzie z czterech debat panelowych z udziałem humanistów, ateistów, wolnomyślicieli, działaczy świeckich, naukowców i artystów z różnych krajów Europy (w tym także Węgier, Słowacji i oczywiście Polski). Wystąpią w nich takie osobistości jak Kacem El Ghazzali, David Pollock, Boris Van Der Ham, Pierre-Arnaud Perrouty, prof. Krzysztof Dołowy, Ewa Wójciak, Marta Lempart, prof. Jan Hartman i inni. Dyskusja odbywać się będzie w języku angielskim, ale dla polskiej publiczności przygotowaliśmy tłumaczenie symultaniczne na język polski. 

Udział w konferencji jest bezpłatny, lecz konieczna jest wcześniejsza rejestracja poprzez wypełnienie formularza znajdującego się tu: 

https://docs.google.com/a/psr.org.pl/forms/d/159EdUmXv9GNUIj5PSJLpT8abZOgOLjE_t-UTWXLUWSY/edit?ts=58f5e640.

Dodatkowo można wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących (za opłatą).

 

PROGRAM KONFERENCJI:

SOBOTA 20 MAJA

09.30 – 10.00: Rejestracja uczestników.

10.00 – 11.30: Panel dyskusyjny "Populism and Democracy in Europe: challenges and responses" (Populizm i demokracja w Europie).

Występują:

– Marta Lempart, inicjatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, członkini KOD

– Gary McLelland, dyrektor wykonawczy International Humanist and Ethical Union, członek Humanist Society Scotland (Wielka Brytania)

– Eva Papp, niezależna działaczka opozycyjna (Węgry)

– Metod Rybár, prezes stowarzyszenia ETHOS (Słowacja)

– Boris Van Der Ham, członek zarządu stowarzyszenia Humanistisch Verbond, polityk, aktor (Holandia).

11:30 – 12:00: Przerwa kawowa.

12:00 – 13:30: Panel dyskusyjny "The argument of political correctness and freedom of expression: where do Humanists stand?" (Poprawność polityczna a wolność słowa – stanowisko humanistów).

Występują:

– Kacem El Ghazzali, marokański ateista, poeta, żyjący jako uchodźca w Szwajcarii od 2011 r., jeden z dyrektorów fundacji Raif Badawi Foundation for Freedom of Thought, reprezentuje IHEU przy ONZ

– Pierre-Arnaud Perrouty, dyrektor wykonawczy Europejskiej Federacji Humanistycznej

– Jacek Tabisz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów

– Ewa Wójciak, aktorka i reżyserka teatralna, dyrektorka Teatru Ósmego Dnia, działaczka opozycyjna w czasach PRL-u.

 

NIEDZIELA 21 MAJA

10.00 – 11.30: Panel dyskusyjny "What does it mean to be European today? In search of a European identity" (Co dziś oznacza bycie Europejczykiem? W poszukiwaniu europejskiej tożsamości).

Występują:

– Giulio Ercolessi, włoski pisarz i Wiceprezes Europejskiej Federacji Humanistycznej

– dr hab. Joanna Hańderek, filozofka, wykładowczyni na UJ oraz członkini Polskiego Stowarzyszenienia Racjonalistów

– dr Piotr Napierała, historyk, członek Polskiego Stowarzyszenienia Racjonalistów

– David Pollock, wieloletni członek zarządu stowarzyszenia British Humanist Association, dyrektor Rationalist Association, wydawca czasopisma "New Humanist", były prezes Europejskiej Federacji Humanistycznej, reprezentuje IHEU przy Radzie Europy.

11:30 – 12:00: Przerwa kawowa.

12:00 – 13:30: Panel dyskusyjny "Critical thinking in the digital area? Is smart technology making people smarter?" (Myślenie krytyczne w erze cyfrowej. Czy technologia czyni nas mądrzejszymi?)

Występują:

– Profesor Krzysztof Dołowy, biolog, fizyk, chemik, popularyzator nauki (SGGW)

– Andrzej Dominiczak, prezes Towarzystwa Humanistycznego

– Profesor Jan Hartman, filozof (UJ).

 

Aby wziąć udział w konferencji należy się zarejestrować wypełniając następujący formularz (nie zajmie to więcej niż 2 minuty):

https://docs.google.com/a/psr.org.pl/forms/d/159EdUmXv9GNUIj5PSJLpT8abZOgOLjE_t-UTWXLUWSY/edit?ts=58f5e640

Opcjonalne płatne wydarzenia towarzyszące:

a. Koncert w Narodowym Forum Muzyki "John Zorn & Symphony Orchestra // Shock of Identities". Piątek 19 maja godz. 19:00, koszt: 60 zł

b. Wycieczka „Sekrety średniowiecznego Wrocławia”. Sobota 20 maja godz. 14:30, koszt: 10 zł 

c. Wycieczka statkiem po Odrze. Sobota 20 maja godz. 18:00, koszt: 15 zł

d. Wspólna kolacja w Dworze Polskim, połączona z projekcją filmu o polskich humanistach, racjonalistach i wolnomyślicielach. Sobota 20 maja godz. 20:00, koszt: 100 zł (dla członków PSR i TH obowiązuje 50% zniżki).

e. Wizyta w Muzeum Wody Hydropolis. Niedziela 21 maja godz. 15:00, koszt: 23 zł

f. Opera „Król Roger”. Niedziela 21 maja godz. 18:00, koszt: 50 zł.

 

UWAGA! Opłatę za udział w powyższych wydarzeniach należy uiścić przelewem najpóźniej do dnia 12 maja na następujące konto bankowe: 

08 1140 2004 0000 3102 7618 0995

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

ul. Koszykowa 24/1

00-553 Warszawa

W tytule przelewu prosimy napisać "Konferencja EHF" oraz umieścić literę (litery) odpowiadającą wybranemu wydarzeniu.

Wyłącznie za wycieczki (punkty b i c) możemy przyjąć zapłatę gotówką na miejscu, w pozostałych przypadkach nie ma takiej możliwości. 

Jeżeli z jakichś powodów nie mogą Państwo zapłacić przelewem, ale chcą wziąć udział w powyższych wydarzeniach, proszę o kontakt pod adresem: kaja.bryx@psr.org.pl.

Jeżeli podoba się Państwu nasza inicjatywa, można ją wesprzeć wpłacając darowiznę na powyższe konto, w dowolnej kwocie. Każda złotówka pomaga!

 

 

O autorze wpisu:

Ukończyła filologię hiszpańską (mgr) i klasyczną (lic.) na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie uczęszczała także na zajęcia z zakresu nieistniejącej wówczas jako kierunek filologii indyjskiej. Przez pół roku studiowała na Universitat de Barcelona, gdzie m.in. uczyła się języka katalońskiego i baskijskiego, przez rok dzięki stypendium Ambasadora Indii studiowała język hindi oraz indyjski taniec kathak na Kendriya Hindi Sansthan w Agrze. Pół roku spędziła w Delhi badając na własną rękę zasady klasycznych tańców indyjskich i zbierając informacje o współczesnych praktykach hinduistycznych. Swoją wiedzę z indyjskiej teorii estetyki zastosowała w nowatorskich tłumaczeniach poezji łacińskiej opublikowanych w Antologii Poezji Łacińskiej "Musa Latinitatis" (2011) i na łamach "Meandra" (2013). Interesuje się językoznawstwem, religioznawstwem i sztuką. Dzięki licznym podróżom po Europie i Azji kontynuuje swoje prywatne badania w tym zakresie. Od stycznia 2012 roku jest prezeską wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, od stycznia 2016 roku - Wiceprezeską PSR, od października 2016 - także członkinią zarządu Europejskiej Federacji Humanistycznej. Inicjatorka i współorganizatorka Wrocławskich Dni Darwina, organizowanych wspólnie przez PSR i Wydział Nauk Biologicznych UWr. regularnie od 2014 roku. Współzałożycielka telewizji i portalu Racjonalista.tv. Kaja w roku 2016 została wybrana na stanowisko wiceprezeski EHF. Rok później delegaci wybrali ją na stanowisko prezeski Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów

2 Odpowiedzi na “„Humanizm i racjonalizm: wyzwania i pomysły na przyszłość””

  1. Mam takie pytanie. Ilu członków liczy Polskie Towarzystwo Humanistyczne?  Nigdy nigdzie nie pojawiają się jego członkowie poza jedną twarzą.

    Przypomina mi to jednoosobowe Obserwatorium sytuacji w Syrii mieszczące się w Londynie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *