• niedziela, 23 września 2018 r.

Boże Ciało. Grzegorz Roman i Radosław Czarnecki

 

Skąd się wzięło Boże Ciało? Czy katolicy, którzy nie wierzą, iż w hostii jest rzeczywiście ciało i krew są heretykami? Czy spożywanie ludzkiego ciała i krwi ma związek z kanibalizmem? Na ten temat rozmawiają Grzegorz Roman i Radosław Czarnecki w cyklu „Co nowego w kalendarzu liturgicznym”.

 

Podobne materiały

13 komentarzy

 1. Rafał Gardian
  Rafał Gardian
  5 czerwca 2015 at 22:35 - odpowiedz

  Boże Ciało to chyba najbardziej absurdalne święto w mitologii katolickiej. Najśmieszniejsze jest, to że przeciętny katolik zaprzeczyłby, temu, że zjada ludzkie ciało a więc tym samym zaprzeczyłby albo „faktowi” przemienienia albo temu, że Jezus jest nie tylko bogiem, ale i człowiekiem. Tym samym zaprzeczyłby podstawom swojej religii.

 2. Zbyszek
  7 czerwca 2015 at 01:02 - odpowiedz

  Wg doktryny katolickiej ciało i krew Chrystusa trwa pod postacią chleba i wina, dopóki istnieje forma chleba (i odpowiednio wina). Dlatego można rozpuścić hostię w wodzie i po rozpuszczeniu traktuje się, że nie ma już ciała Chrystusa.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   7 czerwca 2015 at 09:58 - odpowiedz

   Czyli raczej homeopatia im nie grozi. Dobre i to 😉

   • Orionis
    16 czerwca 2017 at 15:52 - odpowiedz

    Panie Jacku, 10 punktów w jednym strzale!  :))))))))

     

 3. Anna Kohli
  8 czerwca 2015 at 11:14 - odpowiedz

  Nie całkiem tak. Nie dlatego ludzie zaakceptowali nowe święto bo lubią sobie paradować, spotykać się i świętować. Zaakceptowali je, ponieważ w pogańskiej tradycji w owym okresie istniały podobne obrzędy i były związane z tym intensywnym okresem w roku, kiedy przez obchodzenie rytualne pól i domostw, przez tańce, „wspomaga się“ naturę w tym płodnym okresie. Wystarczy wspomnieć, że u Słowian świętowało się w tym czasie, po pięćdziesięciu dniach po Wielkanocy tzw. Trojcę. Obrzędy były związane z kultem przodków, żegnaniem dusz zmarłych, rusałkami, samodiwami itd. Przyozdabiało się domy zielenią, nosiło wieńce, w Bułgarii np. z estragonu- ziela smoczego. To że dzisiaj w niektórych krajach w Europie robi się na ten dzień prawdziwe dywany z kwiatów to również tradycja pogańska.

  Podobne obrzędy były u Keltów i Germanów.

  Urban IV wyraźnie stwierdził, że święto Bożego Ciała jest wprowadzone aby wzmocnić wiarę w narodzie. Jasne. Trzeba było przyciągnąć ludzi do kościoła i dodatkowo odciągnąć od tradycji pogańskich, które nadal były niezwykle żywotne. I jednocześnie zawłaszczyć je. Jak wszystkie inne pozostałe obrzędy przedchrześcijańskie. Dlatego też Luter krytykował święto Bożego Ciała jako bałwochwalstwo, słusznie widząc w nim resztki pogańskich tradycji. Nota bene, protestanci szwajcarscy lubili prowokować procesje katolickie rozrzucając w tym dniu nawóz na polach. 🙂

  A wizje Juliany z Lüttich (Liége) to zwykły „pic i fotomontaż“, który trzeba było wykoncypować, żeby mieć ideowy podkład. To jest typowa kalka setek podobnych opowieści. A sobór trydencki mógł z zadowoleniem stwierdzić o triumfie nad herezją. Wishful thinking…

  • Zbyszek
   9 czerwca 2015 at 11:52 - odpowiedz

   To ciekawe. Warto by zebrać informacje w sposób systematyczny na temat pierwiastka przedchrześcijańskiego w świętach kościelnych. Podobnie okazuje się, że w celebracjach wigilijnych nie ma praktycznie żadnych zwyczajów chrześcijańskich: od daty, pory dnia, potraw, dodatkowego nakrycia, na prezentach i choince kończąc.

 4. Lucyan
  8 czerwca 2015 at 20:22 - odpowiedz

  Protestanci swiętują „dzien wniebowstąpienia” zamiast „bożego ciała”.

  • Tomek Świątkowski
   8 czerwca 2015 at 23:16 - odpowiedz

   Nie „zamiast”, bo w liturgii katolickiej też jest święto Wniebowstąpienia
   i ma ono miejsce kilka tygodni wcześniej
   Wielkanoc, Wniebowstąpienie i Zielone Święta (Zesłanie Ducha Św.) pokrywają się zresztą ze świętami żydowskimi, co ma też głębszy sens teologiczny.

  • Lucyan
   9 czerwca 2015 at 01:10 - odpowiedz

   Chodzi mi o swięta w kalendarzu. Polscy katolicy to praktycznie swiętują naokoło.
   Dzien wniebowstąpienia (14 maj 2015) to dzien czerwony wsrod krajow post-protestanckich, podobnie jak poniedziałek zielono-swiątkowy, a dzien bozego ciała ( 4 czerwca) nie istnieje.

 5. Orionis
  16 czerwca 2017 at 16:24 - odpowiedz

  A jak ja jako dziecko powiedziałam lekarzowi, że dziwnie widzę Księżyc, to mnie skierował do okulisty, a ten stwierdził, że mam małą wadę wzroku i przepisał okulary. O, gdybym ja wiedziała, że to była! 

 6. Orionis
  16 czerwca 2017 at 16:26 - odpowiedz

  …O, gdybym ja wiedziała, że to była wizja!  –  miało być, ale coś mi ucięło ostatnie słowo.

 7. unwise
  14 marca 2018 at 12:38 - odpowiedz

  Ꮤhat’s up to all, how is all, I think every one is getting
  more from this site, and your views are good
  for new visitors.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *