• poniedziałek, 21 maja 2018 r.

Sztuczna inteligencja: Człowiek, informatyka, transhumanizm. Prof Ostrowicki, dr hab. Hańderek i dr Klincewicz

 

Co sprawia, że możemy nazwać jakieś urządzenie inteligentnym? Czy inteligentne roboty będą nam posłuszne, a może nie jest etycznie zmuszać do posłuszeństwa inne istoty świadome, nawet jeśli są naszym dziełem? Czy sztuczna inteligencja zyska prawa obywatelskie? Czy robot może się zakochać i czy robocia miłość miałaby sens? Filozofowie zajmujący się na co dzień sztuczną inteligencją i transhumanizmem poruszają te i inne tematy na spotkaniu przygotowanym przez krakowskie oddział Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. W dyskusji pojawiają się też intrygujące ciekawostki – okazuje się na przykład, że wbrew powszechnej opinii piloci dronów mają znacznie większe traumy, niż żołnierze uczestniczący bezpośrednio w bitwie.

Podobne materiały

5 komentarzy

 1. Janusz
  Janusz
  4 lutego 2017 at 00:36 - odpowiedz

  Zostawmy na boku nieco jalowe dyskusje filozoficzne o AI. 

  Zasadnicze pytanie jest czy powinnismy inwestowac w badania  i technologie AI . Przez kilka lat pracowalem w przemyslowym osrodku zastosowania AI firmy lotniczej Boeinga w Seattle kierujac praca w dziedzinie robotyki i systemow ekspertowych.Najwiekszym sukcesem byl system artificial reality (takze zwany virtual reality) ktory umozliwial ogladanie wnetrza samolotu przed jego budowa. System bral komputerowa definicje wnetrza samolotu i mozna bylo uzywajac specjalne gogle obejrzec trzywymiarowa grafike  majac zludzenie ze sie jest wewnatrz kabiny w samolocie. Czesciowym sukcesem byl robot malujacy samolot.W procesie assembly line samolotu   ludzie byli lepsi i mni kosztowni. Moje kilkuletnie doswiadczenie wskazuje ze idea zastapienia czlowieka przez system AI jest bledna.System AI powinien pomagac lub asystowac w  pewnych  czynnosciach inzyniera lub robotnika. To znaczy ze system AI jest narzedziem ulatwiajacym prace a nie agentem ktory zastepuje czlowieka. To troche podobne do uzycia okularow ktore pomagaja widziec ale nie zastepuja oczu.

  Pilota samolotu nie mozna wyeliminowac automatem .Mozna mu tylko pomoc podczes lotu ktory nie wymaga ludzkiej decyzji. Inteligientny system pattern recognition  pomaga lekarzowi w diagnozie ale nigdy go nie zastapi poniewaz leczenie pacjenta ma kilka wymiarow i decyzja eksperta lekarza nie moze byc zastapiona automatem jakim jest komuter .

   

   

 2. dżizas
  4 lutego 2017 at 09:33 - odpowiedz

  Ta Pani znieważyła naszego Zbawiciela, ponieważ sparodiowała Jego Kazania na Drabinie! 

  😉

 3. Krzysztof Marczak
  6 lutego 2017 at 12:40 - odpowiedz

  Dla porównania ten sam temat przygotowany przez niewielką, tutejszą lokalną organizację nie mającą wcale większych możliwości, bez wielkich tytułów, za to solidnie przygotowany i dobrze zorganizowany: http://racjonalista.tv/artificial-intelligence-blessing-or-curse-eng/

  • Lucyan
   6 lutego 2017 at 20:08 - odpowiedz

   Bardziej techniczne podejscie, wiecej szczegołow. Ale mnostwo technicznych błędow, i terminologia małego Kazia.

 4. GrzegorzR

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *