• sobota, 24 października 2020 r.

Tempo życia według Darwina. Stanislaw Bury

 

Jaki wpływ na rozmiar i długość życia ma klimat i umiejętność hibernacji? Czym jest oddychanie? Dlaczego się starzejemy? Te ważne kwestie porusza w ujęciu ewolucyjnym Stanisław Bury z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za przykład niezwykłych przystosowań ewolucyjnych posłużą mu gady, zwierzęta niezwykłe i często niedoceniane.

Podobne materiały

3 komentarze

 1. Krzysztof Marczak
  20 kwietnia 2016 at 23:40 - odpowiedz

  Nareszcie coś nie związanego z PIS, demonstracjami, polityką etc.

  • kejk
   20 kwietnia 2016 at 23:42 - odpowiedz

   Bez przesady. Tylko co drugi film jest z demonstracji. Także 50% materiału jest do obejrzenia.

 2. darekpiotrek
  21 kwietnia 2016 at 16:54 - odpowiedz

  Ciekawy wykład. Bardzo dobrze że pojawiły się w nim także wykresy. Fascynujące że nauki pozornie od ciebie odległe mówią jednym językiem. Tz chcę powiedzieć że można przy okazji jednego slajdu z wykresem analizować moc silnika, sprawność procesu, albo zależność ciepłoty i aktywności gadów; w inżynierii dźwięku strojenie dolnego zakresu charakterystyki głośnika, graficznie wygląda kropka w kropkę jak zależność wzrostu i dojrzewania płciowego. To potwierdza nasze intuicje dotyczące uniwersalności nauk podstawowych oraz nierozerwalności więzów przyczynowo skutkowych.
  Co do żmij, to początek wykłady przywołał wspomnienie. Pewnego razu wędkując w Beskidzie byłem świadkiem jak z urwiska wysokiego na 15 m, które było zarazem drugim brzegiem rzeki a oddalonym ode mnie tak jak stałem o jakieś 7 m, z nieprawdopodobnym rumorem „do wody” stoczyła się najprawdziwsza żmija czarna, gigantyczna 150 cm to absolutne minimum jej długości. Szoku doznałem dopiero po chwili, gdyż początkowo kiedy to wszystko się działo łowiłem sobie niewzruszony myśląc, że to po prostu ze szczytu skarpy oderwał się wielki kęs ziemi. Kiedy już dotarło do mnie, że to co właśnie osunęło się o rzeki to owszem mieszanka kamieni, ziemi, patyków i liści ale że z wężem w rolach głównych, poczułem nieodpartą chęć oddalenia się stamtąd. Brr

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *