• piątek, 9 grudnia 2016 r.

Czy warto pluć we własne gniazdo? Jacek Tabisz

 

Jest moda w kulturze, aby o swoich pisać jak najbardziej krytycznie. Aby przedstawiać historię własnego kraju wydobywając z niej najbardziej okrutne i ponure epizody. Czy ta moda jest dobra? Z jednej strony racjonalista powinien być samokrytyczny i sceptyczny wobec siebie, ale czy każdy, kto krytykuje własną kulturę jest samokrytyczny, czy też czasem stawia się ponad własnymi sąsiadami?

Podobne wpisy

7 komentarzy

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  2 grudnia 2016 at 21:37 - odpowiedz

  Na pewno nie jest racjonalne czucie się lepszym od innych osób bo się skądś pochodzi. Plucie by uczynić swoich lepszymi jest często niezbędne.
  Tak uważam

  • Lucyan
   3 grudnia 2016 at 01:10 - odpowiedz

   Zalezy co ma sie na mysli mowiac „racjonalne”. Zydzi na przykład uwazaja sie za narod wybrany i im to w małych grupach pomaga, szczegolnie na emigracji. W ten sposob jest to racjonalne, jest to psychiczna obrona przed dogryzkami ze strony otoczenia. Tata Zyd w młodym wieku bierze syna na kolana i wyjawia mu tajemnice wszechswiata, ze Zydzi są specjani i wybrani poprzez B. Wzmacnia to ich psychike wobec ewentualnych przesladowan, inaczej nic tylko sie załamac. Podobnie Amerykanie są butni i pewni siebie, nawet jak nie mają kompletnie nic do zaoferowania i są jedynie specjalistami od zawijania guana w sreberko. Nie trzeba zarac pluc, wystarczy sie czuc lepszym bo to moze pomoc w samoocenie. Problem pojawia sie w grupach, gdy taka grupa „lepszych” dryfuje w strone nazizmu, np. hitlerowskiego czy semickiego.

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    3 grudnia 2016 at 01:19 - odpowiedz

    Tyle że Żydzi świeccy i religijni się nie lubią. Np w USA jedni pomagają raczej DP drudzy GOP

  • Olrob
   3 grudnia 2016 at 16:11 - odpowiedz

   Pan się myli Panie Napierała!
   Plucie na kogoś to poniżanie go i obrażanie. Nikt od tego nie zrobi się lepszy. Wręcz przeciwnie zdenerwuje się i przylutuje Panu w zęby. Tak więc z człowieka o niezbyt mądrych poglądach zmieni się w agresora co jest jeszcze gorsze. Nie wiem skąd się Panu biorą te dziwne pomysły.

  • Rafał Gardian
   4 grudnia 2016 at 14:28 - odpowiedz

   Pluć to może nie, ale już zdrowo krytykować, z pewnością tak.

 2. Rafał Gardian
  4 grudnia 2016 at 14:27 - odpowiedz

  W podobnie tym samym czasie co „Pokłosie” powstał film pokazujący Polaka jako bohatera ratującego Żydów. Chodzi o „W ciemności” Agnieszki Holland. Choć może masz rację Jacku, że warto by było aby takich filmów było więcej.

 3. Benbenek
  4 grudnia 2016 at 19:03 - odpowiedz

  Zdecydowanie tak. W inny przypadku pozostaje tylko konformizm politycznej poprawności

Zostaw komentarz

Paste your AdWords Remarketing code here