• niedziela, 18 sierpnia 2019 r.

Ateiści o cmentarzach: za i przeciw. Kaja Bryx i Jacek Tabisz

 

Czy z ateistycznego punktu widzenia cmentarze mają sens? Czy musimy mieć miejsce pochowania ciała zmarłego, aby go pamiętać? A może to tylko przesąd? Na ten temat dyskutują nasi redaktorzy – Kaja Bryx (przeciw cmentarzom) i Jacek Tabisz (za).

 

 

Podobne materiały

14 komentarzy

 1. Zbyszek
  3 listopada 2015 at 19:17 - odpowiedz

  Jak ktoś chce się dać pochować na cmentarzu, niech się chowa. Jeśli ktoś w ogóle nie chce mieć grobu, nie ma sprawy.

 2. Azazel
  3 listopada 2015 at 19:59 - odpowiedz

  No dobra- załóżmy że będzie ta powszechna”utylizacja” zamiast cmentarzy – to na czym ona miała by polegać?- bo chyba na spaleniu ciała? A prochy gdzie?- do kanału?

 3. Benbenek
  3 listopada 2015 at 21:04 - odpowiedz

  Ludzie i inne małpy nie istnieją poza swoją fizycznością. Koncepcja duszy która odrywa się od ciała jest bardzo mało przekonywująca i stąd pełne cmentarze, pochówki i cały ten ceremoniał. Nawet dla tych którzy ogarniają intelektualnie fenomen śmierci czy to wraz z ulotnieniem się duszy czy też i bez niej jest niesłychanie ważne utrzymywanie połączenia z tą „nieistniejącą osobą” i do tego potrzebne jest im jakiś „placeholder” -wypełniacz, symbol. I chyba nie ma znaczenia czy to jest płyta na cmentarzu, drzewo w lesie czy wiersz. Nie wszystkich zadowala wyidealizowana koncepcja pamięci żyjącej w głowie innych osób i jej ulotność. Dlatego też nagrobki są z kamienia, który ma dać trwałość i nieprzemijalność tej pamięci. A jak jest „lepiej” czy z cmentarzem czy nie to nie ma znaczenia. Dla większości myślę że nie ma też znaczenia, czy w tych grobach leży prawdziwe truchło. Ważne jest co jest wyryte na nagrobku a jak jest ze zdjęciem to już w ogóle wypas.

  Ponieważ do kremacji wymagana jest zużycie energii o ilości większej niż energia jaka jest zgromadzona w ciele to chyba energetycznie wydajniej jest dać zakopać w ziemi swoje zwłoki. Jeśli już komuś to robi różnicę.

 4. Robert Śliwa
  Robert Śliwa
  4 listopada 2015 at 08:40 - odpowiedz

  Jeśli zakopać w ziemi – to po co te wypasione i trwałe trumny? Podziemna willa? To nie jest racjonalne. Ciało się rozkłada – im szybciej wchłonie te szczątki ziemia – tym lepiej.
  Ja nie chcę być chowany na cmentarzu i nie chcę grobu. Chcę aby pamiętano mnie ale nie w taki sposób. Niech bliscy robią coś co zawsze lubiliśmy robić razem, zachowają coś co jednoznacznie wiąże się z moją osobą – ale nie wycieczki na cmentarz.
  Mentalnie to jest podobne do wycieczek na odwiedziny do szpitala gdzie leżą chorzy – a tu jest cmentarz gdzie leżą umarli. Także na nas czekają aż przyjdziemy i jest im przykro jeśli się nie zjawimy. Tych ludzi naprawdę tam nie ma i lepiej zrobić symboliczne odwiedziny w pamięci w inny sposób – i z dala od tej całej religijnej i sprzecznej otoczki i uprawiania ogródka na skrawku ziemi i tłumu ludzi zabijających wszelką intymność i indywidualizm takiej ceremonii.
  Jeśli chodzi o inne cmentarne uwagi to ostatnio zastanowiło mnie dlaczego na większości grobów na których są zdjęcia – są to zdjęcia ludzi starych. Moim zdaniem powinno się umieszczać podobiznę z okresu świetności – a nie starości. Jeśli ktoś wierzy w zmartwychwstanie – to raczej jako 25-latek niż 80-latek.

 5. Robert Śliwa
  Robert Śliwa
  4 listopada 2015 at 08:44 - odpowiedz

  Mam nadzieję na zmianę prawa na pozwalające na ceremonialne rozsypanie popiołów w wybranym miejscu.

 6. Lucyan
  4 listopada 2015 at 09:18 - odpowiedz

  Wydaje sie, ze dzisiaj mało kto łączy grzebanie w ziemii z katolickim wskrzeszeniem umarłych. Nawet głowny katol (mędrzec L.Wałęsa) stwierdził, ze sie skremuje, bo nie pozwoli aby go zjadły robale.
  Po prostu grzebanie w ziemii to zwyczaj niezalezny od religii. Najprostszy sposob w klimacie umiarkowanym, a nawet na pustynii (bo skąd wziac drewno do spalenia ciała?). Wynik wojen, bo wtedy najprosciej wykopac doły i ludzi pogrzebac. Nie ma co do tego mieszac religijnych mitow.

 7. Krzysztof Marczak
  4 listopada 2015 at 17:28 - odpowiedz

  Przeciw. W naszym rejonie w Warszawie jest Wawrzyszew. Miasto się rozrosło i zrobił się z tego park/oaza pomników/upiorów. Na co dzień tylko zawadza i trzeba to ciągle omijać ale w czasie halloween fiesta robi się z tego centrum kiczu, bałaganu, nielegalnego parkowania na czym popadnie co paraliżuje okolice, Jak daleko można zajść w tym kierunku obrazuje Hong Kong. Google plz.

 8. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  5 listopada 2015 at 02:44 - odpowiedz

  Pochówek jest trochę bez sensu ponieważ urnę ktoś może rozsypać przypadkiem a grób nieopłacony jest… Likwidowany.

  • Lucyan
   5 listopada 2015 at 10:52 - odpowiedz

   Nie wiem co tu jest bez sensu. Kupujesz po prostu miejsce gdzie możesz złożyc swoje ciało/prochy i opłacasz ciecia ktory to miejsce pilnuje. Chciałbys nie płacic? Jak nie chcesz aby ktos zrobił cos przypadkiem nad twoim grobem to musisz zapłacic wiecej za pilnowanie miejsca, np. bazylika na Wawelu jest w dzien pilnowana i zamykana na noc, aby nikt nie dobierał sie do twojej krypty.
   W wielu krajach mozesz rozsypac swoje prochy w morzu czy w innej naturze. W ten sposob nie musisz pilnowac miejsca pochowku, no i nie płacisz abonamentu grobowego.

 9. Tomek Świątkowski
  5 listopada 2015 at 17:59 - odpowiedz

  Mi się bardzo podoba coś takiego: https://urnabios.com/
  .
  Jezus powiedział: „Zostawcie umarłym grzebanie umarłych” – daleko instytucjonalny Kościół odszedł od tego, ale chyba z wolna powraca.
  .
  Wszelkie tabu związane z ludzkim ciałem mają podłoże bardzo humanistyczne a nie koniecznie tylko religijne – mieli je także Grecy lub Rzymianie (np. zakaz dokonywania sekcji). Uważano, że człowiek jest czymś ważnym – również w swojej cielesności.
  .
  Grób to naturalne miejsce pamięci po człowieku. We Wrocławiu grób Lassalle’a na „nowym” cmentarzu żydowskim jest celem pielgrzymek socjaldemokratów z całej Europy. Poza tym dobrze zaprojektowane cmentarze mogą pełnić rolę parków – kiedyś mieszkałem na osiedlu Różanka we Wrocławiu i cmentarz Osobowicki był jedynym sensownym miejscem do spacerów w bezpośredniej okolicy.

 10. Krzysztof Marczak
  6 listopada 2015 at 11:55 - odpowiedz

  Chyba można pogodzić opinie Jacka i Kaji. Przecież to miejsce lub symbol pamięci nie musi być koniecznie w formie cmentarza. Tych form przybywa. Są drzewa (j.w. link p. Tomka), Robią już diamenty z popiołów. W Anglii (obecnie również w Hiszpanii) są ławeczki z dedykacją. Ja osobiście wołałbym kawałek sztuki np. żeby rodzina zleciła jakiemuś muzykowi skomponowanie niedużego kawałka muzyki, który będzie tylko i wyłącznie własnością rodziny i będzie służył tylko przywoływaniu pamięci zmarłego. W ten sposób wzbogacilibyśmy się estetycznie jako społeczeństwo i jednocześnie stworzyli cały rynek dla artystów, z których wielu w obecnych warunkach ma kłopoty z utrzymaniem się ze swojej działalności.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   6 listopada 2015 at 14:59 - odpowiedz

   Świetny pomysł z dedykowaną kompozycją.

 11. Patrycja
  6 listopada 2015 at 17:24 - odpowiedz

  Osobiście lubię spacerować po cmentarzach bo to świetnie relaksuje.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *