• sobota, 23 lutego 2019 r.

Narodziny syjonizmu w szerokiej perspektywie. Yaron Karol Becker

 

Yaron Karol Becker to filozof, historyk, nauczyciel, pedagog, wykładowca, dziennikarz, tłumacz symultaniczny, działacz społeczny, orędownik dialogu międzykulturowego, działacz na rzecz porozumienia izraelsko-palestyńskiego, były współpracownik Instytutu Polskiego w Tel Awiwie. W swoim wykładzie pokazuje szeroki kontekst powstania ruchu syjonistów, dzięki któremu powstał Izrael. Elementy panoramy to kapitalizm i socjalizm, heglizm i marksizm, antysemityzm i emancypacja Żydów oraz różne rodzaje nacjonalizmów – te łagodne i te krwiożercze.

Podobne materiały

6 komentarzy

 1. Benbenek
  10 lutego 2018 at 12:27 - odpowiedz

  Dla syjonizmu istotny jest też aspekt kolonializmu. Idea że Żydzi pojadą do Palestyny by założyć tam "swój" kraj. 

 2. Lucyan
  10 lutego 2018 at 23:17 - odpowiedz

  A gdzie bys utworzył Izrael? Na Madagaskarze? Kurdystan na Alasce? Bardziej bezsensowne jest ze jak gosc do mnie przyjedzie to po pewnym czasie ma prawo do autonomii, przez zasiedzenie, wg Zydow. 

  • Benbenek
   11 lutego 2018 at 14:47 - odpowiedz

   Ma Madagaskarze jest tak samo bez sensu jak w Palestynie. Rosyjski Obwód Zydowski pod granicą z Chinami też jest zamieszkały przez tubylcze plemiona ale w sumie pusty to kraj, większy niż Izrael no i klimat dobry, ziemia urodzajna.

   • Lucyan
    11 lutego 2018 at 17:44 - odpowiedz

    Akurat ziemia słabo urodzajna, klimat niemal arktyczny, daleko od swiata. Choc dzisiaj  pewnie robili by interesy z Chinami i Japonia. To tak jak by zrobic  jakies panstwo/okreg dla murzynow na polnocy Europy. Zimno jak cholera. Podobno był pomysł aby umiejscowic ten ich obwod  na Krymie, na pewno klimatycznie lepsze połozenie. Rzeczywiscie, w przypadku  panstw zlepek jak ZSRR to okreg autonomiczny był calkiem sensowny. Ale w przypadku małych panstw to autonomia poprzez zasiedzenie jest niszczeniem tych małych panstw. Ostatecznie  Zydzi pochodza z terenu wokoł Morza Martwego i jakies tam grupy zydowskie zostały, lokacja sensowna. Problem dzisiejszego Izraela to ze nie chce sie mieszac z innymi Semitami.  

   • Lucyan
    11 lutego 2018 at 17:45 - odpowiedz

    Aakurat ziemia słabo urodzajna, klimat niemal arktyczny, daleko od swiata. Choc dzisiaj  pewnie robili by interesy z Chinami i Japonia. To tak jak by zrobic  jakies panstwo/okreg dla murzynow na polnocy Europy. Zimno jak cholera. Podobno był pomysł aby umiejscowic ten ich obwod  na Krymie, na pewno klimatycznie lepsze połozenie. Rzeczywiscie, w przypadku  panstw zlepek jak ZSRR to okreg autonomiczny był calkiem sensowny. Ale w przypadku małych panstw to autonomia poprzez zasiedzenie jest niszczeniem tych małych panstw. Ostatecznie  Zydzi pochodza z terenu wokoł Morza Martwego i jakies tam grupy zydowskie zostały, lokacja sensowna. Problem dzisiejszego Izraela to ze nie chce sie mieszac z innymi Semitami.  

 3. Anna
  16 lutego 2018 at 19:18 - odpowiedz

  Bardzo dobry wyklad. Dziekuje. Czekam na kontynuacje. Mnie interesuje jednak wspolczesna sytuacja. Na przyklad taki ruch BDS, ktory wydaje sie rosnac w sile, glownie w Europie Zachodniej. Ten ruch znajduje glebokie poparcie wsrod pewnej czesci lewicy. Przeraza mnie to, w dzisiejszym swiecie, w ktorym antysemityzm zaczyna sie odradzac, podobne grupy znajduja posluch. Malo sie mowi o dzisiejszej sytuacji Zydow w krajach Zachodu, ktorzy nie czuja sie bezpiecznie. Wraz z rosnaca fala imigrantow z krajow arabskich, w ktorych antysemityzm jest powszechny, rodza sie nowe problemy. Europa na razie jeszcze milczy i nie wie jak reagowac, ignoruje ekscesy. Mowila o tym francuska filozofka E. Badinter. Chyba nawet jej artykul na ten temat byl zatytulowany "Dlaczego milczymy".

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *