• sobota, 29 lipca 2017 r.

Nieklerykalna Częstochowa – Piotr Gadzinowski. Katolicy, ateiści i polityka

 

W rozmowie z Mateuszem Litwinem Piotr Gadzinowski przedstawia zupełnie inne oblicze Częstochowy. W ciekawy sposób opisuje też hipokryzję polityków prawicowych, którzy w swej większości udają twardogłowych dewotów na potrzeby bardzo naiwnych wyborców. Jeśli chodzi o ateistów, Piotr Gadzinowski nawołuje do realnych działań. Na przykład do tworzenia ateistycznych cmentarzy…

Podobne materiały

4 komentarze

 1. Zbyszek
  25 czerwca 2015 at 20:00 - odpowiedz

  E, nie przesadzajmy z komuniami. Przypomnijcie sobie, jacy byliście w wieku 9 lat. Dzieciom wtedy nie zależy na żadnej oprawie religijnej, bo jej nie rozumieją. Ten cały cyrk komunijny to wymysł rodziców dla rodziców. Nie bardzo wierzę w opowieści, że wszystkie dzieci idą, a moje dziecko będzie jak ten bidulek z boku. Jest dokładnie odwrotnie: Dziecko, które nie chodzi do kościoła, nagle ma tam iść, wykonywać jakieś dziwne czynności, musi się dziwnie ubrać (przekonajcie po dobroci dziewięciolatka do ubrania garniturka, życzę powodzenia), w sumie nie wiadomo dlaczego. Czy nie lepiej wziąć w piękną majową niedzielę pojechać w miłe miejsce i miło i rodzinnie(!) spędzić czas? Laptop czy kuad można kupić bez komunii 🙂

 2. Lucyan
  25 czerwca 2015 at 21:53 - odpowiedz

  No i co z tego, ze kler nie ma (dobrej) twarzy? Kler ma kase, ziemie, nieuchomosci, biznes, przywileje a Polaczek został z biblią w reku. Jak w RPA, przyjechali biali z biblią w reku, dali czarnemu biblie, a sami zaopiekowali sie ziemią, jak to mowi Tutu.
  Katecheza w szkole to zaden problem koscioła, dopoki dostają kase i urabiają mozgi młodziezy. Dla Krk jest to postawowa sprawa, przyzwyczaic młodzież, ze facet może chodzic ubrany w czarną sukienke i pasożytowac.
  Cmentarze ateistyczne to ciekawy pomysl, ale to powinny byc po prostu cmentarze, dla kazdego, nie pod nadzorem katolickiego gendera, co to juz nie ma cmentarzy komunalnych? Ale to tylko znow polski wymysl, bo nie potrafimy sobie poradzic z tymi popapranymi klechami.

  • Zbyszek
   26 czerwca 2015 at 00:59 - odpowiedz

   (1) Oczywiście, że klerowi nie chodzi o żadną katechizację. To nie ma znaczenia. Chodzi o przyzwyczajenie dzieci i młodzieży, że w szkole ważna postacią jest ksiądz, że ksiądz może wtrącać się w najbardziej intymne sfery życia, że proboszcz na szkolnej akademii to coś normalnego. Później nie można się dziwić, że prezydent całujący pierścień biskupi to dla ludzi coś oczywistego.

   (2) Cmentarze powinny być przede wszystkim komunalne. Jak ktoś chce wyznaniowego pochówku, proszę bardzo, ale cmentarz powinien mieć zarząd świecki. Twierdzę, że tak jak można zorganizować świecki cywilny ślub w urzędzie, powinna być możliwość urzędowego świeckiego pochówku. Teraz tego niestety nie ma.

   • Lucyan
    10 lipca 2015 at 15:39 - odpowiedz

    Z tymi cmentarzami to ciekawa sprawa. W panstwach protestanckich, z chwila straty wpływu na panstwo, kler dostał do roboty kilka obszarow. I administracja cmentarzami to jedna z „prac” kleru, zeby nie tylko pasozytowali całymi dniami. Dzis to przezytek, mozna by ich zwolnic z tej pracy. Ale post-protestanci nie mają zadnych problemow aby na cmentarzu dac miejsce dla ateistow czy muzułmanow. To ich praca a nie widzimisie.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *