• poniedziałek, 18 grudnia 2017 r.

On the Greek Atheists. O greckich ateistach. Tatiana Rapakulina (eng/pl)

When criticising religion, most of the well-known Atheists talk about Catholicism, Protestantism and Islam. Hardly ever they devote time to examine the Christian Orthodox Church. Tatiana Rapakulina, a representative of the Atheist Union of Greece, describes the situation of Atheists in her country, dominated by the Orthodox Church. The problem of the presence of religion at public schools, for example, is even more alarming in Greece than it is in Poland.

Znani na świecie ateiści krytykując religię mówią najczęściej o protestantyzmie, a dopiero później o katolicyzmie i islamie. Ateistyczni publicyści nie mówią natomiast o prawosławiu. Zachęcamy więc do obejrzenia tego filmu. Przedstawicielka Unii Greckich Ateistów opowiada nam w Atenach o sytuacji w jej kraju. W Grecji problemy z religią w szkole są większe niż na przykład w Polsce.

(materiał angielski z polskimi napisami/English material with Polish subtitles)

 

Podobne materiały

7 komentarzy

 1. Zbyszek
  26 maja 2015 at 21:24 - odpowiedz

  Known atheists in their critisism of religion discuss most frequently Protestatism, then Catholicism and Islam. Hardly ever they devote their time to Ortodoxy. Tatiana Rapakulina, a representative of the Atheist Union of Greece, discusses the situation in her country. In Greece the problem of religion at school is even more acute than in Poland.

 2. Irini
  27 maja 2015 at 15:30 - odpowiedz

  Zupełnie zgadzam się z Tatianą. Grecy w większości religię swoją traktują jako tradycję, a nie coś z czym mieliby żyć na co dzień, świadczy o tym choćby ich frekwencja w niedzielnych mszach świętych. Bardzo niska. To są zwykle osoby starsze i przeważnie kobiety. Kościoły w Grecji zapełniają się zupełnie, raz do roku, jedynie w wielki tydzień, i z soboty na niedzielę wielkanocną, ale i tak większość idzie tam pięć minut przed północą, czyli przed rozdaniem „świętego ognia” przetransportowanego specjalnie z Jerozolimy. Dewoctwo aczkolwiek w Grecji istnieje, ogólnie jest rzadkim zjawiskiem. Religia prawnie nie jest obowiązkowa, ale tak jak powiadziała Tatiana są tacy dyrektorzy szkół ( nie wszyscy) którzy sprawiają trudności tym którzy nie chcą na nią chodzić. Religię ze szkół nie da się usunąć z greckich szkół dopóki Grecja będzie konstytucyjnie państwem wyznaniowym. Inna sprawa: Pomimo że Grecja jest państwem wyznaniowym to na sprawy społeczne patrzy otwarcie, liberalnie. Aborcja dozwolona. Badania prenatalne dozwolone. Zapładnianie in vitro dozwolone. Antykoncepcja dozwolona. Sprzedaż Pigułki Dzień Po dozwolone, bez żadnych afer. Także Grecja jako państwo wyznaniowe w sprawach obywatelskich jest bardziej liberalistyczna niż teoretycznie świecka Polska.

  • Tomek Świątkowski
   27 maja 2015 at 23:14 - odpowiedz

   W Polsce frekwencja też jest dość niska w porównaniu do liczby deklarowanych katolików.
   Ale warto pamiętać, że w cerkwi prawosławnej coniedzielny udział w nabożeństwie nie jest nakazem kościelnym, jak w KRz-K. No i obrządek prawosławny jest znacznie dłuższy – w dodatku cały czas na stojąco (w ogóle nie ma ławek).

  • Lucyan
   31 maja 2015 at 02:54 - odpowiedz

   Rzeczywiscie, sluchajac wywiadu mozna odebrac wrazenie,”biedni Grecy, nie maja Watykanu, ale i tak niemal gorzej niz w Polsce”. A potem sie okazuje ze to jest wielka nieprawda. Usuwanie ciazy, prenatalne dozwolone, in vitro dozwolone. Antykoncepcja dozwolona. Sprzedaż Pigułki Dzień …
   Ciekawi jakie przywileje ma grecki kler?

   • Tomek Świątkowski
    1 czerwca 2015 at 14:38 - odpowiedz

    A u nas badania prenatalne, in vitro, „dzień po” też dozwolone.

    • bogdan
     20 kwietnia 2016 at 12:30 - odpowiedz

     M IŁO USŁYSZEC ZE INNI W EROPIE TEŻ MAJA PROBLEMY /KAWŁ -SZADEN FRONDE /MAJA W KONSTYTUCJI ZAPISANE MAJA PRZYMUS UCZESZCZANIA NA RELIGIE —WIDAC JAK TRZY KRAJE EUROPY WSCHODNIEJ ZE WZGLEDU NA HISTORIE MAJA RÓZNE PODEJSCIE DO KOSCIOŁA /ZARAZ BEDZIE 3 KRAJ / CZECHY -KOSCIOL ZDADZIŁ CZECHOW /SPALILI HUSA -WBREW ZAPEWNIENIOM O NIETYKALNOSCI – TOTALNIE SPUSTOSZYŁ CZECHY MATERIALNIE WOJNY HUSYCKIE /ŚWIETNIE ŻE NIE BRALISMY W NICH UDZIAŁU /MIMO ZE NAS ZMUSZANO /LEGACI PAPIESCY/WYCIECIE ELIT -BITWA POD BIAŁA GORA – PRAKTYCZNIE WYMIANA MIESZCZANSTWA NA NIEMIECKIE –ZYWIOŁ CZESKI ZACHOWAŁ SIE TYLKO NA WSI —KONIEC WTRETU CZECH OBECNIE ATEISTÓW -A NAPRAWDE BEZWYZNANIOWCOW -TO NIE TO SAMO —GRECKA HISTORIA TO HISTORIA CESARSTWA BIZATYJSKIEGO SCISŁEGO POWIAZANIA CERKWI I PANSTWA -BARDZIEJ NIZ W KATOLICYZMIE – NIEWOLA TURECKA /OSMANSKA -MUZUŁMANSKA /- HISTORIA POWSTAN – WYZWOLENCZYCH I UTRZYMYWANIA JEZYKA RELIGII PRAWOSŁAWNEJ JAKO TOZSAMOSCI NARODOWEJ /CO CIEKAWE RASOWEJ JUZ NIE – TAK MOWIA BADANIA GENETYCZNE -ANTYCZNI GRECY A WSPOLCZESNI TO NIE CI SAMI A POLACY TAK /—TAK WIEC DWA NARODY POLSKI I GRECKI UWIKŁANI W SOJA HISTORIE I W SWOJE RELIGIE MAJA PODOBNE PROBLEMY W ZYCIU CODZIENNYM —GDZIE SIE UEODZIŁES TAKA MASZ RELIGIE —WOLNY WYBÓR JEST TEORETYCZNY -TAK JEST W EGIPCIE SYRII KUWEJCIE POLSCE I GRECJI

   • Lucyan
    2 czerwca 2015 at 14:28 - odpowiedz

    Tak z ciekawosci poszukałem grecki „sejm”, znalazłem na wiki zdjecie z 2009.
    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/61/Greek_Parliament_swearing-in_ceremony_2009Oct14.jpg
    Niezła szopke odwalaja, pewnie sie po przysiedze modlili o 1500 Euro emerytury dla kazdego Greka.
    Ale ich Zeus ukarał, ze sie modlili do zydowskiego boga.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *