• środa, 28 października 2020 r.

Rewolucja Ateistyczna 2 – rozważania o metodzie. Zbigniew Szczęsny i Andrzej Dominiczak

 

Mimo wyników wyborów rozmówcy nie ukrywają, że następuje ateizacja społeczeństwa polskiego. Jednakże w większości jest to proces nieświadomy i ludzie stają się niewierzącymi raczej dość bezrefleksyjnie. Obojętnieją na katolicyzm, nie szukają jednak nowych wartości i punktów odniesienia. Jak to zmienić? Czy poprzez edukację, publicystykę, a może marsze uliczne?

(Autorem artykułu pt. „W obronie uzdolnień Polaków”, o którym mówię pod koniec 29 minuty nagrania, nie jest Hugo Kołłątaj lecz Franciszek Bohomolec (Przyp. AD).)

 

Podobne materiały

9 komentarzy

 1. olrob
  6 stycznia 2016 at 23:31 - odpowiedz

  „następuje ateizacja społeczeństwa polskiego. Jednakże w większości jest to proces nieświadomy”
  buahahahaha 😀
  Obawiam się że zmiana światopoglądu może być tylko świadoma. Pojęcie „nieświadomego ateisty” przejdzie do historii absurdów filozoficznych !!

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   7 stycznia 2016 at 10:53 - odpowiedz

   Trudno powiedzieć fasada religijności zostaje ale stopień przekonania się zmienia

   • Benbenek
    7 stycznia 2016 at 12:47 - odpowiedz

    Dlatego środowiska konserwatywne tak bronią tej fasady. Uważają, że skoro ludzie wyślizgują się z tradycyjnego światopoglądu na rzecz bardziej liberalnego to przynajmniej warto utrzymać pozory tradycjonalizmu pod postacią fasady religijności, tradycji itp. Nie przez przypadek ostatnio dowiadujemy się o zagrożeniu z jazdy rowerem czy diety bezmięsnej.

    • Jacek Tabisz
     Jacek Tabisz
     7 stycznia 2016 at 12:52 - odpowiedz

     Rowery są apolityczne. Natomiast w wegańskich sieciówkach modne jest danie „Wolne Palestyna” i nie ma dania „Popieram Izrael”. Moim zdaniem powinni usunąć tę nazwę „Wolna Palestyna”. Jak zwróciłem uwagę w artykule do naTemat, arabscy muzułmanie są bardzo dalecy od weganizmu i gnębią zwierzęta ubojem rytualnym, raz do roku jest zresztą świąteczna rzeź zwierząt. „Wolna Palestyna” ma żadne odniesienie do weganizmu, jest natomiast politycznym daniem. Oto mój art. z naTemat.

     • Benbenek
      7 stycznia 2016 at 13:09

      pokaż mi swój jadłospis a powiem ci twój światopogląd!

  • Andrzej
   Andrzej
   10 stycznia 2016 at 09:29 - odpowiedz

   Panie Olrob, zmiany światpoglądowe, tak jak wszystkie inne w człowieku, dokonują się w znacznej mierze poza świadomością. Wciąż odziałuje na nas niezliczona liczba czynników wszelkiego rodzaju. Gdybysmy chcieli uświadamiać sobie rolę każdego z nich, oddzielnie i lącznie, to byśmy oszaleli. Niektórzy z nas, nieliczni refleksyjni, samokrytyczni, dążący do wglądu i samozrozumienia, mają nad tymi procesami pewną kontrolę, ale nadal wiele dzieje się poza świadmością.
   Problematyczna jest też kwestia definicji ateizmu. Moi zdaniem ktoś, kto przez cale lata, myśleniu o religii nie poświęcił nawet chwili, jest de facto ateistą, choć np. zaczepiony przez ankietera, moze z różnych powdoów szukać innego określenia. Z filozofią to nie ma niemal nic wspólnego, wiec zarzut jest absurdalny. Spór o definicję ateizmu też jest dość jałowy. Chodzi nam po prostu o to, ze wiara, religia i kościół odgrywają coraz mniejszą rolę w życiu prywatnym coraz większej grupy Polaków.

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    10 stycznia 2016 at 11:28 - odpowiedz

    Wcale nie jestem taki pewien. Zmiana światopoglądu może być częściowo z powodu nawet kilku rozmów

    • Andrzej
     Andrzej
     12 stycznia 2016 at 07:24 - odpowiedz

     Piotrze, może się zdarzyć, że nawet po jednej rozmowie, jednak tylko wyjątkowo wyłącznie pod wpływem argumentów. Każdej rozmowie towarzyszy mnóstwo nie do końca uświadamianych czynników psychologicznych, takich jak np. nasz stosunek do rozmówcy, jego stosunek do nas, np. to, ż nas chwali albo wprost przeciwnie, jakieś plany z nim związane, różne okoliczności towarzyszące rozmowie, wysokość głosu (głosy niższe mają większą silą przekonywania – również u kobiet), używane słownictwo Itd, itp. Sama argumentacja działa tylko wyjątkowo.

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      12 stycznia 2016 at 10:29

      Wiadomcia ale co z tego twoim zdaniem wynika?

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *