• wtorek, 28 stycznia 2020 r.

Wolność dzisiaj. Jacek Tabisz

 

Słowo "wolność" coraz częściej pojawia się w debacie politycznej. Czy straciliśmy ją ostatnimi czasy? Czy ją cenimy i czy umiemy ją odzyskać, gdy ją utracimy?

Podobne materiały

21 komentarzy

 1. Janusz
  Janusz
  16 lipca 2019 at 21:07 - odpowiedz

  Jedyna metoda na odzyskanie wolnosci jest glosowanie

  i powinni ludzie skupic swoja energie.

  • Andrzej
   Andrzej
   16 lipca 2019 at 23:29 - odpowiedz

   Janusz, niestety POlacy nie cenią wolności. Polecam ci swoj krotki felieton z danymi z badań: http://www.humanizm.net.pl/errata.html

    

   • Anna
    21 lipca 2019 at 11:20 - odpowiedz

    Najpierw, to nikt nie ma prawa zarzucać Polakom, że nie cenią wolności, bo ze względu na dalszą i bliższą historię jest to obelga.

    Myślałam naiwnie – żartuję -,że jest to portal racjonalistyczny a przynajmniej z przewagą racjonalizmu. A tu większość się zajmuje chińskimi czajniczkami i wróżkami. Ąż tak. Jedni udają, że nie wiedzą o co chodzi z tym PZPR-em, inni twierdzą, że nie potrzeba dowodów a wystarczą poszlaki i domysły a jeszcze inni traktują wyniki badań jako materiał do dowolnych interpretacji a nawet manipulacji. Ja natomiast zachęcam do opierania się bezpośrednio na wynikach badań i opracowaniach naukowych a nie na felietonach i to w dodatku tak tendencyjnych. Wyniki badań wymagają głębokiej analizy, porównań  i przemyśleń. A Państwo naciągacie badania do swoich propagandowych tez.  Link podany przez Pana prowadzi do felietonu przedstawiającego wyrywkowo jedno wybrane dowolnie badanie z 2013 roku a pomimo tego autor wnioskuje: " Badaniem objęto grupę reprezentatywną dla całej populacji, nie dla wyborców PiS, zwolenników rządów autorytarnych. W tym środowisku wyniki byłyby z pewnością gorsze. Coś takiego jak głoszenie własnych poglądów jest w tej grupie niezrozumiałym dziwactwem. Już samo posiadanie poglądów jest podejrzane. Po co? Przecież pan premier wie najlepiej, co robić. "

    Czy ja mam tłumaczyć kto był premierem w 2013 roku? Czy mam tłumaczyć, że wróżenie, jak wyglądałyby wyniki w tej czy innej grupie lub za kilka lat, jest pozbawione sensu, bo nie poparte żadnymi badaniami? I co na to wróżki?

 2. Klementyna
  17 lipca 2019 at 04:12 - odpowiedz

  Kościół, który znakomicie opanował techniki manipulacyjne, poucza: "Nie przywołuj imienia boga swego nadaremno". Bo wiadomo, że hasło ograne, nadużywane – traci moc.

  Od 1989 termin "wolność" odmieniany w tysiącach apeli, wypowiedzi, zeznań, wyzwań i bajek stał się wyświechtanym banałem, kitem wciskanym ot, tak, mimochodem, szumem informacyjnym.

  Komu może zależeć na kicie, komu przyjdzie do głowy go cenić?

   

 3. Janusz
  Janusz
  17 lipca 2019 at 05:25 - odpowiedz

  Jeszcze zyje wiele ludzi w Polsce pamietajacych koszmar okupacji i komunistycznych rzadow. To powinno zmobilizowac Polakow do odsuniecie PiSu od wiodacej partii w rzadzie,

  Metoda glosowania jest legalna i skuteczna.

  • Anna
   17 lipca 2019 at 12:44 - odpowiedz

   Jak widać, niektórzy widzą, to co chcą widzieć a nie to co jest faktem. A na razie jest faktem, że dzięki PO-KO czy tam innej Koalicji Europejskiej mamy w Parlamencie Europejskim  europosłów Leszka Millera i Włodzimierza Cimoszewicza. Na razie, bo zobaczymy jak się będzie układać dalsza współpraca PO z SLD.

   • bogdan schmidt
    18 lipca 2019 at 09:52 - odpowiedz

    Panowie Miller i Cimoszewicz przeszli ewolucję i w ich dzisiejszych poglądach trudno doszukać się śladów mentalności komunistycznych aparatczyków. W ich dzisiejszych działaniach i słowach jest nieporównanie więcej przywiązania do wartości liberalno-demokratycznych, niż można się było spodziewać 30 lat temu. W przeciwną stronę  poszedł pis ze swoim guru.

    • Anna
     18 lipca 2019 at 20:06 - odpowiedz

     A to co miał na myśli senator Jan Rulewski mówiąc: " Funkcjonariusze PZPR przemycają do Koalicji Europejskiej wartości, których kiedyś wytrwale bronili. "?

     • Radowid
      20 lipca 2019 at 10:03

      No pewnie.

      Przecież taka miłość bije z posłów i posłanek PiSuaru ze po prostu lepszych autorytetów w sprawie „kochania bliźnich” nie znajdziemy!

      😀😁

     • Anna
      20 lipca 2019 at 10:48

      Panie RADOWID, pewnie Pan nie zauważył ale ja pisałam o "wartościach" jakie do opozycji wnoszą komuniści wywodzący się z aparatu PZPR. Pańska odpowiedź jest nie na temat i nie wiem czy Pan to dostrzega – niekulturalna. Czy to reprezentatywne dla obrońców w/w komunistycznych funkcjonariuszy?

     • Radowid
      20 lipca 2019 at 11:53

      No ale przecież wiadono że popiera pani władzę PiSu o mentalności rodem z komunizmu i dodatkowo popiera pani organizację totalitarna która ściśle z tą partią współpracuje = Kościół katolicki.

      Zaprzeczy pani temu faktowi?

      Odwagi trzeba by walczyć z faktami!

      😁😀

     • Anna
      20 lipca 2019 at 13:36

      Jeśli tak, to jest Pan bardzo odważny.

     • Radowid
      20 lipca 2019 at 20:51

      Oj nie!

      To ja cenię panią za pani odwagę!

      Ileż trzeba męstwa, pewności siebie i odwagi by walczyć z faktami!

      Jest pani niedościgniona pod tym względem.

      🙂

     • Radowid
      20 lipca 2019 at 20:57

      "Wartości" PiSuaru są z pewnością wspaniałe.

      Cóż może być bowiem większą "wartością" niż wspieranie zbrodniczej i totalitarnej organizacji zwanej Kościołem Rzymskim. (No chyba, że panuje jakaś zbiorowa amnezja w PiSuarze i już nie pamiętają o złu, jakie Kościół wyrządzał "heretykom").

      Z pewnością także wprowadzone zostały "wartości" chrześcijańskie w TVPiS, polegające na budowaniu nienawiści do wszelkich innych przekonań niż te "jedyne słuszne".

      Z pewnością wartością chrześcijańską, polegającą na "nastawieniu drugiego policzka" jest ciągłe imienne atakowanie wielu ludzi…

      Żeby była jasność "wartości" PiSu są tyle warte co "wartości" Kościoła i innych mainstreamowych partii politycznych w Polsce – czyli NIC

 4. MICHAL
  17 lipca 2019 at 12:25 - odpowiedz

  Motłoch będący w wiekszosci wybierze bezpiecznstwo, do tego nawet pozorne, bo nie jest w stanie ocenić realności obietnic oraz ewentualnych długofalowych skutków ich wdrożenia.

 5. Radowid
  17 lipca 2019 at 12:47 - odpowiedz

  Już od dawna wiadomo że demokracja jest antyliberalna i polrga na rządach motłochu.

  To ochlokracja.

 6. springus
  17 lipca 2019 at 13:49 - odpowiedz

  Tu widać kto dba o wolność, a kto nie:

  https://sejmlog.pl/jak-glosowali-polscy-europoslowie-w-sprawie-acta2-sprawdzilismy/

 7. Zorro
  19 lipca 2019 at 14:40 - odpowiedz

  Ale ludzie wcale nie chcą wolności. Zwykle to właśnie jej pozbywają się najchętniej i najszybciej. Ci, którzy cenią wolność, to margines.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *