• niedziela, 23 lipca 2017 r.

Zastępowanie ludzi przez maszyny. Zagrożenie czy szansa? Jakub Kozdrowicz

 

Już u progu rewolucji przemysłowej ludzie zaprotestowali przeciwko maszynom wypierającym ich pracę. Ten konflikt się nasila. W państwach rozwiniętych coraz więcej czynności wykonują maszyny. Czy w pewnym momencie maszyny zastąpią również ludzką inteligencję i zdolność planowania? A może, tak jak było do tej pory, dzięki maszynom będziemy mieć coraz więcej czasu na rozwój bardziej złożonych umiejętności? Ten wykład został wygłoszony w Warszawie, w trakcie Dni Przyszłości organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów.

Podobne materiały

3 komentarze

 1. Taaa
  17 marca 2016 at 13:02 - odpowiedz

  Jeśli wszystko za ludzi będą robiły maszyny to są dwie możliwości – albo każdego będzie na to stać (więc nie będzie problemu z bezrobociem), albo ludzi nie będzie na to stać, więc nadal będą sobie nawzajem świadczyć usługi tradycyjnymi metodami. A jeśli nie będą mogli, to znaczy że zostanie im to zakazane (patenty, normy, inne regulacje) i/lub zostanie im odebrany dostęp do dóbr naturalnych. Problem więc nie w postępie technologicznym, a w zagarnianiu zasobów. Robotów swoją drogą poza przemysłem (gdzie pracują w ściśle ograniczonej przestrzeni) jakoś nie widać i nie potrafią wykonać (nie opłaca się?) najprostszych czynności takich jak przyrządzanie posiłków w restauracji czy sprzątanie hotelowych pokoi, co tu mówić o czymś poważniejszym.

 2. Janusz
  Janusz
  18 marca 2016 at 00:11 - odpowiedz

  Maszyny ludzi nie zastrepuja. Sa tylko narzedziami ktore ludziom pomagaja.np koparka pomaga i wykonuje prace szybciej niz ludzie z lopatami. Mikroskip pomaga cos zobaczyc i nie zastepuje czlowieka. Tylko w skrajnych wypadkach czlowie jest zastapiony, Np robot sprzatajacy mieszkanie lub czyszczacy basen kapielowy. Odkurzacz i komputer sa narzedziami nie zastepujacymi czlowieka.
  Ale automat sprzedajacy gazety to jeden z wyjatkow ktory wyeliminowal czlowieka zupelnie.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *