• środa, 2 grudnia 2020 r.

Bali. Wyspa demonów

 

Bali to wyspa w wielkim archipelagu Indonezji, która cieszy się odmienną od reszty kraju kulturą. Ludność Bali mieszka w cieniu wulkanu, który otaczany jest czcią. Większość mieszkańców tej wulkanicznej wyspy para się sztuką – wyspa zasłana jest rzeźbami i pięknymi przejawami wszelkich rzemiosł. Najbardziej jednak niezwykłym aspektem Bali jest wyrafinowana muzyka na gongi i metalofony. Niemal każda osada ma swój zespół tancerzy i muzyków, którzy oddają się nieustannemu odgrywaniu mitologicznych dramatów. Zapraszamy do poznania tego niezwykłego świata, do zanurzenia się w tropikalnych lasach, gdzie, jak wierzą mieszkańcy Bali, żyją liczne demony, które przebłagać może tylko muzyka i ofiara na progu sklepu lub domu. Kultura balijska należy do najciekawszych kultur na świecie, więc z pewnością warto spędzić z nią chwilę czasu.

Podobne materiały

6 komentarzy

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  9 marca 2016 at 21:47 - odpowiedz

  Bardzo fajny film. Oby więcej takich materiałów!

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   10 marca 2016 at 00:43 - odpowiedz

   Będzie więcej 🙂

 2. Marek
  10 marca 2016 at 08:26 - odpowiedz

  Na Bali, podobnie jak w pozostałych prowincjach Indonezji, obywatele są zmuszeni do poinformowania o swojej religii w trakcie wyrabiania dowodu osobistego, jest 6 wyznań do wyboru (islam, katolicyzm, protestantyzm, hinduizm, buddyzm i konfucjanizm) i nie można wybrać innej opcji np. brak wyznania. Informacja o podanej religii jest wpisana w dowodzie osobistym.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   10 marca 2016 at 09:10 - odpowiedz

   To prawda. W wielu państwach muzułmańskich tak jest, o ile w ogóle tolerują one mniejszości religijne. Oczywiście „brak wyznania” nie jest możliwy, zwłaszcza, że jest „przestępstwem”.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   10 marca 2016 at 10:12 - odpowiedz

   podobna praktyka jest w Turcji przy zgłaszaniu się po wizę, choć jest troche faktycznych ateuszy w tym kraju

   • Jacek Tabisz
    Jacek Tabisz
    10 marca 2016 at 10:29 - odpowiedz

    Turcja to wyjątek w świecie islamu, jeśli chodzi o tolerancję dla ateuszy. Nic dziwnego, jeszcze do niedawna była państwem świeckim. Erdogan się stara, ale Turcja nie jest jeszcze jednoznacznie państwem islamskim, tak jak Iran, Jemen, Arabia Saudyjska, Katar etc.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *