Bali. Wyspa demonów


 
Bali to wyspa w wielkim archipelagu Indonezji, która cieszy się odmienną od reszty kraju kulturą. Ludność Bali mieszka w cieniu wulkanu, który otaczany jest czcią. Większość mieszkańców tej wulkanicznej wyspy para się sztuką – wyspa zasłana jest rzeźbami i pięknymi przejawami wszelkich rzemiosł. Najbardziej jednak niezwykłym aspektem Bali jest wyrafinowana muzyka na gongi i metalofony. Niemal każda osada ma swój zespół tancerzy i muzyków, którzy oddają się nieustannemu odgrywaniu mitologicznych dramatów. Zapraszamy do poznania tego niezwykłego świata, do zanurzenia się w tropikalnych lasach, gdzie, jak wierzą mieszkańcy Bali, żyją liczne demony, które przebłagać może tylko muzyka i ofiara na progu sklepu lub domu. Kultura balijska należy do najciekawszych kultur na świecie, więc z pewnością warto spędzić z nią chwilę czasu.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

6 Odpowiedź na “Bali. Wyspa demonów”

  1. Na Bali, podobnie jak w pozostałych prowincjach Indonezji, obywatele są zmuszeni do poinformowania o swojej religii w trakcie wyrabiania dowodu osobistego, jest 6 wyznań do wyboru (islam, katolicyzm, protestantyzm, hinduizm, buddyzm i konfucjanizm) i nie można wybrać innej opcji np. brak wyznania. Informacja o podanej religii jest wpisana w dowodzie osobistym.

    1. To prawda. W wielu państwach muzułmańskich tak jest, o ile w ogóle tolerują one mniejszości religijne. Oczywiście „brak wyznania” nie jest możliwy, zwłaszcza, że jest „przestępstwem”.

      1. Turcja to wyjątek w świecie islamu, jeśli chodzi o tolerancję dla ateuszy. Nic dziwnego, jeszcze do niedawna była państwem świeckim. Erdogan się stara, ale Turcja nie jest jeszcze jednoznacznie państwem islamskim, tak jak Iran, Jemen, Arabia Saudyjska, Katar etc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =