• wtorek, 7 lipca 2020 r.

Co by było gdyby Polska była protestancka? Kral, Piotr Napierała, Tabisz

 

Jak wyglądałaby Polska, gdyby zwyciężyła w niej reformacja a nie kontrreformacja? Czy bylibyśmy do dziś w unii ze Szwecją? Czy muzyka i literatura polskiego baroku byłaby bardziej polska? Czy wraz z Holandią i Anglią budowalibyśmy zalążki oświecenia i rewolucji przemysłowej, zaś polsko – szwedzkie okręty pływałyby między koloniami rozrzuconymi na całym świecie? Czy rozwinęłoby się lepiej mieszczaństwo i Warszawa byłaby dzisiaj 12 milionową metropolią? A jeśli tak, czy byłoby w niej "muzeum" kreacjonizmu i dzielnice polskich Amiszów jeżdżących wozami w kontuszach po Alei Lutra? 

Podobne materiały

3 komentarze

 1. Janusz
  Janusz
  1 września 2017 at 01:17 - odpowiedz

  Na mysl przychodzi jedna roznica miedzy obecna Polska a teoretyczna Polska protestancka.Katolicyzm jest homogeniczny jednolity kierowany centralnie.Protestantyzm jest heterogeniczny rozbity na rozne sekty kierowane lokalnie. W Polsce protestanckiej ludzie czytali by biblie ktora w obecnej POlsce nie jest dobrze znana. Polska protestancka byla by lepiej przemyslowo rozwinieta. Ale  prawdopodobnie naukowo zacofana.Katolicyzm uznal

   wspolczesne naukowe teorie takie jak ewolucja. Protestanci beznadziejnie trzymaja sie starozytnej biblii.

  • Lucyan
   8 września 2017 at 15:27 - odpowiedz

   Bo w Stanach to protestanci są bardziej religijni od papieza. To są te religijne czubki (ich potomki) ktorzy musieli uciekac z Europy za ocean bo byli zbyt ortodoksyjni i nieelastyczni w Europie. Katolicyzm (rzymski) nie tyle uznał ewolucje tylko dyskretnie przesunął wielką ingerencje boską przed ewolucje, a wlasciwie zawłaszczył ewolucje,  i  w ten sposob ewolucja to tez dzieło boskie.  Ale to nie trafiło pod strzechy, to wersja dla ludzi swiatłych, aby Krk zupełnie sie nie osmieszał. Prostaczkom i tak sie sprzedaje cuda i stworzenia. 

   Nie wiem po co czytac biblie, strata czasu i wtedy i teraz.  Chyba ze do nauki czytania, ale to w XIV czy XV wieku, ale nie teraz. 

 2. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  1 września 2017 at 21:25 - odpowiedz

  W USA większość protestantów ma problem z darwinizmem ale w Europie nie. W ramach katolicyzmu też jest kreacjonizm w gazecie Najwyższy czas jest nawet kącik kreacjonistyczny kto nie wierzy niech zobaczy. Bardzo wielu polskich liderów katolickich odrzuca Darwina

   

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *