• niedziela, 23 września 2018 r.

Demokracja. Jacek Tabisz

 

Czy demokracja może nie być liberalna? Czy większość może działać kompletnie nie licząc się z  mniejszością? Takie podejście wydaje się wątpliwe, gdyż aby demokracja była możliwa, nie można całkowicie zmarginalizować części jej uczestników. Z drugiej jednak strony mniejszość nie powinna narzucać swoich rozwiązań większości. Gdzie zatem leży złoty środek między dyktaturą większości, a strukturą skrajnie pluralistyczną, w której nie liczy się wcale, że ktoś reprezentuje większość a ktoś inny mniejszość? 

Podobne materiały

11 komentarzy

 1. MICHAL
  30 sierpnia 2017 at 23:45 - odpowiedz

  Z tego co obserwuje to u nas akurat zdecydowana mniejszośc (Konus Wielki i czeredka jego czynowników) narzuca zdecydowaneju wiekszości (bo reszcie) rozwiązania, o których nie zjaknął się w trakcie wyborów. Wiekszośc to by może i narzucała jak by przy okazji każdej ustawy odbywało sie referendum(co teoretycznie w dobie internetu jest łatwe do zrealizowania).

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   30 sierpnia 2017 at 23:59 - odpowiedz

   Chciałbym, żeby tak było, ale niestety, większość sondaży obecnie daje PiSowi ok. 40% poparcia, zaś druga jest PO z ok. 20%. Sondaże są robione wśród wszystkich, nie tylko wśród tych, którzy brali udział w wyborach. Największa partia opozycyjna ma zatem, niestety, dwukrotnie niższe poparcie niż PiS. Był moment (27:1), że PO niemal się zrównała z PiSem, ale po mocnym stanięciu Tuska po stronie przyjmowania przez Polskę migrantów mamy ciągły spadek. To był ogromny błąd. 

   • ala wilk
    31 sierpnia 2017 at 03:46 - odpowiedz

    Czyli albo ustawy norymberskie wobec muzułumanów, albo Naród Polski zginie?

    To kiedy wybiera się Pan na miesięcznicę?

     

 2. ala wilk
  31 sierpnia 2017 at 06:33 - odpowiedz

  Chodzi o to że jak nie przyjmiemy uchodźców i wyrzucą nas z UE to spadną w Polsce pensje, wzrośnie bezrobocie i wzrośnie przestępczość może nie do poziomu rosyjskiego ale np. białoruskiego czy ukraińskiego. A to oznacza dodatkowych kilkaset zabójstw rocznie w Polsce dokonanych rękami samych Polaków.

  Ja jestem lewaczką i dla mnie śmierć z ręki Polaka jest tak samo zła jak śmierć z ręki Syryjczyka. Natomiast prawica zapewne myśli inaczej.

   

 3. lipschitz
  31 sierpnia 2017 at 10:27 - odpowiedz

  Dlatego istotne są różnego rodzaju prawa i zasady, które wyznaczają ramy demokracji. To one określają czy coś jest demokracją czy nią nie jest, a nie to, że coś z nazwy jest demokracją. Jeśli na przykład nie ma gwarancji równości względem prawa, taki system nie jest demokracją, nikt przecież nie uważa Koreańskiej Repupliki Ludowo Demokratycznej za demokrację, bo w nazwie ma republikę i demokrację. Większość może obalić demokrację, króla, dyktatora, ale sam fakt, że dokonała tego większość nie ma jeszcze nic wspólnego z demokratycznym działaniem. Tyrania większości to nie demokracja.

  W miarę przeciętnie rozgarnięty demokrata rozumie, że każdy w tym, czy innym obszarze znajduje się w jakiejś tam mniejszości, co oznacza, że w sytstemie gdzie rządzi większość każdy byłby pozbawiony jakiś tam praw, rozumie więc, że isototne dla demokracji są pewne prawa podstawowe, takie jak na przykład konstytucja, która określi, czy dany kraj jest demokratyczny czy nie jest lub na ile jest demokratyczny. Jeśli na przykład konstytucja da przywileje tej czy innej religii, nawet przyklepnięcie tego przez 100% społeczeństwa nie uczyni z kraju demokracji. Ale nawet prawa tworzące demokrację nie czynią kraju demokratycznym, jeśli nie są przestrzegane. Na przykład Polska przed pis była taką niepełną demokracją, gdyż rozdział państwa od religii, gwarancje do nie ujawniania swoich religijnych preferencji były iluzoryczne. Obecnie ta sytuacja jeszcze się pogorszyła, nie przestrzega się jeszcze więcej demokratycznych praw.

  Z tego też punktu oceniania jest demokracja w Polsce za granicami, czyli z punktu przestrzegania praw, które tworzą demokratyczną strukturę, a nie tego, że większość coś zdecydowała, że władze twierdzą, iż w Polsce obowiązuje system demokratyczny itd.  W demokracji nie istnieje dylemat rządów większości nad mniejszością lub mniejszości nad większością, jeśli taki występuje po prostu demokracji nie ma lub jest ona mocno ograniczona.
   

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   7 września 2017 at 12:07 - odpowiedz

   8 września 2017 będzie u nas polemika Piotra Napierały z moimi rozważaniami na temat demokracji. Piotr nie zgadza się z tym, że demokracja musi być ze swej natury liberalna dla mniejszości. 

 4. LabRat
  31 sierpnia 2017 at 10:30 - odpowiedz

  Obowiązkowe wybory to zły pomysł. I tak na wybory chodzą ludzie zupełnie nieprzygotowani pod względem merytorycznym. Jeśli zmusimy do głosowania tych którzy nie chcą głosować, to będą głosować na chybił trafił. To może po prostu zamiast demokracji zrobić rządy totolotka. 😛

   

  Ciekawą alternatywą dla demokracji jest zasada demarchii, zaproponowana przez Hayeka.

  Nie jestem fanem środowisk bliskich Korwinowi, ale pan Michalkiwicz ciekawie tą zasadę przedstawia:

  https://www.youtube.com/watch?v=io9BCy0hN8c

  Warto się zapoznać tak chociażby dla sportu 😛

 5. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  31 sierpnia 2017 at 10:59 - odpowiedz

  Demokracja sama z siebie ze swej zasady jest wręcz antyliberalna . By była liberalna potrzebuje dobrego prawa. To prawo może być liberalne i wtedy dopiero ustrój polityczny jest liberalny niezależnie czy to jest monarchia czy demokracja. Nie udział w rządach lecz ochrona praw człowieka przed rządem stanowi o liberalizmie. Mylisz pojęcia Jacku.

  • ala wilk
   31 sierpnia 2017 at 12:31 - odpowiedz

   Skoro demokracja jest antyliberalna to jaki ustrój jest proliberalny? Może dyktatura?

 6. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  31 sierpnia 2017 at 11:02 - odpowiedz

  demokracja jest dyktaturą większości dlatego potrzebuje mądrych liberalnych prawodawców. Wiara w to że demokracja już sama w sobie gwarantuje jakieś wolności powoduje że nikt nie dba dostatecznie o prawa i żyjemy w demokracji właśnie tej surowej bez komponentu liberalnego.

 7. Tomasz
  3 września 2017 at 14:03 - odpowiedz

  demokracja jest dyktaturą większości dlatego potrzebuje mądrych liberalnych prawodawców.

  Po co?

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *