• środa, 19 września 2018 r.

Dlaczego Francuzi poskromili katolicyzm a nie dają rady z islamem

 

Katolicyzm we Francji prawie już nie istnieje. Gdy próbuje coś osiągnąć, laicka Francja przecina te roszczenia u podstawy. Jednak wydaje się to dość nieadekwatne na tle bezradności Francuzów wobec islamu, którego wyznawcy w tym kraju się radykalizują. Dlaczego tak się dzieje? Czy rację mają konserwatyści uznając, iż katolicyzm chroni przed „wejściem w tę pustkę po nim” islamu?

Jacek TabiszStudiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Podobne materiały

15 komentarzy

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  24 listopada 2016 at 11:09 - odpowiedz

  Właśnie we Francji katolicyzm prawdziwy istnieje! Głęboki współczujący charytatywny lefebrystyczny. To w Polsce nie ma katolicyzmu tylko nacjokatolizm

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   24 listopada 2016 at 11:28 - odpowiedz

   We Francji jest więcej muzułmanów niż rzeczywistych katolików. We Francji „istnieje” także wudu i zoroastrianizm, jest też kilka osób wierzących w boginię Atenę… Od kiedy prawdziwy katolicyzm jest głęboko współczujący?

   • Tomek Świątkowski
    24 listopada 2016 at 12:35 - odpowiedz

    od początku
    pytanie kiedy przestał być współczującym (przez co przestał też być „prawdziwym” – cokolwiek znaczy to nadużywane dziś słowo)

  • Olrob
   24 listopada 2016 at 12:10 - odpowiedz

   Lefebryzm to osobne wyznanie. Papież JPII ekskomunikował Lefebra, gdyż ten wyświęcił biskupów nielegalnie. Lefebryści nie wrócili już do kościoła katolickiego.

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    24 listopada 2016 at 13:45 - odpowiedz

    Ratzinger cofnął przecież ekskomunikę

   • Tomek Świątkowski
    24 listopada 2016 at 16:23 - odpowiedz

    zdaniem Levebvra to JPII był antypapieżem, więc poniekąd ekskomunikowali się nawzajem

    • Zorro
     24 listopada 2016 at 18:05 - odpowiedz

     W którym momencie Levebvre twierdził, że JPII to antypapieź?

     • Tomek Świątkowski
      24 listopada 2016 at 22:30

      w momencie nie uznania jego zwierzchności nad sobą

     • Zorro
      24 listopada 2016 at 22:57

      Ani Levebrve, ani jego stronnicy (FSSPX) nie uważali JPII za antypapieża. Uznają zarówno JPII, BXVI, jak i Franciszka za pewnoprawnych papieży.
      Za antypapieża (uzurpatora) Franciszka, Benedykta, JPII, JPI, Pawła VI, Jana XXIII uznają sedewakantyści. Dla nich ostatnim papieżem był Pius XII. Są jeszcze sedeprywacjoniści, którzy papieży po Piusie XII uznają za papieży formalnych, ale nie materialnych (formaliter sed non materialiter). Ogólnie idea jest taka, że ci panowie (z Franciszkiem włącznie) zostali poprawnie wybrani na papieża, ale materialnie nie zostali papieżami, bo trwali w herezji. Wg sedeprywacjonistów Franciszek materialnie stanie się papieżem, gdy publicznie wyrzeknie się herezji.

      Levebrve wyświęcił czterech biskupów bez mandatu papieskiego. Coś takiego jest możliwe w stanie wyższej konieczności. Czy jest stan wyższej konieczności, decyduje biskup (w tym wypadku Levebvre) i co więcej, wystarczy, że SUBIEKTYWNIE uzna, że jest stan wyższej konieczności. Jest to mechanizm umożliwiający zachowanie sukcesji apostolskiej (dla katolików to ważne) w sytuacji zagrożenia Kościoła, gdy papież nie wydaje mandatu, np. jest uwięziony, szantażowany lub popadł w herezję. Do stwierdzenia stanu wyższej konieczności wystarczy głębokie przekonanie biskupa, przy czym to przekonanie może być czysto subiektywne i nie jest konieczna żadna weryfikacja. I na ten subiektywny stan wyższej konieczności powoływał się Levebvre i powołują się jego następcy. Dlatego Benedykt XVI zdjął ekskomunikę z czterech biskupów wyświęconych przez Levebvre’a.
      Sama historia negocjacji Levebvre’a z JPII jest dość ciekawa. Trwała wiele lat, Watykan obiecywał zgodę, wycofywał się, przekładał sakrę. Levebrve chorował na nowotwór i zdecydował, że nie może już dłużej czekać, bo po prostu umrze.

     • Rafał Gardian
      Rafał Gardian
      24 listopada 2016 at 23:35

      Dokładnie ZORRO!

     • Tomek Świątkowski
      25 listopada 2016 at 12:45

      dziękuję za wyjaśnienie – gubię się w tych papistycznych niuansach

    • Rafał Gardian
     Rafał Gardian
     24 listopada 2016 at 23:34 - odpowiedz

     Tak twierdzili sedewakantyści. Lefebryści nigdy nie wyrzekli się władzy papieża, jedynie twierdzili, że papież się myli (chodziło m.in. o ekumenizm).

   • Zorro
    24 listopada 2016 at 18:09 - odpowiedz

    Levebvryści (czyli FSSPX) są na dobrej drodze do „pełnej jedności” z Rzymem. Chodzą słuchy, że mają mieć własną strukturę apostolską i nie będą podlegali biskupowi miejsca (mają własnych trzech biskupów). A co najciekawsze, może się okazać, że do pojednania z Rzymem dojdzie za pontyfikatu „modernisty” Franciszka, a nie „tradycjonalisty” Benedykta.
    Sami levebryści twierdzą, że działają na zasadzie stanu wyższej konieczności (które to pojęcie występuje w kodeksie prawa kanonicznego). Po części Benedykt uznał tę argumentację i zdjął ekskomunikę nałożoną przez JPII za wyświęcenie w 1988 roku czterech biskupów przez Levebvra.

 2. Benbenek
  24 listopada 2016 at 20:10 - odpowiedz

  Dywagacje bez pokrycia. Francja pozostaje państwem laickim a redukcja roli kościoła katolickiego instytucjonalnego jest nie objawem dyskryminacyjnej polityki rządu w tym kierunku a zmianą obyczajową. Jednocześnie przecież Francja jest w forpoczcie krajów europejskich w dyskryminowaniu obyczajowych przejawów religijności muzułmanów.

 3. Piotr Korga
  Piotr Korga
  24 listopada 2016 at 21:01 - odpowiedz

  Nie tyle nie dają rady, co nie chcą dawać rady, bo to wymagałoby przyznania się do błędów w polityce imigracyjnej. Ogólnie to wielka tajemnica głupoty tamtejszej lewicy, która konsekwentnie kręci sobie bicz na swój tyłek. Co gorsza także na tyłki przyszłych pokoleń Francuzów, a w konsekwencji dla obywateli całej Europy. Zresztą Niemcy, ani Brytyjczycy nie są tu wiele mądrzejsi.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *