• niedziela, 19 listopada 2017 r.

O postawie Kościoła wobec praw osób LGBTQ. Dr Krzystof Śmiszek

 

Religie stoją często na przeszkodzie uszanowania praw osób LGBTQ. Kościół katolicki, zwłaszcza między innymi w Polsce, nie stanowi tu wyjątku. Jak zatem wygląda sytuacja osób nieheteroseksualnych w Polsce, gdzie wpływy Kościoła i prokatolickich polityków są bardzo mocne? Jakie są zachowania Kościoła wobec osób LGBTQ?

Podobne materiały

40 komentarzy

 1. Elasp
  8 listopada 2017 at 17:18 - odpowiedz

   Kiedy prawa dla osób P, czyli pedofilów? Wszystkie argumenty za przyznaniem praw osobom LGBT sa eo ipso argumentami za uznaniem praw osób P. Pedofile są nierzadko ludzmi wybitnymi, o czym przekonaują przykłady L. Carrolla i H. Sienkiewicza, ze współczesnych – M. Jacksona.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   8 listopada 2017 at 17:48 - odpowiedz

   Pedofile, którzy krzywdzą dzieci, nie powinni mieć oczywiście żadnych praw na rzecz swoich popędów seksualnych. Gdy zaś dwie dorosłe osoby chcą stworzyć stały związek, również erotyczno – miłosny, jest to zupełnie inna sytuacja. Nikogo nie krzywdzą. 

   • Lucyan
    9 listopada 2017 at 15:08 - odpowiedz

    Z tym "nikogo nie krzywdzą" to nie taka prosta sprawa. Nawet w stosunkach ludzi dorosłych wystepuja rozne relacje i skrzywdzenia, ale jako osoby dorosle jestesmy własnie, dorosli, i traktowani jako jednostki odpowidzialne za swoje działania i w pełni swiadome swoich czynow.

    Powoływanie sie ze "nikogo nie krzywdze" to tez jest piekna wymowka biskupow. Jesli ksiedzu do łozka pod kołdre wejdzie młody chłopak (bez czynnosci seksualnych) to czy jest to krzywdzenie? Czy jak młody chłopak połozy swoją głowe na piersi ksiedza (jak młodzieniec Jan na piersi biblijnego dorosłego Jezusa), czy to jest skrzywdzenie? Samo "nikogo nie krzywdze" nie jest dobrym kryterium i własnie dla wielu ludzi jest mylące.

    • Jacek Tabisz
     Jacek Tabisz
     9 listopada 2017 at 15:49 - odpowiedz

     Napisałem o tym krzywdzeniu ogólnie, jako o zasadzie. Osoba nieświadoma siebie uwiedzona przez dorosłego jest skrzywdzona zawsze. Osoby dorosłe krzywdzą się, lub nie, ale są bardziej świadome od dzieci swoich praw i swoich czynów. Miały też czas, aby dojrzeć w spokoju. 

     • Lucyan
      9 listopada 2017 at 18:13

      Tak, ale tu nie chodzi o krzywdzenie jako takie, bo krzywdzic sie mogą i dorosli i dzieci, i na troche i na zawsze. Tu chodzi o nierownosc psychologiczną i fizyczną. Dorosly ma o wiele wieksze mozliwosci wykorzystac dziecko i fizycznie i psychicznie, tu chodzi o zabranie mu tej przewagi pod grozba kary, zeby dorosły nie probowal wykorzystywac tej przewagi do niecnych celow.

      Np. Arabki (muzułmanki) uwazają ze podniesienie wieku zamązpojscia jest dla kobiet krzywdzące, bo przeciez łatwiej wydac corke za mąz gdy ma lat 12 niz  lat 18. A jak wydana za mąz, to ma byt zabezpieczony.

  • ala wilk
   9 listopada 2017 at 07:19 - odpowiedz

   Różnica jest taka że pedofile uprawiają seks z dziećmi które nie są zdolne do wyrażenia zgody na seks. No ale to zbyt trudne dla pisowca.

   • Elasp
    9 listopada 2017 at 07:59 - odpowiedz

    Zdaje się, że idea partnerskiego traktowania dziecka i jego współdecydowania o swoim losie, także gdy chodzi o sprawy poważne, to jeden z kanonów współczesnej progresywnej pedagogiki. Nie rozumiem, dlaczego 12-letnia dziewczyna ma się uczyć w szkole o seksie, uczyć o pozycjach seksualnych i o nakładaniu prezerwatywy, ale praktyka ma być jej prawnie wzbroniona, zwłaszcza gdyby miała znajdować się w związku z osobą starszą i doświadczoną, np. czterdziestoletnią. Przecież uchroniłoby ją to przed niebezpieczeństwami niekontrolowanych eksperymentów z rówieśnikami. Liczba niechcianych ciąż wśród rozwiniętych 12 i 13-latek uległaby zmniejszeniu, a to też jedna z rzeczy, przed którą lewica chce zdaje się uchronić współczesną dorastającą dziewczynę. Skończmy z zabobonem 16-roku życia, pochodzącym bodaj z epoki wiktoriańskiej, i liczmy się z faktami, a są one takie, że dzieci współcześnie rozwijają się o wiele szybciej, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym (w tym drugim przypadku mając o wiele większy i swobodniejszy kontakt ze światem dorosłych, niż kiedyś).

    • Elasp
     9 listopada 2017 at 08:08 - odpowiedz

     Musisz więc, Alu, update'owac swoje lewicowe przekonania, gdyż lewica w krajach zachodu od lat walczy o obniżenie wieku, w jakim legalnie można prowadzić życie seksualne. Albo więc o tym nie wiesz, albo nie jesteś lewaczką (mimo iż wydaje ci się, że jesteś).

     • Elasp
      9 listopada 2017 at 09:20

       Twoja lewacka Szwecja:

      .

      http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=2054&artikel=6348105

     • Elasp
      9 listopada 2017 at 09:54

      Szwedzki odpowiednik p. Wilkowej, o ileż jednak bardziej konsekwentny w swoim lewactwie i przywiązaniu do zasad multi-kulti: 

      .

      https://twitter.com/sweden/status/913160941344346113

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      9 listopada 2017 at 11:49

      Ta Pani, którą Elaps przytoczył, pisze:

      Apparently I’m pro-child marriage now. “Det går undan i backarna” as one would say in Swedish. (It goes fast downhill)

      Ja jestem przeciwko. W Szwecji byłbym tym bardziej przeciwko, zważywszy na duży napływ muzułmanów, którzy biorą za żony dziewczynki poniżej 13 roku życia. Moim zdaniem ochrona dzieci przez aktywnym seksem i – tym bardziej – związkami małżeńskimi jest ochroną ich prawa do harmonijnego rozwoju. Gdy dziecko jest wbrew własnej woli wydawane za dorosłego przez wyznających okrutną i plemienną religię dorosłych „rodziców” (ciężko w tym wypadku napisać rodzic bez cudzysłowu) uważam to za gigantyczny akt przemocy. 

     • Lucyan
      9 listopada 2017 at 14:02

      To ze jakas młoda Szwedka wyraziła swoje zdanie nie znaczy ze cała Szwecja, ani nawet 1% ludnosci Szwecji jest za obnizeniem wieku małzenstwa czy stosunkow seksualnych. Rownie dobrze mozna by znalezc jakiego amerykanskiego czubka i twierdzic, ze USA uwaza ze Ziemia jest jedna płaska. W stosunkach seksualnych chodzi o to ze osoby dorosłe maja wielka przewage psychiczna nad młodymi osobami i moga bardzo łatwo je "omotac" i wykorzystac. Widac to zreszta w postawie KrK w Polsce, najwieksza psychiczna indoktrynacja jest do 12 roku zycia, bo potem juz za pozno, zeby dac sie złapac na niewidzialne stwory i cuda  niewidy. Oboby dorosłe są uwazane za w pelni psychicznie dojrzale i zdolne do samodzielnego działania. Fizycznie, dojrzewamy płciowo w wieku 12-14 lat, ale psychicznie dopiero gdzies ok. 16-18 lata.  Szczegolnie paskudny jest kler, ktory sie usprawiedliwia, ze dzieci (6 letnie) same im wchodzą do łozka, bo potrzebują miłosci.

     • Elasp
      9 listopada 2017 at 17:07

      Wyłom został zrobiony, małżeństwa z nieletnimi żonami zostały w Szwecji objęte tolerancją, a sama kwestia takich małżeństw stała się przedmiotem dyskusji. Doświadczenia poucza, że jak coś raz stanie się już "przedmiotem dyskusji", to będzie w jej wyniku tolerowane "w jakiejś formie". Wynika to z samej logiki dyskusji, która, jeżeli ma zadowolić wszystkie strony, musi się zakończyć kompromisem.

      .

      http://lundagard.net/2016/10/24/necessary-to-acknowledge-child-marriage/

    • ala wilk
     9 listopada 2017 at 18:51 - odpowiedz

     Czyli rozumiem że twierdzisz że w Szwecji jest więcej ciąż u nastolatek niż w Rosji gdzie nie ma edukacji seksualnej?

     https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/ff/Teenage_birth_rate_per_1000_women_15–19%2C_2000-09.svg

     • Elasp
      9 listopada 2017 at 23:25

      Nie, wcale tego nie twierdzę. Co to ma do rzeczy – ?

     • ala wilk
      10 listopada 2017 at 06:10

      No to że piszesz jaka to Szwecja zła a jednocześnie uwielbiasz Putina u którego ta patologia ciąz u nastolatek jest o wiele większa.

       

     • Elasp
      10 listopada 2017 at 06:31

      Gdzie napisałem, że "Szwecja jest zła"? 

     • ala wilk
      10 listopada 2017 at 19:37

      Cały czas piszesz jaka to Szwecja jest zła i wychwalasz Putina. 

     • Elasp
      10 listopada 2017 at 22:52

      Kiedy wychwalałem Putina? Proszę o cytat. 

     • ala wilk
      11 listopada 2017 at 06:55

      http://racjonalista.tv/czy-polska-powinna-przyjac-migrantow/

      "Twierdzę, że Putin jest bardzo skutecznym politykiem, o wiele zreczniejszym od np. Merkel."

      Czyli Merkel która doprowadziła do najniższego bezrobocia w historii Niemiec jest wg Ciebie mniej skuteczna niż Putin pod którego rządami Rosja ma wzrost gospodarczy minus 3% za to napadła na Syrię, Gruzję i Ukrainę.

      Merkel nie zabiła żadnego chrzescijanina, Putin zabił 3000 chrześcijan na Ukrainie.

      Dlatego polska prawica w ramach "obrony wartości chrześcijańskich" popiera Putina mordercę chrześcijan.  

     • Elasp
      11 listopada 2017 at 08:33

      Czy twoim zdaniem Hitler był (do pewnego momentu) skutecznym politykiem, bardziej skutecznym od wielu innych polityków europejskich?

     • ala wilk
      11 listopada 2017 at 10:44

      Nie nie uważam że Hitler był skutecznym politykiem.. Wolę żyć w UE niż w III Rzeszy.

      Dla nas lewaków skuteczność to nie wywoływanie wojen.

       

     • Elasp
      11 listopada 2017 at 11:23

      Na czym twoim zdaniem polega skuteczność w polityce? Wymień 10 przywódców lub wladców, którzy byli skuteczni w twoim rozumieniu tego słowa.

     • ala wilk
      11 listopada 2017 at 14:09

      Skuteczni politycy to np. Merkel, Obama, premierzy Szwecji tacy jak Goran Persson na przykład. Merkel doprowadziła do najniższego bezrobocia w historii Niemiec, Persson wyciągnął Szwecję z kryzysu gospodarczego lat 80-tych, Obama wyciągnął USA z kryzysu, wprowadził powszechne ubezpieczenie zdrowotne w USA i wyrzucił Putina z Ukrainy. 

      W Polsce skuteczni politycy to np. Donald Tusk który wybudował autostrady i gazoport.

      Natomiast nieskuteczni politycy to Putin, Hitler, Stalin, Mao, Assad czyli generalnie mordercy i wywoływacze wojen.

       

     • Elasp
      11 listopada 2017 at 14:55

      Tusk nie za swoje budował i ktoś inny wybudował także każdy inny na jego miejscu. Na czym polega więc zasługa i skuteczność Tuska? Może na tym, że autostrady budowano niemiłosiernie drogo, a co gorsza w sposób, który doprowadził do upadku wielu podwykonawców, planowanych "na wydmuszkę" – ? Amber Gold i mafia paliwowa to też dowód skuteczności Tuska? Z powodu tej skuteczności porzucił urząd premiera i uciekł za granicę, choć zaklinał się, że nie ma zamiaru wyjeżdżać? Tuska bardzo dobrze podsumował R. Bosak we wczorajszym "Tak czy nie?" prowadzonym przez A. Gozdyrę – warto sprawdzić ten osąd.

      .

      Nawiasem mówiąc, ile Tusk spełnił swoich obietnic wyborczych? W jakim stopniu program PO został zrealizowany? To chyba też pewnego rodzaju miara skuteczności.

     • Elasp
      11 listopada 2017 at 14:58

      Jest: planowanych, powinno być: okantowanych. Smartfon podpowiedział to pierwsze słowo, najwyraźniej nie znając drugiego.

     • ala wilk
      11 listopada 2017 at 16:13

      Czyli rozumiem że gdyby Tusk nie wybudował autostrad i mielibyśmy dziurawe drogi jak w Rosji to twierdziłbyś że jest politykiem skutecznym?

      Amber Gold to przecież połowa tego co PiS przeznaczył na zbankrutowaną TVP.

      Mafia paliwowa to ułamek tego co poszło na dotacje do zbankrutowanych SKOKów.

      Rozumiem że wolałbyś mieć tanie paliwo i dziurawe drogi jak w Rosji?

      A może gdyby Tusk wymordował 3000 chrześcijan jak Putin i zezwolił na wykonanie miliona aborcji jak w Rosji to dopiero wtedy stwierdziłbyś że jest "skuteczny"?

       

     • ala wilk
      11 listopada 2017 at 16:17

      @ Elasp

      A jakie masz zarzuty do Obamy i Merkel?

      Obama zły bo wyciągnął USA z kryzysu?

      A możę dlatego że kilkanaście milionów Amerykanów nie musi już sprzedawać samochodu żeby wyrwać zęba?

      A może dlatego że w Kijowie nie rządzi już namiestnik Putina?

      A Merkel jest zła bo doprowadziła do spadku bezrobocia w Niemczech do ilości nienotowanej w historii?

      A może dlatego że pod rządami Merkel gospodarka Niemiec jest najlepszą gospodarką na świecie? Wolałbyś żeby w Niemczech był wzrost gospodarczy minus 3% jak w Rosji pod rządami skutecznego Putina?

       

 2. Lucyan
  8 listopada 2017 at 23:00 - odpowiedz

  Powiedzmy prawde, na koscioł rz-kat (ani na zaden inny) nie mozna liczyc w sprawie praw osob LG… Oni (kler koscielny i zakony) grają  w gre polegającą  na tym "mamy przywileje za to jestesmy gejam i sie nie wychylamy poza koscioł". Ten Pan powinien raczej zrobic wywiad z gejami z hierarchi i niechierarchi koscielnej, dlaczego geje siedzą  cicho i sie nie wychylają. Sprawa raczej prosta, nie chca stracic przywilejow, łatwego zycia wsrod gejowskiej  w koscielnej wspolnoty i narazac sie na szykany w swieckim zyciu (po opuszczeniu stanu koscielnego).  Ksią dz jawny gej to raczej długo nie pociągnie, a cichy gej moza nawet liczy na akceptacje polskiego katolika, bo lepiej jak zgwałci 12-letniego Jasia niz 12 letnia Jadzie. Przynajmniej nie bedzie dziecka – tak mysli katolik. To sie dokładnie zgadza z modelem wałęsowskim – geje moze OK ale niech siedzą cicho i za płotem (= za murami).

  Chciałbym dyskuje w sejmie na temat praw gejow i widziec mine Kaczynskiego. Jak byłby ponizany i opluwany przez swoją partie. Chociaz. … , moze sie juz wyobcował, i spływało by to po nim jak woda po kaczce. 

 3. Elasp
  10 listopada 2017 at 09:10 - odpowiedz

  1. Czy w ogóle istnieją "osoby LGBTQ"? Czy można tak kategoryzować rzeczywistość, żeby z ludzi pod wszystkimi innymi względami przypadkowymi tworzyć jedną klasę, jak gdyby cecha ta tych ludzi definiowała i determinowała? Jest w takim określeniu coś – że tak powiem – z freudyzmu socjologicznego. Czy Jan Sebastian Bach, heteroseksualista, był przede wszystkim heteroseksualistą, a fakt, że był kompozytorem, ma znaczenie wtórne? Czy jego muzyka jest heteroseksalna? Podejrzewam, że homoseksualizm determinuje u człoweieka jego percepcję samego siebie – wiele wskazuje na to, że to przekonaniu gejów i lesbijek sa oni przede wszystkim gejami i lesbijkami – tylko jakie to ma znaczenie dla tego, kim jesteśmy naprawdę? Czy fakt, że postrzegam siebie przede wszystkim jako X-a oznacza, że jestem (i to przede wszystkim) X-em i że trzeba mnie traktować jako X? Jest jedną z cechą myślenia lewicowego wskazywanie, że to my decydujemy kim ze swej natury jesteśmy, i nie jest tak, że to natura powinna nam narzucać pewien sposób spostrzegania siebie. Ten sposób myślenia to zabobon renesansowo-oświeceniowy, który do współczesności przeszedł za posrednictwem heglizmu i marksizmu, by dziś otrzymać postać zgoła karykaturalną, kiedy to np. każe się dzieciom wybierać płeć, a dorosłym pozwala wybierac wedle uznana spośrod płci kilkunastu.   

   

  2. Nie tracę jednak nadziei, że spotkam kiedys rozsądnego homoseksualistę, ktory powie: "Tak, jestem homoseksualistą, ale z mojego oglądu wynika rzeczywistości wynika, że jest to skłonność nienormalna i przeciwna naturze, stanowiąca co najwyżej odstepstwo od niej na zasadzie błędu statystycznego. Nie potrafię przestać być homoseksualistą, ale rozsądek nakazuje mi nie akceptować tej skłonności, toteż nie akceptuję jej w sobie". Takiego czlowieka, z uwagi na wewnętrzną walkę, którą nieustannie toczy jego rozsadek ze silnym prądem skłonności, można uważać za bohatera, nie wybierającego łatwiejszego i przyjemniejszego, lecz jednak niskiego – poddania się.    

  • Elasp
   10 listopada 2017 at 09:13 - odpowiedz

   "przypadkowymi" = "przypadkowych"

   • Lucyan
    10 listopada 2017 at 15:57 - odpowiedz

    No o idz do kosciołow, są w Polsce setki. Jeszcze zaden ksiądz nie wyznał, ze jest gejem, tak jak Ty bys tego chciał. Zostali wyrzuceni jak Charamsa albo siedzą jak Paetz  i dobrze sie czują, bo mają haka na reszte towarzystwa. 

  • ala wilk
   11 listopada 2017 at 06:57 - odpowiedz

   @ Elasp

   Rozumiem że tęsknisz za III Rzeszą gdzie za homoseksualizm była kara śmierci? Albo z PRLem i akcją Hiacynt?

   Kiszczakizm polskiej prawicy jest zadziwiający. 

   • Elasp
    11 listopada 2017 at 08:36 - odpowiedz

    Nie jest tak, że rozumiesz, więc tęsknię. Jest raczej tak, że nie rozumiesz, ponieważ nie tęsknię.

    • ala wilk
     11 listopada 2017 at 10:45 - odpowiedz

     Czyli jednak wolisz lewacką UE z paradami gejów niż PRL czy III Rzeszę bez parad gejów? 

     • Elasp
      11 listopada 2017 at 11:19

       Nie przeszkadzają mi parady gejów, ani nie jestem za penalizacją homokseksualizmu. Nie zgadzam się tylko z twierdzeniem, że homoseksualizm jest normalny. Ludzi chorzy mogą paradować, jeżeli tak im się podoba. Pamietam np. marsze amazonek oraz osob chorych na mukowiscydozę. Czlowiek chory na mukowiscydozę nie powie: "jestem zdrowy, proszę mnie nie obrażać mówiąc, że jestem chory!". I takiej też percepcji – a więc prawdy – oczekiwałbym od homoseksualistów i lesbijek. Lepsze to niż samookłamywanie się i okłamywanie innych.    

     • ala wilk
      11 listopada 2017 at 14:05

      Elasp ale lekarze nie twierdzą że homoseksualizm jest chorobą. Uważasz się za mądrzejszego od lekarzy?

       

     • Elasp
      11 listopada 2017 at 17:51

      Skąd wiesz, że "lekarze nie twierdzą"? Przepytalaś wszystkich lekarzy i znasz odpowiedź każdego z nich?

     • ala wilk
      11 listopada 2017 at 19:03

      Wiem że homeopaci i zwolennicy leczenia kozim mlekiem uważają że homoseksualizm to choroba ale ja nie uważam ich za lekarzy.

       

     • Elasp
      11 listopada 2017 at 19:25

      To duża ta populacja homeopatów i zwolenników leczenia kozim mlekiem:

      .

      http://www.pinknews.co.uk/2016/03/21/half-of-europes-doctors-think-being-gays-a-disease/

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *