Drobne uwagi na marginesie

 

W niedzielnej debacie polityków w telewizji pojawił się wątek ściągnięcia do Polski pomnika polskiego papieża z Francji, któremu Francuzi chcą uciąć krzyż. Poseł Sasin z PiS właśnie rzucił taką myśl. Posłanka Gasiuk-Pichowicz z Nowoczesnej zaatakowała posła z PiS. Dlaczego do tej pory nie sprowadzili wraku samolotu z Rosji? Nie sprowadziliśmy, bo rząd Tuska podpisał niekorzystną umowę w tej sprawie, a liczy się przecież ciągłość władzy. Jeżeli liczy się ta ciągłość to dlaczego obecny rząd zerwał umowę na dostawę helikopterów z Francji. Dlaczego obecny rząd zabrał policjantom emerytury choć oni z poprzednimi rządami umawiali się na co innego. Dlaczego, dlaczego…..? Tak więc ciągłość władzy w państwie PiS traktuje wybiórczo. Poseł Sasin ową wybiórczość pokazał.

 

 

Trwa debata nad przywróceniem żeglugi na Odrze i nadaniu jej charakteru szlaku żeglugowego o randze międzynarodowej. Całość ma kosztować około 30 miliardów złotych. Ja szacuję, że będzie to przynajmniej 50 miliardów, a może i więcej. Jestem sceptyczny co do realności tego projektu. Stopień wodny w Malczycach buduje się już prawie 20 lat. Miał pierwotnie kosztować 200 mln złotych, a okazuje się że pewnie i 2 miliardy nie starczą. Takich stopni wodnych powinno powstać, według wstępnych założeń, 22. 


Przypomnę także, że w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, za czasów PRL, tą drogą przewożono około 20 mln ton ładunków. Obecnie Odra praktycznie przestała spełniać funkcje drogi transportowej. Planuje się, że po udrożnieniu Odry możliwe byłoby przewożenie podobnej ilości towarów. Dlaczego ich się nie przewozi teraz? Otóż w III RP większość urządzeń hydrologicznych, umożliwiających żeglugę uległo degradacji. Dzisiaj Odra jest przykładem rujnowania infrastruktury gospodarczej, która za PRL funkcjonowała, a w III RP popadła w ruinę. 


Czesław Cyrul

O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

3 Odpowiedzi na “Drobne uwagi na marginesie”

 1. Wiele rzeczy w swoim czasie w PRL funkcjonowało, były samochody, były komputery, nowoczesne jak na swój czas stocznie i huty, sukcesy sportowe, niezłe kino itd. Ale przestało funkcjonować, a to, co kiedyś było nowoczesne, pod koniec PRL stało się przestarzałe. To nie III RP zrujnowała kraj, lecz nieudolna władza ludowa. Co z tego, że swego czasu o Elwro głośno było na świecie, jeśli tuż przed upadkiem komuny technologicznie dzieliła nas już przepaść tak wielka, że można jedynie było się nieźle ubawić wyobrażając sobie Elwro konkurujące z Commodore czy Atarii. Stan torowisk to dopiero była masakra. Nie wiem jak to wyglądało ze szlakami wodnymi, pewnie swego czasu także nieźle, ale nie wierzę, że ostała nam się ta jedyna perełka w oceanie staroci.

   

   

  III RP musiała się zmagać z zapaścią. Często niestety spotykam się z wyobrażeniem jak to komuna po sobie zostawiła wspaniałe, nowoczesne huty, stocznie, zakłady przemysłowe i myślę sobie – naprawdę? Jakiś przykład nowoczesnego, pokomunistycznego przedsięwzięcia, które choćby w 80% było w stanie dorównać nowoczesnemu odpowiednikowi na świecie? Ale niech będzie, te pare wyjątków może się znajdzie, choć… nie mam kompletnie pojęcia co to takiego miałoby być. 

   

   

   

  Widzę to tak, dopóki świat był  miarę prosty a większość rzeczy dało się wykonać ręcznie lub przy pomocy mało precyzyjnego sprzętu jakoś to było, prosty silnik, prosta blacharka, prosty komputer, można było nadganiać zaganiając więcej ludzi do roboty. Kiedy jednak rzeczywistośc się nieco skomplikowała, kiedy pojawiły się nowe, wysokowydajne maszyny, komputery, technologie komuna padła, przegrała z kretesem. To, że III RP nie naprawiła wszystkiego wydaje mi się normalne, gdyż skala zapóźnień na tle rozwiniętych krajów była kolosalna. Komuna to po prostu przykład niekompetencji i kolesiostwa, które powstrzyma każdy rozwój. W którymś momencie nie da się już nic zrobić, nic pchnąć do przodu. Kończy się społeczny zapał, a inteligencja znika z pola widzenia wyjeżdżając za granice lub prowadząc warsztat samochodowy. 

   

   

 2. >>Przypomnę także, że w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, za czasów PRL, tą drogą przewożono około 20 mln ton ładunków.<<

  Jan Kaczmarek również uważał, że: "Nie wszystko było złe."

  Różni tacy, że nie powiem po nazwisku
  Znów ostatnio wyczołgują się z ukrycia
  I z tupetem z naburmuszonym pyskiem
  Publikują sobie drukiem spowiedź życia!

  Lecz nie spotkasz śladu żalu w tej spowiedzi
  Cienia skruchy nawet dla przyzwoitości
  A w ogóle gdy się zbada detal po detalu
  To nie wszystko było takie złe w przeszłości!

  I faktycznie gdy uważnie przyjrzeć się
  To nie wszystko było takie całkiem złe!

  Nie wszystko było złe, nie wszystko
  Wiele rzeczy nam wspaniale wyszło
  Te przemiany nieraz były tak głębokie
  Że nam wyszły bardzo ładnie, zwłaszcza bokiem
  Nie minęło nasze pięćdziesięciolecie
  Już mieliśmy najwspanialszy cyrk na świecie
  A w tym cyrku to licencja albo cud
  Tresowano cały pracujący lud!

  Wielki przemysł, elektrownie, słynne huty
  Na tej bazie tworzyliśmy naszą przyszłość
  Choć wróg krzyczał: „Wyzdychają nam mamuty
  Od tej huty co zatruwa środowisko!”
  Od tej huty, która po szerokich torach
  Wysyłała blachę do wielkiego brata
  Otrzymując w zamian rudę, która miała mniej żelaza
  Aniżeli szpinak, szczaw czy sałata!

  No bo gdy uważnie przyjrzeć się
  To nie wszystko było takie całkiem złe!

  Nie wszystko było złe, nie wszystko
  Że wspomnę choćby cud nad Wisłą
  Tam u ujścia ponoć brudnej rzeki Raby
  Sam widziałem, żyją cztery zdrowe żaby!
  Nad tą Rabą jedna baba drugiej babie
  Zamiast słomki zaaplikowała grabie
  Ja się pytam gdzie afera? Co za smród
  Gdy tak jurny i dowcipny mamy lud!

  Z tych spowiedzi, z tych wynurzeń jasno widać
  A więc uwierz, uwierz nam obywatelu
  To półwiecze to nie była żadna „bida”,
  Ale istne dolce vita w Peerelu!

  Mógłbyś teraz mieszkać sobie w złotej willi
  Mógłbyś jeździć ekstra super diesel Fordem
  Gdybyśmy to my wciąż w tym kraju rządzili
  Gdybyś nam pozwolił trzymać się za mordę!

  No bo gdy uważnie sprawie przyjrzeć się
  To nie wszystko było całkiem takie złe!

  Nie wszystko było złe, nie wszystko
  Malowała nam się piękna przyszłość
  Gdyby los nam pięciolatkę dał kolejną
  Byśmy was zamalowali na olejno
  A więc macie nasze pełne przebaczenie
  Macie nasze polityczne rozgrzeszenie
  Za pokutę żyjcie sobie i sto lat
  Lecz na Kubie, lub przypuśćmy w Kraju Rad!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 1 =