• wtorek, 19 czerwca 2018 r.

Pisarz Ziemkiewicz – nieświadoma ofiara PiSu

Rafał Ziemkiewicz, znakomity autor książek i opowiadań SF, który wsławił się częstą obecnością na łamach Nowej Fantastyki, jest moim zdaniem jedną z ofiar PiS i prawicowych oparów. Nie rozumiem jak pisarz, który siłą rzeczy musi wczuwać się w relacje międzyludzkie i ludzi o odmiennych poglądach i charakterach niż on sam, jak mógł uznać, że Pani Anna Dryjańska nie ma prawa występować w obronie swojej i innych kobiet, gdyż jest „zdeformowana”. Pisarz, będąc najwyraźniej ofiarą oparów i pisowskiego uzależnienia, wyraził wątpliwość dotyczącą tego, dlaczego matka Pani Dryjańskiej nie usunęła córki, gdy była w ciąży. Każdy z nas się chyba zgodzi, że u dobrego pisarza taka „riposta” jest objawem poważnego stanu chorobowego i daleko posuniętego zaniku… Wydaje mi się, że Pan Ziemkiewicz jest ofiarą tzw. klimatu politycznego. Mam nadzieję, że dozna kiedyś momentu otrzeźwienia i wystąpi przeciwko twórcom owego klimatu, który wywołał w nim chorobę kiczu, bezguścia, taniego populizmu i podlizywania się władzy. Więcej na filmie:

Jacek TabiszStudiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Podobne materiały

13 komentarzy

 1. ali
  16 października 2016 at 16:38 - odpowiedz

  A jaka tam nieswiadoma? Cala scena sf w Polsce jest prawilna z kompleksem Edypa. Raz owi się wydaje że jest endekiem patriota i mężczyzną. Wystarczy prześledzić jego karierę polityka publicysty.

 2. olrob
  16 października 2016 at 17:31 - odpowiedz

  Ziemkiewicz nie twierdzi że P. Dryjańska nie ma prawa demonstrować. On sobie z niej zakpił w niezbyt miły sposób, twierdząc że sama jest zdeformowana, a zabrania innym zdeformowanym przyjść na świat.

 3. olrob
  16 października 2016 at 17:42 - odpowiedz

  Poza tym Ziemkiewicz zawsze był prawicowcem, wiele lat zanim powstał PiS. Przecież był rzecznikiem Unii Polityki realnej. Potem zajął się publicystyką. Ziemkiewicz nigdy nie należał do PiSu i chyba przeszkadzają mu lewicowe poglądy tej partii. Obecnie Ziemkiewicz zaangażował się w Stowarzyszenie Endecja.

  • Michał Gadziński
   Michał Gadziński
   17 października 2016 at 21:43 - odpowiedz

   Ostatnio rzeczywiście jest bardziej sceptyczny wobec PiSu, ale przez jakiś czas po wyborach naiwnie żyrował „dobrą zmianę” (nie imputuję mu żadnych organizacyjnych związków z PiS).

 4. Darek
  16 października 2016 at 20:00 - odpowiedz

  On nie jest nieświadomą ofiarą, on się wstrzelił w klimat i zobaczył w nim swoją szansę na wzrost.

 5. Janusz
  Janusz
  17 października 2016 at 00:29 - odpowiedz

  Mysle ze Darek ma racje. Taki czlowiek to nie ofiara tylko
  zwykla szuja ktora szuka drogi do kariery lub innej korzysci.
  W PRLu tez byli tacy.

  • Aramis
   17 października 2016 at 04:41 - odpowiedz

   „Zwykła szuja” nie wzięłaby w obronę chorych dzieci, a że zrobił to niezbyt elegancko, to można dyskutować nad poziomem publicznej debaty.

   • Katarzyna
    17 października 2016 at 17:28 - odpowiedz

    Ziemkiewicz nie wziął w obronę chorych dzieci.

 6. Jarek Dobrzanski
  17 października 2016 at 12:29 - odpowiedz

  Oprócz SF Ziemkiewicz pisał też dobre political fiction, snuł jakieś alternatywne historie terenów Polska i na wschód. Ten talent narracyjny do tworzenia alternatywnej historii mu się dziś bardzo przydaje. A chamem to wiadomo trzeba być, bo taki typ antyintelektualnego intelektualisty, twitterowego wujka cięta riposta, bojownika z poprawnością polityczną jest na fali. Nie tylko w Polsce. Kto wie może za 20 lat to pokolenie ‚intelektualistów’ i polityków będzie uważane za łagodne i subtelne.

 7. Katarzyna
  17 października 2016 at 18:02 - odpowiedz

  Nie ma co się dopatrywać większej filozofii w takich tekstach. Wszystko sprowadza się do wciąż popularnego wśród antyfeministów żenującego stereotypu, jakoby to feministki były feministkami, bo są brzydkie i nikt ich nie chce.

 8. Michał Gadziński
  Michał Gadziński
  17 października 2016 at 21:41 - odpowiedz

  W czasach licealnych miałem Rafała Ziemkiewicza – prozaika i publicystę – niemal za idola. W zasadzie Ziemkiewicz był dla mnie wtedy kimś większym niż Korwin 😉 Jego felietony z wczesnych lat dwutysięcznych np. w „Gazecie Polskiej” (która też była wtedy nieco innym periodykiem) były świetnie napisane i niebanalne. A teraz tekstów Ziemkiewicza nieraz nie mam ochoty doczytywać do końca. I to nie jest tylko tak, że zmieniłem się ja i moje poglądy.

  • Piotr Bednarski
   Piotr Bednarski
   18 października 2016 at 17:17 - odpowiedz

   już po tekście o wykorzystywaniu pijanych kobiet można było śmiało stwierdzić, że facet ewidentnie ma ze sobą jakiś problem.
   nie mogę się wyzbyć do niego pewnej sympatii, bo w ten sposób dowodzi tylko tezy, że ludziom utalentowanym nie zawsze – cynik użyłby słowa nieczęsto – towarzyszą wielkie przymioty moralne. ostatnio w ogóle poszedł w strone populizmu i jakiejś taniej, betonowej demagogii.

 9. Lemause
  19 października 2016 at 13:39 - odpowiedz

  ziemkiewicz nie jest żadnym prawicowcem! To jest bezwstydny cudzołożnik i jawny gorszyciel! Wy się dajcie zmylić.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *