• piątek, 23 października 2020 r.

Stare cywilizacje. Jacek Tabisz

 

Co to znaczy, że dana cywilizacja jest stara? Czy ta wiekowość ma wartość pozytywną? Jak można odróżnić inspirowanie się innymi cywilizacjami od cywilizacyjnej ciągłości? 

Podobne materiały

5 komentarzy

 1. Anna
  20 kwietnia 2019 at 12:15 - odpowiedz

  Ciekawy temat. Może nie oglądałam zbyt uważnie. Matematykę mamy też z Egiptu oraz Sumeru a następnie od Babilończyków.

  https://www.youtube.com/watch?v=B5iansjKUfE

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   20 kwietnia 2019 at 12:17 - odpowiedz

   W kwestii matematyki chodzi o „0” i algebrę. To są hinduskie wynalazki 

   • Anna
    20 kwietnia 2019 at 16:17 - odpowiedz

    Ale z kolei geometria, np twierdzenie Pitagorasa a chyba i Talesa  (oczywiście w pierwotnej wersji ) miało swój początek w Babilonii i Egipcie. Z Babilonii mamy systam szcześciedziątkowy. A w ogóle, to trudno dokładnie ustalić, bo cywilizacje częścciowo korzysały wzajemnie ze swojej wiedzy i kultury.  Poznawanie matematyki przez ludzi jest ciekawe, bo przecież nasz świat ma strukturę matematyczną, lub ma ją przynajmniej jego naukowy opis. Ciekawe, że ludzie to odkrywali i jak to robili.

 2. Janusz
  Janusz
  7 maja 2019 at 06:29 - odpowiedz

  Prawie kazda wspolczesne  cyilizacja ma wplywy roznych cywilizacji. Czyli nie ma czystych cywilizacji, istnieja tylko rozne mieszanki. Dlatego pojecie ktora jest starsza nie ma wielkiego sensu. Zadna cywilizacja nie byla kompletnie odizolowana. 

 3. Janusz
  Janusz
  7 maja 2019 at 06:45 - odpowiedz

  Zauwaz Jacku ze nauka jest uniwersalna i nie nalezy do jednej cywilizacji. Nie ma hinduskiej matematyki lub niemieckiej fizyki. Jest tylko  jedna matematyka i jedna fizyka. Rowniez technologia jest uniwersalna. Internet jest wszedzie jednakowy.Do pewnego stopnia rowniez klasyczna muzyka jest uniwersalna.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *