Stare cywilizacje. Jacek Tabisz

 

Co to znaczy, że dana cywilizacja jest stara? Czy ta wiekowość ma wartość pozytywną? Jak można odróżnić inspirowanie się innymi cywilizacjami od cywilizacyjnej ciągłości? 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

      1. Ale z kolei geometria, np twierdzenie Pitagorasa a chyba i Talesa  (oczywiście w pierwotnej wersji ) miało swój początek w Babilonii i Egipcie. Z Babilonii mamy systam szcześciedziątkowy. A w ogóle, to trudno dokładnie ustalić, bo cywilizacje częścciowo korzysały wzajemnie ze swojej wiedzy i kultury.  Poznawanie matematyki przez ludzi jest ciekawe, bo przecież nasz świat ma strukturę matematyczną, lub ma ją przynajmniej jego naukowy opis. Ciekawe, że ludzie to odkrywali i jak to robili.

  1. Prawie kazda wspolczesne  cyilizacja ma wplywy roznych cywilizacji. Czyli nie ma czystych cywilizacji, istnieja tylko rozne mieszanki. Dlatego pojecie ktora jest starsza nie ma wielkiego sensu. Zadna cywilizacja nie byla kompletnie odizolowana. 

  2. Zauwaz Jacku ze nauka jest uniwersalna i nie nalezy do jednej cywilizacji. Nie ma hinduskiej matematyki lub niemieckiej fizyki. Jest tylko  jedna matematyka i jedna fizyka. Rowniez technologia jest uniwersalna. Internet jest wszedzie jednakowy.Do pewnego stopnia rowniez klasyczna muzyka jest uniwersalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *