• czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Wielkanocny antysemityzm

Opinią publiczną wstrząsnęło tradycyjne dręczenie kukły Judasza w Pruchniku. Niestety, opisy pasji z Nowego Testamentu mają rzeczywiście elementy mogące inspirować antysemityzm. Jeszcze więcej takich fragmentów jest w Koranie. Może wartoby usuwać tego typu treści ze świętych pism, skoro niektórzy rodzice chcą katechizacji swoich dzieci, czego ja oczywiście nie jestem zwolennikiem? Mam nadzieję, że większość ludzi z Pruchnika w kukle widziała symbol swoich grzechów a nie Żyda – sąsiada. Ale nawet jeśli tylko jedna osoba widziała w bitym kijami Judaszu przede wszystkim Żyda nie było to dobre. Ludzie, którzy ostro rzucili się na pruchnicki antysemityzm nie zawsze byli wolni od bardziej jeszcze niebezpiecznego antysemityzmu polegającego na przykład na nienawiści do Izraela, modnej u niektórych lewicowych antyklerykałów. Krótko mówiąc – staram się omówić ten wielkanocny skandal z rozmaitych stron.

Więcej na filmie:

Jacek TabiszStudiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Podobne materiały

4 komentarze

 1. Radowid
  3 maja 2019 at 10:15 - odpowiedz

  Ks. Zieliński stwierdził że alternatywą dla bicia Judasza jest spowiedź. Bo inaczej te bijące dzieci będą myślaly że zamiast spowiedzi to wystarczy.

  Oczywiście nie spowiedź jako pokuta za zbicie kukły…

 2. Benbenek
  3 maja 2019 at 10:52 - odpowiedz

  Umiłowanie dla obcego kosztem naszej cywilizacji przez polityczną poprawność ograniczającą przynależną wolność do powiedzenia że żydyzm to gówno w postaci radosnego wiosennego performance artysyycznego. 

 3. Elasp
  6 maja 2019 at 00:57 - odpowiedz

  Jeżeli okładanie Judasza jest wyrazem antysemityzmu, topienie Marzanny musi być czynem jawnie seksistowskim. Nieszczęsna Marzanna jest wszak ucharakteryzowana na kobietę.

 4. Janusz
  Janusz
  9 maja 2019 at 04:23 - odpowiedz

  Usuniecie wielu zlych czesci ze starego i nowego Testamentu nie jest mozliwe bo nie wiele by zostalo. Biblia zawiera niekonczace sie mordy i moralne absurdy . Trzeba by  totalnie przepisac te pism,a aby n owe wersje mialy jakikolwiek sens. Ludzie potepiajacy Judasza nie zdaja sobie sprawey ze bez Judasza niw bylo by morderstwa Jezusa i tym samym fundamentu chrzescijamstwa.  Caly proces   ukrzyzowania  Jezusa byl z gory zaplanowany przez milosiernego boga.

  Do 1964 roku katolicki kosciol oskarzal Zydow o morderstwo Jezusa. To moglo nieco pomoc hitlerowcom  w  holokauscie.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *