Ci źli Żydzi

 

W obiegowych opiniach naszych rodaków Żydzi uchodzą za ludzi, dla jednych chytrych, dla drugich mądrych. Organizują się w grupy broniące własnych interesów. Kształcą swoje dzieci na dobrych uczelniach. W rządach, samorządach zawodowych, bankach, uczelniach i sądach tworzą grupy wzajemnego wsparcia. Poprzez takie działania wybijają się ponad inne społeczności. Podobnie jest w innych krajach. W Polsce są to opinie z przeszłości, kiedy w Polsce mieszkało wielu Żydów. Zresztą nie bez racji. Teraz Żydów w Polsce żyje niewielu, ale opinie z przeszłości nadal, w ludowym przekazie – i nie tylko – obowiązują.

 


Obecnie tam gdzie mieszkają duże skupiska Żydów potrafią oni tworzyć wpływowe lobby finansowe czy filmowe, naukowe itp. Ale nie tylko Żydzi tak postępują. W USA możemy mówić o lobby irlandzkim, włoskim, greckim itd. O polskim lobby jakoś nie słyszy się. Może to oznaczać, że nasze zdolności do organizowania się w zgrane lokalne czy większe społeczności i wpływanie np. na politykę,są ograniczone. Jeżeli Polacy za granicą wybijają się ponad przeciętność to dzięki własnej pracy, bo zdolnych ludzi u nas nie brakuje, a nie wzajemnemu popieraniu się. Nasza podejrzliwość, kłótliwość, i zazdrość często uniemożliwiają tworzenie polskich lobby. Takie organizowanie się Żydów przez Polaków oceniane jest negatywnie. ….Oni są bogaci naszym kosztem…. To dość powszechne opinie. 


Kiedy w debatach stawiam pytanie, dlaczego my Polacy nie potrafimy tak dobrze organizować się jak Żydzi, a przynajmniej próbować? Wtedy zapada kłopotliwa cisza. W ludowej mentalności u wielu moich rodaków wzajemne organizowanie się i systemowe wspieranie nie uchodzi za powszechną i pożądaną cnotę dnia codziennego. Co innego patriotyczne zrywy i uniesienia. Te umiejętności Żydów czy innych nacji postrzegamy jako ich wadę. Bo nie rzecz w tym, że oni są w organizowaniu sobie życia lepsi od nas. Rzecz w tym, że my nie chcemy też być w tej dziedzinie dobrzy, My chcemy, by inni byli tacy jak my. I dlatego w USA, gdzie mieszka kilkanaście milionów Polaków jesteśmy niezorganizowaną nacją, a inne, o wiele mniejsze, znaczą wiele więcej niż my. 


Czesław Cyrul

O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

One Reply to “Ci źli Żydzi”

  1. Dobry opis Zydow. Ich kultura faworyzuje wiedze i wyksztalcenie. Wiekszosc fizykow noblistow bylo Zydami.
     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *