Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Posts
  • #27768
    Patrycja Maria Adamska
    Participant
    0p

    Czym dla mnie są lekcje etyki
    Młodzi ludzie często poszukują swojej drogi także w kwestii duchowej w związku z tym przeżywają kryzys wiary, ten temat również dla mnie nie jest obcy. Gdybym teraz miała szanse wrócić do szkoły to chciałabym, mieć możliwość uczestniczenia w zajęciach z etyki. Lekcje etyki otwierają nasze zmysły na otaczającą nas rzeczywistość, uczą świadomie wierzyć, oraz samodzielnie myśleć.
    W Polsce obawiamy się tego co inne i nowe, nie mówimy o tym co naprawdę myślimy, bo chcemy się przypodobać szefowi, znajomym, czy rodzinie. Wstydzimy się innego wyznania, niepełnosprawności czy odmiennej orientacji seksualnej. Niedawno oglądałam dokument na temat edukacji seksualnej w szkole i chodź zdania w tej materii są podzielone to uważam, że ludzie powinni mieć prawo do swobodnego korzystania z wiedzy w każdym temacie i nie należy się tego obawiać.
    Młode osoby często posiadają deficyt czasu i uwagi, każdemu się dziś śpieszy, w tym także duchownym co jest niestety przykre. W polskich domach na wiele tematów po prostu się dziś nie rozmawia. Wciąż brak jest zrozumienia również dla chorób takich jak depresja ,nerwica czy różnego typu uzależnienia. Lekcje etyki są również doskonałą okazją aby uwrażliwić młodzież na tego typu tematy, czyli zasygnalizować im ,że takie problemy istnieją życie ludzkie nie jest bajką i nie można przed nim ciągle uciekać, trzeba umieć sobie nawzajem pomagać . Dzisiejszy świat jest zabiegany i egoistyczny. Na odejście od Kościoła instytucjonalnego są narażeni nie tylko ludzie młodzi lecz osoby na różnym etapie życia. Religijność człowieka charakteryzuje się zmiennością oraz bogatą różnorodnością .
    Istnieje wiele spraw w których mam odmienne od Kościoła katolickiego zdanie są to sprawy czysto ludzkie takie jak np. mieszkanie bez ślubu, antykoncepcja. W kwestii istnienia Boga to każdy ma prawo do tego by ją rozumieć po swojemu, są trzy główne możliwości, albo w coś wierzymy, albo poszukujemy, albo zaprzeczamy.
    Religioznawstwo i etyka dają nam właśnie te możliwość wyboru ,niczego nam nie narzucają i to jest dla mnie najpiękniejsze .Każdy z nas urodził się i wychował w różnych krajach, tradycjach i rodzinach, to naturalne, lecz jako dorośli ludzie możemy podróżować, poznawać świat i mieć swoje zdanie odmienne od zdania większości .Możemy zachować rodzimą tradycje w całości lub stworzyć swój własny mix kulturowy .Ważne jest jedno, aby każdy z nas dał sobie prawo do bycia spełnionym i szczęśliwym oraz ,aby zaakceptował swoje kompleksy, dobrze jest też gdy znajduje on wsparcie w najbliższym otoczeniu, które z kolei wspiera jego pasje zdolności i zainteresowania.
    W kwestiach wiary wciąż mam wątpliwości .Uważam, że aby być dobrym w każdym zawodzie trzeba się całe życie uczyć i dokształcać Zdobyty papierek to nie wszystko, liczą się
    pasja, zaangażowanie, umiejętność słuchania ,rozmowy oraz kiedy trzeba także umiejętność przyznawania się do błędów ,niedociągnięć czy pomyłek.
    Dobry religioznawca to uważny i czujny obserwator, człowiek dialogu będący w każdej religii po trochu, rozumiejący i szanujący je wszystkie, gdyż tylko w ten sposób możemy być obiektywnymi naukowo profesjonalistami i rzemieślnikami w danej dziedzinie.
    Religie to dla mnie ważny i ciekawy temat z pespektywy kultury oraz także zachodzących w niej zmian .Pragnę, aby wszystkie religie świata żyły obok siebie w spokoju i harmonii ,miały możliwość wzajemnego poznania i zrozumienia się, aby lekcje religii odbywały się w kościołach, gdyż jest to moim zdaniem odpowiedniejsze miejsce do pogłębienia swojej wiary. Panuje tam odpowiedni specyficzny i wyjątkowy klimat , którego nie znajdziemy w murach szkoły.
    Patrycja Adamska
    Magister kulturoznawstwa, absolwentka religioznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Licencjat z animacji kultury w PWSZ w Głogowie terapeutka uzależnień.

Viewing 1 post (of 1 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.