- Ten wątek ma 0 replies, 1 głosreplies i był aktualizowany 7 lat, 9 miesięcy temu przez Patrycja Maria Adamska.
- AutorWpis
Dlaczego Etyka jest taka ważna
Jest wiele dowodów na to ,że osoby podróżujące po świece powinny znać religię danego kraju i jej podstawowe założenia. Taka postawa nie tylko uczy tolerancji i otwartości, ale także ułatwia sytuacje w przypadku związków z osobami pochodzącymi z różnych krajów co powoduje, że szok kulturowy jest w konsekwencji o wiele mniejszy. Samo chrześcijaństwo np. czerpie swoje tradycje i zwyczaje z wielu kultur i tradycji np. Niemiecka choinka pojawiła się u nas w XIX wieku w obecnej formie. Chrześcijaństwo natomiast zawiera elementy kultury żydowskiej co widać np. w symbolice wielkanocnej święconki . Sam Jezus wychował się w Judaizmie .Dla chrześcijan jest on Królem i Zbawicielem świata ,dla wyznawców Judaizmu i Muzułmanów zaś prorokiem. Wielu chrześcijan praktykuje także medytacje jako ćw. duchowe a także metodę relaksacji .
Młodzi ludzie chcą poszerzać swoje horyzonty myślowe i dlatego oprócz Biblii ,Koranu czytają także Wedy czy filozofię ponieważ chcą oni zrozumieć otaczający ich świat i poznać go najlepiej jak to możliwe a więc także przez odwiedzanie różnych miejsc kultu .
Uważam, że mądre dziecko to oczytane dziecko bez względu na wyznanie . Etyki nie należy się obawiać tak jak technologii bo przecież kiedyś też nie każdy wiedział czym jest komputer czy telewizor a dziś stały się one powszechne .Z etyką też tak będzie jeśli tylko my jako ludzie otworzymy nasze głowy i pozbędziemy się uprzedzeń ,stereotypów i strachu . Każda religia ma swoją etykę tak jak każdy wykonywany zawód są to wskazówki do tego jak dobrze żyć tylko z tą różnicą, że na teologii pokazujemy tylko jedną możliwą drogę nakazywaną przez dogmaty. Religioznawstwo daje ich wiele.
W Polsce musimy nauczyć się nazywać nasze myśli, uczucia i emocje. Rozmawiać otwarcie o tym co nas cieszy, bawi, ale także i boli ,o naszych przekonaniach religijnych a także o edukacji seksualnej. Sprawy te w taki czy inny sposób nas dotykają bo co z tego, że mówimy, że jesteśmy wierzący a tak często po ludzku nie wiemy nawet o co chodzi , nie czytamy Biblii ,nie znamy jej, nie wiemy jakie są konsekwencje przyjętych przez nas sakramentów, jakie są tego skutki .
Często praktykujemy bo to już taka tradycja, bo tak robili nasi przodkowie, bo co powie rodzina, znajomi , czy koledzy z pracy.
Wiara jest ogólnie dobra, ale brak w niej refleksji , jest za to dużo religijności ludowej i elementów pop kultury religijnej np. koszulki, czy inne pamiątki z pielgrzymek , boimy się konwersji czyli zmiany wyznania, ale także ateizmu ,bo to dla nas często inne i obce .
Wierzymy w taką czy inną religie, bo to element kultury kraju w którym się urodziliśmy, bądź wychowaliśmy, ale każda religia jak i każdy człowiek ma swoje racje. Każdy z nas jeśli wyznaje jakąś religie to dla wyznawcy innej jest ateistą .Jeśli znamy Biblię nie boimy się polemizować z wyznawcami innych wyznań i umiemy np. podać rzeczowe i logiczne argumenty, strach to okropne uczucie wynikające z różnych czynników, ale często po prostu zwyczajne z ludzkiej niewiedzy a ona boli mnie najbardziej .
Patrycja Adamska
Magister kulturoznawstwa, absolwentka religioznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Licencjat z animacji kultury w PWSZ w Głogowie terapeutka uzależnień.- AutorWpis
- You must be logged in to reply to this topic.