Tagged: 

Widok 1 wpisów (z 1 wszystkich)
 • Autor
  Wpis
 • #33153

  Depresja nie wybiera
  Wiek czy wykształcenie nie mają dla niej znaczenia. To podstępna dolegliwość, która lubi nawracać. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się seniorzy po 65 roku życia, osoby niepełnosprawne, a także młodzi dorośli. Samotność to największy cichy zabójca naszych czasów .W Polsce wciąż zbyt mało uwagi poświęca się zdrowiu psychicznemu i potrzebie terapii, brakuje wykfalifikowanych psychologów, terapeutów, czy warsztatów terapii zajęciowej .Metody te, w sposób skuteczny pozwalają na walkę z chorobą i umożliwią spotkane z drugim człowiekiem. Wszelkie tego typu zajęcia powodują, że nasz mózg pracuje, jest aktywny a to pomaga w byciu szczęśliwym, czujemy się ważni i potrzebni. Kluby seniora, domy kultury, biblioteki, gabinety psychologiczne i zakłady opiekuńcze są przyszłością tego kraju. Osoby niepełnosprawne niezależnie od wieku mają problem z akceptacją siebie i swojego ciała ,mają niską samoocenę i poczucie własnej wartości.
  Depresja wpływa na postrzeganie świata, szukamy odpowiedzi przede wszystkim na podstawowe pytania egzystencjalne. Od problemu nie powinniśmy uciekać, ale o nim mówić, aby zwiększyć społeczną świadomość na ten temat. Z pomocą osobom chorym na depresje, przychodzi farmakoterapia ,ziołolecznictwo, artoterapia ,psychologia ,teologia i literatura. Objawy depresji klinicznej muszą utrzymywać się minimum dwa tygodnie, należą do nich: zaburzenia snu, apetytu, spadek energii, problemy z pamięcią, koncentracją, objawy somatyczne, czy lęki.
  Lekarze powinni w pierwszej kolejności kierować pacjentów na terapie, a także nie oszczędzać na dokładnej diagnostyce, oraz ze szczegółami omawiać dolegliwości ,udzielać wyczerpujących odpowiedzi na nurtujące pytania, wytłumaczyć jakie są dalsze rokowania. Specjalista ma być dla nas, a nie my dla specjalisty, pamiętajmy o tym. A taka pomoc , powinna być dostępna dla każdego kto jej potrzebuje, bez względu na zasobność portfela.

  Patrycja Adamska
  Magister kulturoznawstwa, absolwentka religioznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Licencjat z animacji kultury w PWSZ w Głogowie terapeutka uzależnień.

Widok 1 wpisów (z 1 wszystkich)
 • You must be logged in to reply to this topic.