• środa, 23 września 2020 r.

Czym jest neoliberalizm? Piotr Napierała i Jacek Tabisz

Neoliberalizm nie stworzył globalizacji, ale był odpowiedzią na ten proces. Dlaczego swego czasu zdobył on tak dużą popularność w UK i USA, choć bywa trudny dla przeciętnego zjadacza chleba? Czy neoliberalizm jest rzeczywiście dominującą koncepcją gospodarczą na Zachodzie i na świecie?

Podobne materiały

6 komentarzy

 1. Krzysztof Marczak
  27 października 2015 at 09:05 - odpowiedz

  I takie programy powinny być obowiązkową częścią programów edukacyjnych IMO – już w liceum.

 2. Benbenek
  27 października 2015 at 11:40 - odpowiedz

  Krytyka neoliberalizmu dotyczy głównie niektórych forsowanych pomysłów bez uwzględnienia lokalnych aspektów. Które w konsekwencji prowadzą do ogromnych kosztów społecznych. A zapowiadane zyski nigdy nie nadchodzą, poza nieliczną grupą uprzywilejowaną. Nieudane neoliberalne projekty bronione zaś były poprzez aroganckie sposoby z jednej strony oskarżające społeczeństwo o niedojrzałość, nadmierną roszczeniowość, etc albo nawet mówiące o zbyt małej „koszerności” (czyli dogmatyzmu) tych projektów jako źródła ich niepowodzeń. W taki sposób jak zwykle korwiniści bronią. Albo desperackie zrównywanie krytyków tych pomysłów do marksistów.
  Wojna o wodę w Boliwii jest tego przykładem.

 3. Ultima Thule
  5 lipca 2017 at 13:52 - odpowiedz

  Moim zdaniem cała politologia XX wieku zostałą zbudowana na fałszywych paradygmatach i uproszczeniach intelektualnych graniczących ze świadomym oszustwem intelektualnym.
  .
  Przykładowo samo słowo "liberalizm" ma sprzeczne znaczenia. Raz oznacza wolnosć gospodarczą, a raz ingerencję państwa w rodzinę i relacje społeczne. Podobny problem występuje przy definiowaniu pojęć "prawica" i "lewica". Czy PiS to prawica czy lewica ?
  .
  Sama płaszczyzna dwuwymiarowa jest już zakłamaniem. Poglądy ludzkie są wielowymiarowe. Na przykłąd jakim cudem osoba homoseksualna miałaby mieć lewicowe poglądy gospdoarcze ? Przecież to kompletny absurd.
  .
  Dlatego to, czym powinniśmy się zająć na tym portalu, to od nowa zdefiniować paradygmaty politologii i na tej podstawie próbowa poprawnie zdefiniować wszystkie pojęcia lub usunąć je z języka debaty, a wprowadzić nowe, nie powodujące uzyskiwania błędnych wyników.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   5 lipca 2017 at 14:23 - odpowiedz

   Zajmujemy się tym. Nieco meandrycznie, ale jednak 🙂

   • Ultima Thule
    7 lipca 2017 at 01:31 - odpowiedz

    A oto do jakich absurdów prowadzi błędna definicja pojęć w ideach politycznych:
    .
    https://youtu.be/qNMAp8kXWrc
    ​.
    Antyfaszyści atakujący zTrumpa popierają hasła i wypowiedzi literalnie cytownego Adolfa Hitlera (co tak na marginesie dowodzi, że Hitler był jednym z wybitnych socjalistów XX wieku).

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *