• sobota, 23 września 2017 r.

Dokąd zmierza współczesny świat – Bruno Drweski

 

Rozmowa z prof. Bruno Drweskim z Europe and Eurasia Research Centre, La Pensée libre dotyczy związków religii i polityki w dzisiejszym świecie.Bruno Drweski wyjaśnia jak to się stało, iż religia (także w wersji fundamentalistycznej) ponownie stała się wartością i elementem tożsamości dla wielu społeczeństw.

Podobne materiały

5 komentarzy

 1. Heisenberg
  8 sierpnia 2015 at 16:59 - odpowiedz

  Wszystko takie „neo”. Tutaj nie ma nic neo. Wahhabizm prezentowany przez Państwo Islamskie jest tak stary jak islam, a podobny dżihad i niszczenie zabytków praktykowali Saudowie. Arabia Saudyjska została stworzona przez dżihad, ale nie ustanowiła kalifatu, więc w świecie islamu istniała próżnia, którą teraz chce zapełnić Państwo Islamskie.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   8 sierpnia 2015 at 22:13 - odpowiedz

   Monarchie typu saydyjskiego są niezgodne z Koranem to dlatego

   • Heisenberg
    9 sierpnia 2015 at 01:11 - odpowiedz

    To prawda, nie tylko sprzymierzają się z USA, Europą, ale nawet tak jak Jordania nawiązują kontakty z Izraelem. Poza tym sam fakt, że żadne z nich nie jest kalifatem, a są jak to IS mówi – nacjonalizmami – to już wystarczy żeby je zlikwidować. Al Zarkawi wspominał też coś kiedyś, że jordańska monarchia nie jest zgodna z żadną z czterech szkół w islamie sunnickim.

    Ja jestem pewien, że gdyby nie pieniądze i siła jaka stoi za Arabią Saudyjską (USA), to już teraz władzę przejęliby tam fanatycy, którzy zaatakowaliby Iran i nie kryliby się ze swoją nienawiścią do zachodu. Żar wojny religijnej przygasł, ale to nie oznacza, że nie zostanie podsycony na nowo. To co dzieje się na zachodzie zmniejsza z dnia na dzień nasze możliwości interwencji w świecie islamu i to znacznie.

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     9 sierpnia 2015 at 08:23 - odpowiedz

     Nie wiadomo. Saudowie kupują sobie zręcznie poparcie w kraju Np fundna komuś samochód od tak

     • Heisenberg
      10 sierpnia 2015 at 20:46

      No właśnie chodzi o pieniadze głównie, na razie je mają, ale czy zawsze tka będzie? Jednak czasem i pieniadze znaczenia nie maja. Np Osama bin Laden był bardzo bogaty.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *