Dokąd zmierza współczesny świat – Bruno Drweski

 

Rozmowa z prof. Bruno Drweskim z Europe and Eurasia Research Centre, La Pensée libre dotyczy związków religii i polityki w dzisiejszym świecie.Bruno Drweski wyjaśnia jak to się stało, iż religia (także w wersji fundamentalistycznej) ponownie stała się wartością i elementem tożsamości dla wielu społeczeństw.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Wszystko takie „neo”. Tutaj nie ma nic neo. Wahhabizm prezentowany przez Państwo Islamskie jest tak stary jak islam, a podobny dżihad i niszczenie zabytków praktykowali Saudowie. Arabia Saudyjska została stworzona przez dżihad, ale nie ustanowiła kalifatu, więc w świecie islamu istniała próżnia, którą teraz chce zapełnić Państwo Islamskie.

   1. To prawda, nie tylko sprzymierzają się z USA, Europą, ale nawet tak jak Jordania nawiązują kontakty z Izraelem. Poza tym sam fakt, że żadne z nich nie jest kalifatem, a są jak to IS mówi – nacjonalizmami – to już wystarczy żeby je zlikwidować. Al Zarkawi wspominał też coś kiedyś, że jordańska monarchia nie jest zgodna z żadną z czterech szkół w islamie sunnickim.

    Ja jestem pewien, że gdyby nie pieniądze i siła jaka stoi za Arabią Saudyjską (USA), to już teraz władzę przejęliby tam fanatycy, którzy zaatakowaliby Iran i nie kryliby się ze swoją nienawiścią do zachodu. Żar wojny religijnej przygasł, ale to nie oznacza, że nie zostanie podsycony na nowo. To co dzieje się na zachodzie zmniejsza z dnia na dzień nasze możliwości interwencji w świecie islamu i to znacznie.

     1. No właśnie chodzi o pieniadze głównie, na razie je mają, ale czy zawsze tka będzie? Jednak czasem i pieniadze znaczenia nie maja. Np Osama bin Laden był bardzo bogaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *