• piątek, 17 sierpnia 2018 r.

Koalicja prodemokratyczna. Wojciech Fusek i Andrzej Dominiczak

 

Wojciech Fusek, publicysta, dziennikarz, były zastępca redaktora naczelnego Wyborczej i działacz ObywateliRP rozmawia z Andrzejem Dominiczakiem o mediach, o opozycji, o Pisie i o potrzebie szerokiej koalicji mogącej zmienić sytuację polityczną w Polsce. W dyskusji z Andrzejem Dominiczakiem pojawiają się ciekawe spostrzeżenia, padają też trudne pytania o to, czy opozycja jest skuteczna, o działania ObywateliRP i o sensowność wspólnego frontu antypisowskich partii, mających przecież różnorodne tożsamości polityczne. 

Podobne materiały

22 komentarze

 1. darekpiotrek
  3 października 2017 at 23:52 - odpowiedz

  Przy okazji poruszanych tu tematów dot  kultury sprawowania władzy, i  co się z ową kulturą łączy m.in. zagadnienia związane z edukacją i indoktrynacją,  proponuję  takie oto spojrzenie w przeszłość :   https://www.youtube.com/watch?v=KgcniWtKI1U

  • darekpiotrek
   4 października 2017 at 00:19 - odpowiedz

   poruszanych "tu" – mam na myśli szereg rozmów na r-tv a dotyczących demokracji 

   • Andrzej
    Andrzej
    4 października 2017 at 00:56 - odpowiedz

    Rozumiem, ale na co Pan chce zwrócic uwagę w rozmowie z Woleńskim? 

  • Andrzej Dominiczak
   Andrzej Dominiczak
   4 października 2017 at 00:23 - odpowiedz

   Ale co Pan ma na myśli?

 2. darekpiotrek
  4 października 2017 at 02:17 - odpowiedz

  Nie wiem, mogę jedynie przypuszczać ale apel profesora zdaje się być podyktowany troską o jakość państwa polskiego, o praworządność, o takie rzeczy jak równość wobec prawa, czy o pozycję państwa . Kościół jest ponad prawem (np ponad p podatkowym) .Zawłaszczania przestrzeni publicznej, zawłaszcza i niszczenie szkolnictwa, kościół administruje i moderuje takie państwowe uroczystości jak pogrzeb prezydenta Te grzechy kościoła są dostępne percepcji nawet dziennikarskiej. (Przypomnę, że apel wystosowano w 2014r kiedy od Wisły po Odrę było fajnie" – Polską rządziła koalicja centrolewicowa koalicja jaśnie oświecana m. in. przez dziennikarzy wyborczej. W kwestii klerykalnej Polski podzielałem i podzielam przygnębienie profesora. Dla mnie we kategorii, antydemokratycznego niszczenia państwa, kościół bije na głowę wszystkie inne organizacje i partie . Obywatele rp i inne pokemony nigdy nie zwalczali kościoła – mimo że kościół od dawna pracuje na szkodę demokracji i na szkode państwa w ogóle, prawa i społeczeństwa . Powtórzę tak żeby dotarło do każdej głowy: Kościół jest ponad prawem, zawłaszcza państwo i niszczy demokrację! Zatem CO TZW OBROŃCY DEMOKRACJI Z TYM ZAMIERZAJĄ ZROBIĆ?? Oprócz pitolenia i robienia sztucznego tłoku, – coś co od dekad wszyscy znają 

  • Andrzej Dominiczak
   Andrzej Dominiczak
   4 października 2017 at 02:41 - odpowiedz

   Pabie Darku, zgoda w dużej mierze, choć moze trudno wymagać, by wszyscy zajmowali się walką z klerykalizacją.  Nie wiem, ile ma pan lat, ale na wszelki wypadek informuję, że krytyka klerykalizacji i walka o swieckie, demokratytczne państwo, jest prowadzone przez wiele środowisk już od 1991 roku co najmniej. Do celu hjeszcze daleko, ale poprawa juz jest widoczna, głoeenie w zakresie wolności do krytyki Kościoła. To, co w latach 90. moglo sie ukazać tylkow niszowym, choc powaznym Bez dogmatu, dzisiaj mozna przeczytać w wielu gazetach czy tygodnikach. Rosnie liczba osob dekolarujących ateizm, a spada procent wierząych. Srednio ponad 70 proc. Polakow sprzeciwia sie finasowaniu kosciola i jego udzialowi w życiu politycznym. Myślę, że przełom się dokona po upadku rządów pisowskich.     

   • darekpiotrek
    4 października 2017 at 18:49 - odpowiedz

    "w dużej mierze, choć może trudno wymagać, by wszyscy zajmowali się walką z klerykalizacją." Lat mam wystarczająco proszę pana i wymagam aby walcząc o demokrację walczyć z tym co demokracji szkodzi ,czyli chodzi o mediokrację i klerykalizm (co na jedno wychodzi) – Jest jasne, że w wśród  klerykałów i pismaków ciężko o zrozumienie dla czegoś takiego. Pan wspominał o kroczkach – Pamiętam że do lat 90 XX wieku pokój nauczycielski był  świecki! Czyli że był świecki zanim na początku lat 90 ubiegłego stulecia różne pro-świeckie' organizacje wzięły się za walkę o świeckość, – potem było tylko gorzej (wymieniać?) . Dorobek organizacji pro-świeckich i  prodemokratycznych 3rp jest przeogromny . Ruch Palikota dobrze "to" unaocznia. Wkład RP w budowę państwa świeckiego  to też jeden z kroczków.

 3. Lucyan
  4 października 2017 at 02:52 - odpowiedz

  Panowie Dosc P (Piepszenia). Wystarczy 500+ na KAZDE dziecko (do lat 18) i macie z powrotem mnostwo ludzi głosujacych na PiSiakow (dzieciorobow 1+) i nowych wyborcow ktorzy maja tylko jedno dziecko (jednodzieciorobow). Emeryci tez zagłosuja bo forsa dla dziecka to mniejsza presja na emeryta zeby oddał swoja emeryture (czesc) na wnuczka. Skad forse ? reforma koscioła, reforma wydatkow na zbrojenia itp. itd. forsa jest. Tracicie czas na piepszenie.

  Forsa na dziecko (wnuczka) to podstawa, kazdy ma predzej czy pozniej dziecko, a potem wnuczka, reszta to piepszenie. Bez tego NIE ma szans na jakiekolwiek głosy. Koscioł? wystarczy dac ludziom zamiast klerowi te 500 zl i niech płacą bezposrednio za "lekcje" religii. Urynkowienie koscioła to wspaniała droga do likwidacji pasozytow. 

  • Andrzej
   Andrzej
   4 października 2017 at 11:12 - odpowiedz

   Panie Lucyanie, a nie zauwazył pan, ze teraz juz cala opozycja chce wyplacać 500 plus albo podoibne zasiłki. I co? I nic! Az takie proste to to nie jest? Ostatnio poparcie dla PiS wzrosło do 43 procent – juz nie za 500+, ale za atak na niezależność sądów. Ludzie mają w przysłowiowej "d" niezlaeżność! Również  własną. Po prostu chcą sądom "dowalić". No to PiS dowala, a opozycja nie ma żadnego pomysłu. Dopiero pare dni temu powstał w sejmie zespół ds. reformy sądów! Myślę, że polityka piswoska polityka nienawiści odgrywa rownie ważną rolę, jak 500 plus. Dodam na zakończenie, ze pisze się "pieprzenie", a nie piepszenie" 🙂   

   • Lucyan
    4 października 2017 at 15:31 - odpowiedz

    Co innego zaakceptowanie obecnego pisowskiego rozwiazania, a co innego rozszerzenie. .Nowoczesna proponuje na kazde dziecko, ale tylko 250 PLN. To jest za mało aby sie wyroznic. Obywatelowi musi sie opłacac juz od dwojki dzieki. Pozytywny efekt jest w przekazie nie "nie stracisz" ale "wiecej zarobisz". zawiłe wyliczanki to nie dla prostego człowieka, .nw dla zwykłego czlowieka chce obnizyc kwote o połowe, bo 250 to mniej niz 500, proste?

    • Andrzej
     Andrzej
     4 października 2017 at 16:32 - odpowiedz

     A ja slyszalem Lubnauer, która wyliczyła, ze z ich ulg wyniknie nawet więcej niż 500 zlotych na dziecko. Nie zamierzam sie tym blizej  zajmowac, ale zgadzam sie, ze to pomysl zbyt skomplikowany zeby trafic do serc elektoratu. Z calosci komentarza wnioskuje, ze inne względy nie mają Panskim  zdaniem znaczenia. B. Russell pewnie by powiedział, że to odwrotność racjonalnosci – bo przeciez – jak napisal, a ja za nim niedawno powtórzyłem – racjonalnosc to zwyczaj uwzgłedniania wszytstkich  czynników przy dochodzeniu do przekonania lub wydawaniu sądu.     

     • Vernon_Roche
      5 października 2017 at 00:00

      Ulgi są dla bogaczy, a nie dla zwykłych ludzi. 
      Ulgi to nie socjal. 

     • Lucyan
      5 października 2017 at 02:40

      Alez ludzie uwzgledniaja inne czy tez wszystkie czynniki, widocznie czynniki takie jak "oddaj panstwu 500 zł w zamian za lufy czołgow" nie działaja. Trzeba byc durniem aby poswiecac swoje zycie dla panstwa, wiekszosc ludzi kieruje sie dobrem swojej rodziny, a tu wychodza na plan pierwszy dzieci. I tu trzeba pogratulowac klerowi udanej indoktrynacji, ludzi z jakichs wzgledow sa skłonni płacic na tych pasozytow. Urynkowienie (i brak dotacji) dla kosciołow dobrze by zrobił. Dac ludziom pieniadze i niech to kler prosi o jałmuzne, a nie odwrotnie. Ale politycy z lewa i prawa kochaja kler, bo w razie nieudanej polityki posle sie delikwenta na zupke do koscioła i niezadowolenie zażegnane. 

      Jak ja mialbym dostawac 500 zl miesiecznie, bezwarunkowo, na kazde dziecko to ja piepsze wszystkie konstystucje, lacznie z ta co wpuscila kler do szkoly, w XXI wieku. 

 4. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  4 października 2017 at 13:56 - odpowiedz

  Demokracja czy nie Wszystko jedno. Natomiast problemem jest to że rządzą nami antyliberalni purytanie i nacjonaliści

   

  • Andrzej
   Andrzej
   4 października 2017 at 17:20 - odpowiedz

   Piotrek, naprawdę wszystko jedno?  To jaki system polityczny, a zwlaszca metoda wyłaniania, instytucji władzy ci odpowiada?  

 5. Dariusz
  4 października 2017 at 23:30 - odpowiedz

  Koalicja prodemokratyczna nie ma sensu. Nie wyobrażam sobie PO+N+SLD+PSL+Razem. To połączenie ognia z wodą i wyjdzie z tego bezideowa hybryda. PiS można pokonać konkretnymi propozycjami gospodarczymi i światopoglądowymi. Musi być konkretna oferta  programowa skierowana do pewnej grupy ludzi(nigdy wszystkich nie zadowolisz). Powinny to przedstawić wiarygodne osoby(najlepiej nie związane z obecną polityką)tworzące nowe ugrupowanie. Samo straszenie PiS-em i bycie swoistym anty-PiS(jak to robiło przez lata jedno z ugrupowań) to pewna porażka.      

  • Vernon_Roche
   4 października 2017 at 23:37 - odpowiedz

   @DARIUSZ
   Słusznie mówisz.

   • Vernon_Roche
    4 października 2017 at 23:56 - odpowiedz

    Swoją drogą, czasem myślę, że jak PIS aresztuje pewnego przywódzce pewnej partii, to to może wreszcie dać głos innym ludziom z sensowniejszymi pomysłami. 🙂

  • Andrzej Dominiczak
   Andrzej Dominiczak
   4 października 2017 at 23:40 - odpowiedz

   Zgoda z grubsza, choc mozliwa juest koalicja taktyczna w obronie demokracji, bez rezygnowania z tożsamości politycznej. 

  • Vernon_Roche
   4 października 2017 at 23:58 - odpowiedz

   Nie tyle gazeta co artykuł: 
   http://wyborcza.pl/7,75968,22441671,opozycjo-wyjdz-z-elitarnego-getta.html

   • Andrzej
    Andrzej
    5 października 2017 at 02:20 - odpowiedz

    A moim zdaniem opozycja moze laczyc siły w sprzeciwie wobecc faszyzacji kraju, ale podkreślać swoją odrębność w konkretnych propozycjach rozwiązań problemów. Nie bardzo rozumiem, dlaczego dziennjikarz\e opowiadają się za tak grubymi rozwiązaniami. Poza tym, jak juz ktos pisze do GW, to mógłby sam się pokusić o jakies propozycje, np. dotyczące sądów. Również tzw. opzocyja obywatelska nie próbuje nic wymyśleć poza kolejnymi protestami.   

   • Andrzej
    Andrzej
    7 października 2017 at 10:18 - odpowiedz

    Problem w tym, ze żeby wyjść z elitarnego getta, jak to określa Marmurek, trzeba by się stać PiS-em bis: formacją autorytarną, nienawistną i po prostu ostentacyjnie chamską Ta chamska forma jest bardzo ważna, to dlatego 40 procent Polaków czuje, że PiS ich reprezentuje. Nie szczegóły tak zwanej reformy sądownictwa np., ale chamska i pogardliwa forma, w jakiej niszczą niezawisłość sądów. To się może znudzić części elektoratu, jeśli widoczna będzie konkretna alternatywa. Tymczasem bardzo to utrudniają również skądinąd sensowni dziennikarze a nawet ruchy obywatelskie postrzegane przez wielu jako opozycja lepsza niż partie, co jest złudzeniem a przede wszystkim nei ma odzwierciedlenia w sondażach.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *