Koalicja prodemokratyczna. Wojciech Fusek i Andrzej Dominiczak

 

Wojciech Fusek, publicysta, dziennikarz, były zastępca redaktora naczelnego Wyborczej i działacz ObywateliRP rozmawia z Andrzejem Dominiczakiem o mediach, o opozycji, o Pisie i o potrzebie szerokiej koalicji mogącej zmienić sytuację polityczną w Polsce. W dyskusji z Andrzejem Dominiczakiem pojawiają się ciekawe spostrzeżenia, padają też trudne pytania o to, czy opozycja jest skuteczna, o działania ObywateliRP i o sensowność wspólnego frontu antypisowskich partii, mających przecież różnorodne tożsamości polityczne. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

22 Odpowiedzi na “Koalicja prodemokratyczna. Wojciech Fusek i Andrzej Dominiczak”

 1. Nie wiem, mogę jedynie przypuszczać ale apel profesora zdaje się być podyktowany troską o jakość państwa polskiego, o praworządność, o takie rzeczy jak równość wobec prawa, czy o pozycję państwa . Kościół jest ponad prawem (np ponad p podatkowym) .Zawłaszczania przestrzeni publicznej, zawłaszcza i niszczenie szkolnictwa, kościół administruje i moderuje takie państwowe uroczystości jak pogrzeb prezydenta Te grzechy kościoła są dostępne percepcji nawet dziennikarskiej. (Przypomnę, że apel wystosowano w 2014r kiedy od Wisły po Odrę było fajnie" – Polską rządziła koalicja centrolewicowa koalicja jaśnie oświecana m. in. przez dziennikarzy wyborczej. W kwestii klerykalnej Polski podzielałem i podzielam przygnębienie profesora. Dla mnie we kategorii, antydemokratycznego niszczenia państwa, kościół bije na głowę wszystkie inne organizacje i partie . Obywatele rp i inne pokemony nigdy nie zwalczali kościoła – mimo że kościół od dawna pracuje na szkodę demokracji i na szkode państwa w ogóle, prawa i społeczeństwa . Powtórzę tak żeby dotarło do każdej głowy: Kościół jest ponad prawem, zawłaszcza państwo i niszczy demokrację! Zatem CO TZW OBROŃCY DEMOKRACJI Z TYM ZAMIERZAJĄ ZROBIĆ?? Oprócz pitolenia i robienia sztucznego tłoku, – coś co od dekad wszyscy znają 

  1. Pabie Darku, zgoda w dużej mierze, choć moze trudno wymagać, by wszyscy zajmowali się walką z klerykalizacją.  Nie wiem, ile ma pan lat, ale na wszelki wypadek informuję, że krytyka klerykalizacji i walka o swieckie, demokratytczne państwo, jest prowadzone przez wiele środowisk już od 1991 roku co najmniej. Do celu hjeszcze daleko, ale poprawa juz jest widoczna, głoeenie w zakresie wolności do krytyki Kościoła. To, co w latach 90. moglo sie ukazać tylkow niszowym, choc powaznym Bez dogmatu, dzisiaj mozna przeczytać w wielu gazetach czy tygodnikach. Rosnie liczba osob dekolarujących ateizm, a spada procent wierząych. Srednio ponad 70 proc. Polakow sprzeciwia sie finasowaniu kosciola i jego udzialowi w życiu politycznym. Myślę, że przełom się dokona po upadku rządów pisowskich.     

   1. "w dużej mierze, choć może trudno wymagać, by wszyscy zajmowali się walką z klerykalizacją." Lat mam wystarczająco proszę pana i wymagam aby walcząc o demokrację walczyć z tym co demokracji szkodzi ,czyli chodzi o mediokrację i klerykalizm (co na jedno wychodzi) – Jest jasne, że w wśród  klerykałów i pismaków ciężko o zrozumienie dla czegoś takiego. Pan wspominał o kroczkach – Pamiętam że do lat 90 XX wieku pokój nauczycielski był  świecki! Czyli że był świecki zanim na początku lat 90 ubiegłego stulecia różne pro-świeckie' organizacje wzięły się za walkę o świeckość, – potem było tylko gorzej (wymieniać?) . Dorobek organizacji pro-świeckich i  prodemokratycznych 3rp jest przeogromny . Ruch Palikota dobrze "to" unaocznia. Wkład RP w budowę państwa świeckiego  to też jeden z kroczków.

 2. Panowie Dosc P (Piepszenia). Wystarczy 500+ na KAZDE dziecko (do lat 18) i macie z powrotem mnostwo ludzi głosujacych na PiSiakow (dzieciorobow 1+) i nowych wyborcow ktorzy maja tylko jedno dziecko (jednodzieciorobow). Emeryci tez zagłosuja bo forsa dla dziecka to mniejsza presja na emeryta zeby oddał swoja emeryture (czesc) na wnuczka. Skad forse ? reforma koscioła, reforma wydatkow na zbrojenia itp. itd. forsa jest. Tracicie czas na piepszenie.

  Forsa na dziecko (wnuczka) to podstawa, kazdy ma predzej czy pozniej dziecko, a potem wnuczka, reszta to piepszenie. Bez tego NIE ma szans na jakiekolwiek głosy. Koscioł? wystarczy dac ludziom zamiast klerowi te 500 zl i niech płacą bezposrednio za "lekcje" religii. Urynkowienie koscioła to wspaniała droga do likwidacji pasozytow. 

  1. Panie Lucyanie, a nie zauwazył pan, ze teraz juz cala opozycja chce wyplacać 500 plus albo podoibne zasiłki. I co? I nic! Az takie proste to to nie jest? Ostatnio poparcie dla PiS wzrosło do 43 procent – juz nie za 500+, ale za atak na niezależność sądów. Ludzie mają w przysłowiowej "d" niezlaeżność! Również  własną. Po prostu chcą sądom "dowalić". No to PiS dowala, a opozycja nie ma żadnego pomysłu. Dopiero pare dni temu powstał w sejmie zespół ds. reformy sądów! Myślę, że polityka piswoska polityka nienawiści odgrywa rownie ważną rolę, jak 500 plus. Dodam na zakończenie, ze pisze się "pieprzenie", a nie piepszenie" 🙂   

   1. Co innego zaakceptowanie obecnego pisowskiego rozwiazania, a co innego rozszerzenie. .Nowoczesna proponuje na kazde dziecko, ale tylko 250 PLN. To jest za mało aby sie wyroznic. Obywatelowi musi sie opłacac juz od dwojki dzieki. Pozytywny efekt jest w przekazie nie "nie stracisz" ale "wiecej zarobisz". zawiłe wyliczanki to nie dla prostego człowieka, .nw dla zwykłego czlowieka chce obnizyc kwote o połowe, bo 250 to mniej niz 500, proste?

    1. A ja slyszalem Lubnauer, która wyliczyła, ze z ich ulg wyniknie nawet więcej niż 500 zlotych na dziecko. Nie zamierzam sie tym blizej  zajmowac, ale zgadzam sie, ze to pomysl zbyt skomplikowany zeby trafic do serc elektoratu. Z calosci komentarza wnioskuje, ze inne względy nie mają Panskim  zdaniem znaczenia. B. Russell pewnie by powiedział, że to odwrotność racjonalnosci – bo przeciez – jak napisal, a ja za nim niedawno powtórzyłem – racjonalnosc to zwyczaj uwzgłedniania wszytstkich  czynników przy dochodzeniu do przekonania lub wydawaniu sądu.     

     1. Alez ludzie uwzgledniaja inne czy tez wszystkie czynniki, widocznie czynniki takie jak "oddaj panstwu 500 zł w zamian za lufy czołgow" nie działaja. Trzeba byc durniem aby poswiecac swoje zycie dla panstwa, wiekszosc ludzi kieruje sie dobrem swojej rodziny, a tu wychodza na plan pierwszy dzieci. I tu trzeba pogratulowac klerowi udanej indoktrynacji, ludzi z jakichs wzgledow sa skłonni płacic na tych pasozytow. Urynkowienie (i brak dotacji) dla kosciołow dobrze by zrobił. Dac ludziom pieniadze i niech to kler prosi o jałmuzne, a nie odwrotnie. Ale politycy z lewa i prawa kochaja kler, bo w razie nieudanej polityki posle sie delikwenta na zupke do koscioła i niezadowolenie zażegnane. 

      Jak ja mialbym dostawac 500 zl miesiecznie, bezwarunkowo, na kazde dziecko to ja piepsze wszystkie konstystucje, lacznie z ta co wpuscila kler do szkoly, w XXI wieku. 

 3. Koalicja prodemokratyczna nie ma sensu. Nie wyobrażam sobie PO+N+SLD+PSL+Razem. To połączenie ognia z wodą i wyjdzie z tego bezideowa hybryda. PiS można pokonać konkretnymi propozycjami gospodarczymi i światopoglądowymi. Musi być konkretna oferta  programowa skierowana do pewnej grupy ludzi(nigdy wszystkich nie zadowolisz). Powinny to przedstawić wiarygodne osoby(najlepiej nie związane z obecną polityką)tworzące nowe ugrupowanie. Samo straszenie PiS-em i bycie swoistym anty-PiS(jak to robiło przez lata jedno z ugrupowań) to pewna porażka.      

   1. Swoją drogą, czasem myślę, że jak PIS aresztuje pewnego przywódzce pewnej partii, to to może wreszcie dać głos innym ludziom z sensowniejszymi pomysłami. 🙂

   1. A moim zdaniem opozycja moze laczyc siły w sprzeciwie wobecc faszyzacji kraju, ale podkreślać swoją odrębność w konkretnych propozycjach rozwiązań problemów. Nie bardzo rozumiem, dlaczego dziennjikarz\e opowiadają się za tak grubymi rozwiązaniami. Poza tym, jak juz ktos pisze do GW, to mógłby sam się pokusić o jakies propozycje, np. dotyczące sądów. Również tzw. opzocyja obywatelska nie próbuje nic wymyśleć poza kolejnymi protestami.   

   2. Problem w tym, ze żeby wyjść z elitarnego getta, jak to określa Marmurek, trzeba by się stać PiS-em bis: formacją autorytarną, nienawistną i po prostu ostentacyjnie chamską Ta chamska forma jest bardzo ważna, to dlatego 40 procent Polaków czuje, że PiS ich reprezentuje. Nie szczegóły tak zwanej reformy sądownictwa np., ale chamska i pogardliwa forma, w jakiej niszczą niezawisłość sądów. To się może znudzić części elektoratu, jeśli widoczna będzie konkretna alternatywa. Tymczasem bardzo to utrudniają również skądinąd sensowni dziennikarze a nawet ruchy obywatelskie postrzegane przez wielu jako opozycja lepsza niż partie, co jest złudzeniem a przede wszystkim nei ma odzwierciedlenia w sondażach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *