• czwartek, 24 września 2020 r.

Polski Narodowy Kościół Katolicki – herezja, ruch narodowy czy ruch społeczny

 

Książka prof. Bożeny Domagały (z Uniwersytetu Olsztyńskiego) pt. „Polski Narodowy Kościół Katolicki – herezja, ruch narodowy czy ruch społeczny” dotyczy niezwykle ciekawego – choć mało znanego – zjawiska jakie zaistniało wewnątrz wewnątrz polskich emigrantów w USA na przełomie XIX i XX wieku. Na fali modernizmu i idei z nim najszerzej związanych powstaje tam (przeszczepiona potem na polski grunt) wspólnota o specyficznej doktrynie, rytach i organizacji. Rozmowa z Autorką dotyczy właśnie tych zagadnień jak również przybliża osobę ks. Franciszka Hodura, głównego animatora tego zjawiska.

Podobne materiały

2 komentarze

 1. Tomek Świątkowski
  25 sierpnia 2015 at 13:12 - odpowiedz

  Dołączenie PNKK do Unii Utrechckiej nie było niczym egzotycznym, gdyż PNKK znakomicie się wpisywał w linię ideologiczną sprzeciwu wobec nadmiernego autorytaryzmu papieża, reprezentowanego przez kościoły należące do Unii.
  Warto też dodać, że starokatolicy zrezygnowali z celibatu duchownych, z tego powodu niektórzy polscy księża katoliccy, którzy założyli rodziny, są przyjmowani do służby duchowej w PNKK.

 2. Lucyan
  30 sierpnia 2015 at 01:22 - odpowiedz

  A mnie bardziej ciekawi Kosciol Polsko-Katolicki działajacy obecnie na terenie Polski. Jak przędzie i czy to ta sama konserwa co Krk. Niewiele ludzi sobie zdaje sprawe jaka jest roznica miedzy rzymsko-katolickim i polsko-katolickim.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *