- Ten wątek ma 0 replies, 1 głosreplies i był aktualizowany 8 lat, 11 miesięcy temu przez Patrycja Maria Adamska.
- AutorWpis
Duchowość niewierzących a rola religioznawcy
Mimo, że w naszym kraju w przeważających przypadkach spotkamy się jedynie z wyznawcami kościoła rzymskokatolickiego to nie powinniśmy zapominać o dwóch ważnych kwestiach wynikających z etyki chrześcijańskiej a więc o miłości bliźniego i kapłaństwie powszechnym.
Osoby wierzące mogą poprosić o pomoc i radę księży kiedy w ich życiu pojawiają się trudności. W kościele tworzymy wspólnotę, która powinna sobie pomagać i wspierać się nawzajem gdy tylko zachodzi taka potrzeba.
Dużo łatwiej jest prowadzić duszpasterstwo osób religijnych niż tych wątpiących, ale miłość bliźniego dotyczy wszystkich ludzi na ziemi.
Religioznawca zostaje posłany do każdej kultury języka i religii, aby pomagać ludziom zrozumieć siebie i ukazać bliźnim możliwe ścieżki prowadzące do Boga.
Religijność na pokaz jest płytką religijnością ponieważ nie dokonujemy analizy przeczytanego tekstu, nie zastanawiamy się nad jego znaczeniem .Większość ludzi po wyjściu z kościoła zwyczajnie o tym zapomina .Wynika to ze strachu przed ostracyzmem społecznym, nie ma w tym nic złego, że kultywujemy tradycje i dbamy o korzenie naszych przodków. Jednak taka postawa przypomina tę gdy np. nie lubimy ciotki Zośki, ale udajemy się do niej na imieniny bo tak trzeba, bo cała rodzina będzie, ale tak naprawdę rozmowa się nie klei i marzymy, aby ta farsa jak najszybciej się skończyła.
Ludzie przystępują do sakramentów bez refleksyjnie, nie zdając sobie sprawy z tego, że dzięki sakramentom zapraszają Boga w swoje życie. Powinni starać się żyć w taki sposób jak nakazuje religia z, którą się identyfikują.
Warto w dorosłym życiu dokonać wyboru własnej drogi wiary lub jeśli nie jesteśmy pewni poszukać jej.
Za religijność dzieci i młodzieży zawsze odpowiadają rodzice. Wiara każdego człowieka może być inna, dynamiczna. Zależy od wieku, zdrowia ,miejsca zamieszkania, przeżytych trudności życiowych . Jednak pomimo różnic, ważny jest szacunek .Religijność to nie tylko świątynia, to także prasa ,książka, film ,tatr i różne środki masowego przekazu. Aby uwierzyć potrzeba czasu ,łaski i cierpliwości . Każda wiara jest łaską daną nam za darmo od Boga . Podobnie jak miłości i przyjaźni nie możemy jej sobie kupić, nawet za najbardziej drogocenne klejnoty.
Magister kulturoznawstwa, absolwentka religioznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Licencjat z animacji kultury w PWSZ w Głogowie terapeutka uzależnień.- AutorWpis
- You must be logged in to reply to this topic.