hataji
ale wysyła sygnał młodym pokoleniom, wyobraź sobie oglądasz z synem telewizję a tam leci 10 reklam restauracji pod rząd i w każdej czarnoskóry jest kelnerem a biały klientem. Jaki to jest przekaz? Raziłby taki obrazek prawda? A dziecko koduje.
Doskonałym przykładem na to jak działają stereotypy jest sytuacja, w jakiej znaleźli się w XIX wieku imigranci z Chin w Stanach Zjednoczonych. Przed masowym zatrudnianiem się Chińczyków przy budowaniu linii kolejowych, stereotyp był negatywny. Potem – pozytywny, i tak już zostało do tej pory.
Z czego wynika taka reklama? Z tego, że ktoś postanowił sobie stworzyć fikcyjną rzeczywistość?
Czy mówienie, że w angielskich restauracjach, na zmywaku, siedzą głównie Hindusi to jest rasizm, jeśli rzeczywiście na zmywaku siedzą tam Hindusi?
hataji
Nie chodzi o mówienie dziecku, że jakaś cecha jest ważna tylko żeby zauważać i nagradzać atencją zachowania pozytywne*, którre dziecko i tak przejawia.
Pozytywne w jakim kontekście? Jakie kryterium ma zostać użyte? Kulturowe? Sytuacyjne? Jakie?
hataji
Nie jest odważne? ok, może ładnie rysuje, wysoko skacze, szybko czyta itp ale na boga:) odczepmy się od tego „ale masz ładną torebeczkę, sukieneczke, wózeczek”.
Ale może ma ładną sukieneczkę. Może samo wybierało, może się starało dobrać fatałaszki, a tu olewka. Dlaczego zdolność skakania ma być ważniejsza niż zdolność ładnego się ubrania?
A może dziewczynka ma talent do robienia sobie makijażu?
Dlaczego te stereotypowo kobiece zachowania mają być niby gorsze?
hataji
*niejako subiektywne jak sam zauważyłeś, ale jednak można je podzielić na bardziej lub mniej wartościowe i uważam, że w chłopcach bardziej wspiera się zachowania ekspansywne, skierowane na świat
Bardziej wartościowe względem jakich kryteriów?