Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Posts
  • #20954
    Patrycja Maria Adamska
    Participant
    0p

    Matura z religii a rola religioznawstwa w dialogu ekumenicznym
    Nauka jest każdemu człowiekowi bardzo potrzebna, pozwala na wyjaśnienie wielu spraw, które są dla nas trudne. Każdy powinien mieć świadomość tego w co wierzy i co mu to daje oraz jakie są początki religii świata choć by po to, aby móc zrozumieć i poznać innych ludzi.
    Religioznawstwo jako nauka daje nam możliwość uzyskania odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania dotyczące ludzkiego życia . Często obwiniamy Boga o to, że coś nam w życiu nie wychodzi. Dzięki nauce możemy wiele zrozumieć, łatwiej jest nam wszystko, zaakceptować i pogodzić się z samym sobą.
    Matura z religii to dla wielu ludzi kontrowersyjny temat skłaniający do dyskusji .Uważam jednak ,że należy mu stawić czoła .Wiedza o religiach przyda się każdemu bez względu na to czy jest wierzący czy nie. Myślę, że jeśli młody człowiek wybiera się do seminarium czy na teologię to powinien mieć możliwość wyboru religii jako przedmiotu maturalnego .Religia jest przez wielu uczniów gimnazjum i liceum tratowana jako godzina relaksu na której można pograć w karty lub odrobić zadanie domowe to mija się trochę z rolą katechezy w szkole.
    Katecheta ma nauczać młodzież o Bogu, pomagać w rozwiązywaniu ich duchowych rozterek. Uczęszczanie na katechezę nie może być narzucone przez rodziców ponieważ chodzi tu o przyznanie się do wiary czyli zgadzanie się z nią i praktykowanie tego w codziennym życiu. To, że zostaliśmy wychowani przez naszych bliskich w danym obrządku nie oznacza przecież, że nie możemy mieć w tej sprawie innego własnego zdania .
    Młodzież w całej Polsce powinna mieć możliwość uczęszczania na lekcje etyki. Nauczyciel zaś musi robić wszystko co w jego mocy aby rozwijać i kształtować w swoich wychowankach swobodę wypowiedzi, pasje ,talenty i ciekawość świata .Budząc w nich chęć do nauki i ustawicznego, harmonijnego rozwoju. Zarówno nauka jak i religie mają swoje racje z którymi nie zawsze się zgadzamy ale powinniśmy je szanować, ucząc się od siebie nawzajem .
    Jestem zwolenniczką traktowania uczniów jako inteligentnych partnerów do dyskusji ponieważ mają oni głowę pełną kreatywnych i ciekawych pomysłów, które dodają nam odrobinę świeżości do naszej codziennej ,szarej, monotonnej pracy.
    Patrycja Adamska
    Magister kulturoznawstwa, absolwentka religioznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Licencjat z animacji kultury w PWSZ w Głogowie terapeutka uzależnień.

Viewing 1 post (of 1 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.