- Ten wątek ma 0 replies, 1 głosreplies i był aktualizowany 9 lat, 4 miesięcy temu przez Patrycja Maria Adamska.
- AutorWpis
Religioznawcze perspektywy
Z upływem czasu mogę stwierdzić, że studia są dla każdego człowieka zbieraniem cennych doświadczeń. Rozmów z nowo poznanymi ludźmi oraz pracy nad sobą nad zmianami zachodzącymi nie tylko na świecie ale również i w nas samych. Każdy z nas musi znaleźć teraz niszę w której może i chce realizować swoje plany, marzenia potrzeby, młodzieńcze aspiracje, które są pełne dobrych chęci i zapału do pracy i pomocy drugiemu człowiekowi.
Najtrudniejsze bywają lokalne problemy. Religioznawca w małym mieście, czy na wsi jest często nierozumiany, postrzegany jako wróg kościoła, dziwak i autsajder. Religioznawca musi więc, często szukać w internacie różnych grup dyskusyjnych w celu rozmowy ,wymiany doświadczeń, czy nawiązania przyjaźni. Trzeba sobie też uświadomić, że na religioznawstwo nie idzie się po to żeby dobrze zarobić. Czasem zmiany, których oczekujemy przypominają syzyfową pracę. W kraju wielu jest takich co chodź myślą podobnie jak my to boją się zmian.
Najlepszym okresem dla religioznawców były czasy PRL, kiedy to katecheza odbywała się w salkach katechetycznych po za szkołą. Ja jestem zwolenniczką takiego rozwiązania, bo chodź dla większości społeczeństwa jest to ważny punkt wychowania religijnego i moralnego to w szkole spotkamy dzieci o różnych przekonaniach a rolą religioznawcy jest obrona wolności myśli i przekonań wszystkich ludzi .
Rolą szkoły jest nie tylko nauka, ale także szanowanie i respektowanie odrębności i odmienności każdego człowieka w różnych sferach jego funkcjonowania zarówno religijności ,seksualności jak i w sprawach społecznych .
Chciałabym w przyszłości zarażać innych młodych ludzi, swoją pasją. Tworzyć dyskusyjne grupy religioznawców amatorów, którzy mają potrzebę dzielenia się swoimi własnymi przemyśleniami na temat religii świata. Nie bójmy się działać, razem możemy więcej .
Siłą religioznawstwa jest to, że ciągle inspiruje nas ono do nowych poszukiwań. Religioznawca jest potrzebny w szkołach ,zakładach karnych ,ośrodkach dla osób z problemami uzależnień w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, szpitalach, mediach oraz ośrodkach do spraw cudzoziemców .
Religioznawca przez to, że bada i rozumie różne religijne, zjawiska może być wsparciem zarówno dla osób wierzących jak i nie wierzących .Religioznawstwo jest więc misją i powołaniem, które mimo wszelkich przeciwności warto podejmować dla wspólnego dobra ludzkości .Religioznawstwo to przede wszystkim dialog, polegający na tolerancji, szukaniu kompromisów i rozwiązań . W tym zawodzie liczy się również pokora bo przecież uczymy się przez całe nasze życie.
Pamiętajmy, że czasem jedynie ryzykując możemy zacząć zmieniać i kreować otaczającą nas rzeczywistość. Nic nie zmienimy jedynie siedząc i narzekając .
Patrycja Adamska- AutorWpis
- You must be logged in to reply to this topic.