- Ten wątek ma 2 replies, 3 głosów i był aktualizowany 10 lat, 8 miesięcy temu przez spell.
- AutorWpis
Niedawno przeczytałem gdzieś, że współcześnie bylibyśmy w stanie „zauważyć” naszymi najlepszymi radioteleskopami radar lotniskowy (obcych) w pobliskim układzie planetarnym.
Zadając znajomym odpowiednie pytania doszliśmy do następujących konkluzji liczbowych:
Do wysyłania transmisji radiowej do odległego układu planetarnego wystarczy jedna antena. Rozbieżność musi być dość duża, żeby „trafić” tam, gdzie się chce. Radio ma tę zaletę, że gwiazdy tego promieniowania produkują stosunkowo niewiele, zwłaszcza, jeśli odpowiednio dobierze
się częstotliwości i na tym właśnie polega idea SETI. Co więcej, w przypadku fal radiowych jesteśmy w stanie wyłapywać bardzo słabe strumienie. Najsłabsze z nich dają nam 10^(-32) W/Hz/m^2. Oznacza to, że jeśli szerokość pasma, w którym obserwujemy wynosi np. 1 MHz, to wystarczy, aby na 1 metr kwadratowy radioteleskopu zbierał 10^(-26) Wata. Wystarczy zatem, aby 1 Wat przypadał na koło o promieniu rzędu 10 miliardów kilometrów. To z odległości 100 lat świetlnych oznacza wiązkę o kącie rzędu 2″ (0.00001 radiana), a to w końcu tylko 1 Wat. Gdyby moc takiego nadajnika wynosiła 1 MW, to wyłapalibyśmy go nawet gdyby nadawała wiązkę o promieniu rzędu pół stopnia.
Prawdopodobnie instrumenty zaangażowane w SETI nie mają aż tak wielkiej czułości jak ta, którą wziąłem do obliczeń, niemniej jednak w świetle powyższego nie ma chyba wątpliwości, że zdesperowaną do kontaktu z nami cywilizację z odległości 100 lat świetlnych moglibyśmy „usłyszeć” 🙂 Powyższe wyliczenia są szacunkowe, więc nie są dokładne, na pewno jednak dobrze obrazują, o jakich wielkościach rozmawiamy.Gdybyśmy chcieli oszczędnie szafować energią i wysłać ją wąskim strumieniem (stożkiem) to nie da się! Dla 10″ to wychodzi (średnica anteny nadawczej) kilka kilometrów dla „lubianej” przez poszukiwaczy pozaziemskiej inteligencji częstotliwości 1420 MHz. Niemniej to może nie problem bo radioteleskop Arecibo ma emiter, który emituje 30-40W w każdą sekundę kwadratową łuku. Co więcej, ta emisja, następuje do pasma znacznie węższego niż założony przeze mnie 1 MHz. W efekcie taki transmitter można by „usłyszeć” dobrym (ale nie najlepszym) ziemskim radioteleskopem z odległości tysięcy lat świetlnych.
Pozostaje nadal problem gdzie kierować anteny odbiorcze (skąd nasłuchiwać) i kto zapłaci za urządzenia odbiorcze i nasłuchiwanie.
Pozdrawiam
W XIX wieku dyskutowano możliwe techniki nawiązania kontaktu z potencjalnymi mieszkańcami Marsa. Sugerowano wtedy wysianie na powierzchni Ziemi kontrastowego kolorystycznie zielska układającego się np. w trójkąt równoboczny o boku długości kilku kilometrów, takoż poszukiwanie na powierzchni Marsa podobnych obiektów.
Myślę, że problem z wykrywaniem obcych cywilizacji jest taki, że potrafilibyśmy odnaleźć kulturę kosmiczną na tym samym, ew. niższym poziomie zaawansowania.
eko logik
Niedawno przeczytałem gdzieś, że współcześnie bylibyśmy w stanie „zauważyć” naszymi najlepszymi radioteleskopami radar lotniskowy (obcych) w pobliskim układzie planetarnym.
Pewnie bylibyśmy też w stanie zauważyć międzyplanetarną dyskotekę obcych. Jeśli oczywiście mają takie rzeczy.
Problem z „obcymi” jest taki, że wszyscy z góry zakładają jacy ci obcy są i jakiej technologii używają.
Ktoś, kto robi te wszystkie obliczenia, plany kontaktu, wysyła wiadomości, nie w ramach własnego hobby, a za pieniądze podatników jest takim samym złodziejem, jak ksiądz wmawiający ludziom, że można się komunikować z Żydem zombie i jego kolegami.
- AutorWpis
- You must be logged in to reply to this topic.