• czwartek, 21 czerwca 2018 r.

Jak bardzo racjonalny może być człowiek? Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

Nikt z nas nie jest w pełni racjonalny, choć wielu z nas się wydaje, że jesteśmy racjonalnością wcieloną. Jakie są najczęstsze iluzje dotyczące własnej racjonalności?

Podobne materiały

12 komentarzy

 1. BOGDAN
  30 listopada 2016 at 12:44 - odpowiedz

  BARDZO CIEKAWY TEMAT – ALE NIEWYCZERPANY – MOZE 5% – WIECEJ ROZMOWCOW – WIECEJ PUNKTOW WIDZENIA – ĄŻ DZIW ŻE TAK PO ŁEPKACH RACJONALISCI O RACJONALIZMIE

 2. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  30 listopada 2016 at 12:53 - odpowiedz

  A wiesz dlaczego Bogdan? No co bardziej lewicowi nasi koledzy nie rozumieją że lewicowiec też może być nieracjonalny, choć często bywa z tym gorzej niż na prawicy

 3. Tomek Świątkowski
  1 grudnia 2016 at 10:44 - odpowiedz

  racjonalizm (ideologia), czy racjonalność (sposób myślenia)
  czym jest rozum?
  naszym SŁUGĄ umiejętnie zarządzanym (racjonalność)
  czy naszym PANEM, któremu służymy? (racjonalizm)
  użytecznym NARZĘDZIEM umiejętnie wykorzystywanym (racjonalność)
  czy może BOŻKIEM, któremu przypisujemy omnipotencję podporządkowujemy całe życie? (racjonalizm)
  .
  nieracjonalny jest ten, kto nie rozumie jak i kiedy należy używać rozumu, a nie ten, który używa rozumu nałogowo – zawsze i wszędzie
  Jeśli naukowiec po robocie idzie do kościoła, to dlatego, ze nie jest niewolnikiem rozumu, tylko rozum jest jego niewolnikiem.

  • Lipschitz
   3 grudnia 2016 at 15:40 - odpowiedz

   Rozum jest naszym sługą, czyli czyim sługą? Duszy, jakiegoś nad rozumu, super ego, instynktów, czego? Cóż to za pan i władca zarządzający rozumem, no i czy jest mądrzejszy od rozumu, czy głupszy? ;).

   • Tomek Świątkowski
    8 grudnia 2016 at 00:02 - odpowiedz

    sługą całego człowieka, czyli jego emocji, ciała, intelektu, woli itd.

 4. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  1 grudnia 2016 at 11:56 - odpowiedz

  Władza nad własnym rozumem? Hahaha większość ludzi nie wybiera przesądu ale się boi zeń wyjść

  • Tomek Świątkowski
   1 grudnia 2016 at 17:23 - odpowiedz

   wybiera świadomie więcej niż się wydaje
   za to inni boją się wyjść z pseudoracjonalności i nibyintelektualizmu

 5. Andrzej Boguslawski
  Andrzej Boguslawski
  1 grudnia 2016 at 18:46 - odpowiedz

  Dla mnie racjonalizm światopoglądowy jest pewną krytyczną postawą poznawczą istniejącej obiektywnie rzeczywistości, która w „przeciwieństwie do filozoficznego racjonalizmu, za główne kryterium i źródło poznania świata stawia metodologię naukową, rozum i zmysły (doświadczenia empiryczne). Dlatego racjonaliści najbardziej sobie cenią dobrze sprawdzone informacje i teorie naukowe (na przykład potwierdzone przez wielu niezależnych badaczy), a odrzucają te niesprawdzone lub negatywnie zweryfikowane”. http://racjonalista.tv/aktualnosc-i-rozumienie-pojecia-racjonalizmu-swiatopogladowego/
  ***
  Wydaje mi się, iż redaktor Mariusz Agnosiewicz już daleko w praktyce odbiegł od poglądów prezentowanych jeszcze kilka lat temu, ale jego cały dorobek wart jest poznania, a jego niektóre stwierdzenia niezwykle trafne. Na przykład to:
  Najkrótsza definicja ideologii racjonalistycznej
  Człowiek jest istotą zasadniczo irracjonalną, która podejmuje decyzje i działania w 90 procentach przypadków mające inne pobudki niż ‚czyste’ uzasadnienie intelektualne. Racjonalność polega na tym, że korzystamy z pozostałych 10 procent. Racjonalizm zaś to obrona owych ‚10%’. Dla mnie „racjonalizm światopoglądowy” http://pl.wikipedia.org/wiki/Racjonalizm_%C5%9Bwiatopogl%C4%85dowy to nie tyle stan co świadomie obrana droga (ideologia) poznania istniejącej obiektywnie rzeczywistości. http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,558739
  ***

  • Andrzej Boguslawski
   Andrzej Boguslawski
   1 grudnia 2016 at 18:50 - odpowiedz

   To zupełnie nieracjonalne aby nie można było poprawić swojego natychmiast wychwyconego błędu. Wyżej tylko tytuł miał być wytłuszczonym. Coś tam kiepsko zrobiłem i poleciało.

  • Tomek Świątkowski
   2 grudnia 2016 at 09:07 - odpowiedz

   @Andrzej Boguslawski: „Dla mnie racjonalizm światopoglądowy jest pewną krytyczną postawą poznawczą istniejącej obiektywnie rzeczywistości”
   .
   Mnóstwo ludzi wierzących albo postmodernistycznych zachowuje całkowicie ową krytyczną postawę poznawczą wobec istniejącej obiektywnie rzeczywistości, ale odnoszą się też na swój sposób do nieobiektywnie istniejącej rzeczywistości.
   „racjonalizm światopoglądowy” to raczej ten, który ideologicznie odmawia odnoszenia się do innej rzeczywistości, niż obiektywna.

 6. Andrzej Boguslawski
  Andrzej Boguslawski
  2 grudnia 2016 at 12:40 - odpowiedz

  Tomek Świątkowski
  2 grudnia 2016 at 09:07 – odpowiedz

  @Andrzej Boguslawski: „Dla mnie racjonalizm światopoglądowy jest pewną krytyczną postawą poznawczą istniejącej obiektywnie rzeczywistości”
  .
  @ Tomek Świątkowski: Mnóstwo ludzi wierzących albo postmodernistycznych zachowuje całkowicie ową krytyczną postawę poznawczą wobec istniejącej obiektywnie rzeczywistości, ale odnoszą się też na swój sposób do nieobiektywnie istniejącej rzeczywistości.
  ————-
  Nie jestem ani postmodernistą, ani tym bardziej wierzącym. Szkoda, iż epitety (konieczność szufladkowana według własnego rozumienia) uniemożliwiają Panu merytoryczną rozmowę. Nie przeszkadza mi odnoszenie się do jakiejkolwiek rzeczywistości, tyle tylko, iż odróżniam wszelkie symulakra od rzeczywistości weryfikowanej metodami przyjętymi przez naukę.
  ***
  @ Tomek Świątkowski: „racjonalizm światopoglądowy” to raczej ten, który ideologicznie odmawia odnoszenia się do innej rzeczywistości, niż obiektywna.
  ———–
  Racjonalizm światopoglądowy to żaden ten. Jest to po prostu ideologia, a ideologia to „zbiór uporządkowanych poglądów służących ludziom o tożsamych poglądach do objaśniania otaczającego ich świata”, który można przyjmować na wiarę lub dochodzić do niej drogą rozumową. Racjonalizm światopoglądowy już w swoich założeniach domaga się aby dochodzić do niego drogą rozumową, a sceptycznie odnosić się do wiar wszelakich. Racjonalizm światopoglądowy jest postawą sceptyczną i domaga się weryfikowalnych uzasadnień prezentowanych poglądów. Nie przeczy czegokolwiek istnienia, tylko prosi o przedstawienie na to istnienie jakiś tam dowodów, zaś wiara nie jest jakimkolwiek dowodem.
  ***

  • Tomek Świątkowski
   7 grudnia 2016 at 23:58 - odpowiedz

   @Andrzej Boguslawski „Nie jestem ani postmodernistą, ani tym bardziej wierzącym.”
   .
   a co to ma do rzeczy?
   nie jest pan również pępkiem świata szanowny panie

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *