Jak bardzo racjonalny może być człowiek? Piotr Napierała i Jacek Tabisz


 
Nikt z nas nie jest w pełni racjonalny, choć wielu z nas się wydaje, że jesteśmy racjonalnością wcieloną. Jakie są najczęstsze iluzje dotyczące własnej racjonalności?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

12 Odpowiedź na “Jak bardzo racjonalny może być człowiek? Piotr Napierała i Jacek Tabisz”

  1. BARDZO CIEKAWY TEMAT – ALE NIEWYCZERPANY – MOZE 5% – WIECEJ ROZMOWCOW – WIECEJ PUNKTOW WIDZENIA – ĄŻ DZIW ŻE TAK PO ŁEPKACH RACJONALISCI O RACJONALIZMIE

  2. racjonalizm (ideologia), czy racjonalność (sposób myślenia)
    czym jest rozum?
    naszym SŁUGĄ umiejętnie zarządzanym (racjonalność)
    czy naszym PANEM, któremu służymy? (racjonalizm)
    użytecznym NARZĘDZIEM umiejętnie wykorzystywanym (racjonalność)
    czy może BOŻKIEM, któremu przypisujemy omnipotencję podporządkowujemy całe życie? (racjonalizm)
    .
    nieracjonalny jest ten, kto nie rozumie jak i kiedy należy używać rozumu, a nie ten, który używa rozumu nałogowo – zawsze i wszędzie
    Jeśli naukowiec po robocie idzie do kościoła, to dlatego, ze nie jest niewolnikiem rozumu, tylko rozum jest jego niewolnikiem.

    1. Rozum jest naszym sługą, czyli czyim sługą? Duszy, jakiegoś nad rozumu, super ego, instynktów, czego? Cóż to za pan i władca zarządzający rozumem, no i czy jest mądrzejszy od rozumu, czy głupszy? ;).

    1. wybiera świadomie więcej niż się wydaje
      za to inni boją się wyjść z pseudoracjonalności i nibyintelektualizmu

  3. Dla mnie racjonalizm światopoglądowy jest pewną krytyczną postawą poznawczą istniejącej obiektywnie rzeczywistości, która w „przeciwieństwie do filozoficznego racjonalizmu, za główne kryterium i źródło poznania świata stawia metodologię naukową, rozum i zmysły (doświadczenia empiryczne). Dlatego racjonaliści najbardziej sobie cenią dobrze sprawdzone informacje i teorie naukowe (na przykład potwierdzone przez wielu niezależnych badaczy), a odrzucają te niesprawdzone lub negatywnie zweryfikowane”. http://racjonalista.tv/aktualnosc-i-rozumienie-pojecia-racjonalizmu-swiatopogladowego/
    ***
    Wydaje mi się, iż redaktor Mariusz Agnosiewicz już daleko w praktyce odbiegł od poglądów prezentowanych jeszcze kilka lat temu, ale jego cały dorobek wart jest poznania, a jego niektóre stwierdzenia niezwykle trafne. Na przykład to:
    Najkrótsza definicja ideologii racjonalistycznej
    Człowiek jest istotą zasadniczo irracjonalną, która podejmuje decyzje i działania w 90 procentach przypadków mające inne pobudki niż 'czyste’ uzasadnienie intelektualne. Racjonalność polega na tym, że korzystamy z pozostałych 10 procent. Racjonalizm zaś to obrona owych '10%’. Dla mnie „racjonalizm światopoglądowy” http://pl.wikipedia.org/wiki/Racjonalizm_%C5%9Bwiatopogl%C4%85dowy to nie tyle stan co świadomie obrana droga (ideologia) poznania istniejącej obiektywnie rzeczywistości. http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,558739
    ***

    1. To zupełnie nieracjonalne aby nie można było poprawić swojego natychmiast wychwyconego błędu. Wyżej tylko tytuł miał być wytłuszczonym. Coś tam kiepsko zrobiłem i poleciało.

    2. @Andrzej Boguslawski: „Dla mnie racjonalizm światopoglądowy jest pewną krytyczną postawą poznawczą istniejącej obiektywnie rzeczywistości”
      .
      Mnóstwo ludzi wierzących albo postmodernistycznych zachowuje całkowicie ową krytyczną postawę poznawczą wobec istniejącej obiektywnie rzeczywistości, ale odnoszą się też na swój sposób do nieobiektywnie istniejącej rzeczywistości.
      „racjonalizm światopoglądowy” to raczej ten, który ideologicznie odmawia odnoszenia się do innej rzeczywistości, niż obiektywna.

  4. Tomek Świątkowski
    2 grudnia 2016 at 09:07 – odpowiedz
    @Andrzej Boguslawski: „Dla mnie racjonalizm światopoglądowy jest pewną krytyczną postawą poznawczą istniejącej obiektywnie rzeczywistości”
    .
    @ Tomek Świątkowski: Mnóstwo ludzi wierzących albo postmodernistycznych zachowuje całkowicie ową krytyczną postawę poznawczą wobec istniejącej obiektywnie rzeczywistości, ale odnoszą się też na swój sposób do nieobiektywnie istniejącej rzeczywistości.
    ————-
    Nie jestem ani postmodernistą, ani tym bardziej wierzącym. Szkoda, iż epitety (konieczność szufladkowana według własnego rozumienia) uniemożliwiają Panu merytoryczną rozmowę. Nie przeszkadza mi odnoszenie się do jakiejkolwiek rzeczywistości, tyle tylko, iż odróżniam wszelkie symulakra od rzeczywistości weryfikowanej metodami przyjętymi przez naukę.
    ***
    @ Tomek Świątkowski: „racjonalizm światopoglądowy” to raczej ten, który ideologicznie odmawia odnoszenia się do innej rzeczywistości, niż obiektywna.
    ———–
    Racjonalizm światopoglądowy to żaden ten. Jest to po prostu ideologia, a ideologia to „zbiór uporządkowanych poglądów służących ludziom o tożsamych poglądach do objaśniania otaczającego ich świata”, który można przyjmować na wiarę lub dochodzić do niej drogą rozumową. Racjonalizm światopoglądowy już w swoich założeniach domaga się aby dochodzić do niego drogą rozumową, a sceptycznie odnosić się do wiar wszelakich. Racjonalizm światopoglądowy jest postawą sceptyczną i domaga się weryfikowalnych uzasadnień prezentowanych poglądów. Nie przeczy czegokolwiek istnienia, tylko prosi o przedstawienie na to istnienie jakiś tam dowodów, zaś wiara nie jest jakimkolwiek dowodem.
    ***

    1. @Andrzej Boguslawski „Nie jestem ani postmodernistą, ani tym bardziej wierzącym.”
      .
      a co to ma do rzeczy?
      nie jest pan również pępkiem świata szanowny panie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 19 =